Сабақтың тақырыбы: Вектор ұғымы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата02.10.2023
өлшемі38,57 Kb.
#112407
түріСабақ
Байланысты:
вектор угымы1


ҚМЖ, геометрия.

Бөлім: 8.1А

Мектеп: «Turan» mektebi



Педагогтің аты-жөні: Ертаев Н.Ә.

Күні: 12.09.2023 ж

Сынып: 9 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Вектор ұғымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.4.1вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу

Сабақтың мақсаты:

9.1.4.1вектордың, коллинеар векторлардың, тең векторлардың, нөлдік вектордың, бірлік вектордың және вектор ұзындығының анықтамаларын білу

Ойлау дағдыларының деңгейі:

қолдану

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы
10 мин

Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасу,
Сабаққа дайындықтарын тексеру.
Сабақтың мақсатын қойып тақырыппен таныстыру.
«Ой қозғау» әдісімен өткен тақырыптарды пысықтау

Сұрақтарға жауап береді.

  1. Планиметрия деп нені түсінесіңдер

  2. Кесінді деп нені түсінесіңдер

  3. Қандай түзулер перпендикуляр түзулер деп аталады

  4. Қандай түзулерді өзара параллель түзулер деп атайды

  5. Үшбұрыш деп нені түсінесіңдер

Кері байланыс




Ортасы
30 мин

Жаңа сабақ.
Өздігінен білім алуға бағыт- бағдар береді.
Мақсатқа бағытталған жетектеуші сұрақтар қояды.

Оқулықпен жұмыс



Бағытталған кесінді ��→  деп �  — “бас нүктесінен” бастап екінші �  - “соңғы”нүктесіне дейінгі түзу бойындағы нүктелер жиыны.
Жәй мағынасына сәйкес вектор деп бағытталғын кесінді деп түсінуге болады, ал басқа жағдайларда әртүрлі векторлар – белгілі бір эквиваленттік қатынасы бойынша әртүрлі бағытталған кесінділер эквивалентті класстары болып табылады. Бұл эквиваленттік қатынасы әртүрлі болуы мүмкін: ол векторлардың түрін анықтайды (“еркін”, “тұрақты” т.б.). Басқаша айтқанда, эквивалентті класс ішінде кез келген екі вектор тең болып есептеледі, яғни кез келген вектор сол класты толықтай бейнелей алады.
Еркін векторлар жиыны мен олардың кеңістікті параллель жылжыту жиыны арасындағы изоморфизмды ескерсе, егерде қосу операциясын жылжыту композицияларымен теңестірсе, онда кеңістікті параллель жылжыту жиынын тіпті векторды анықтау үшін де пайдалануғы болады.
Кеңістікті шексіз аз трансформацияларын зерттеуде маңызды рөл атқарады.

  • Бaс нүктесі соңғы нүктесімен беттесетін векторды нөлдік вектор деп атайды: ��→=0→.



Дескриптор:

  • Натурал және бүтін дәреженің қасиеттерін қолданады;

  • Өрнектерді ықшамдайды;

  • Көпмүшелерді стандарт түрге келтіреді;

  • Жауабын жазады.


Кері байланыс

«Сұрақ жауап» әдісі арқылы бағаланады


Дескриптор арқылы өзін-өзі бағалайды.


Кері байланыс




Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков, Р.Н.Жұмабаев. Алматы «Атамұра» 2018 жыл.

Оқулық






Ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беріледі.



№ 0.1-0.2
Дескриптор:

  • Натурал және бүтін дәреженің қасиеттерін қолданады;

  • Өрнектерді ықшамдайды;

  • Көпмүшелерді стандарт түрге келтіреді;

  • Жауабын жазады.

Кері байланыс








Соңы
5 мин

Кері байланыс.

Үй тапсырмасы: № 0.4-0.5 (жұп сандары)



Рефлексия:
Оқушылар сабақ соңында өз ойтолғаныстарын білдіру арқылы бүгінгі тақырып бойынша «Аяқталмаған сөйлемдер» бойынша рефлексия жасайды:
Бүгінгі сабақта мен: ................................................. үйрендім.
Бұған дейін мен: ...................................................... білуші едім.
Топпен жұмыс жасау кезінде: .....................................түсіндім.
Бүгінгі тақырып бойынша: .............................. түсініксіз болды.









Тексерілді:


Оқу ісінің орынбасары: Жаппарова Г.А. ___________

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет