Түбір және дәреже
|
Кешкі орта мектебі
|
Күні: 10.11.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні: Тулембаева Л.Д
|
Сынып: 11
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
|
Оқу мақсаттары
|
Рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын және оның қасиеттерін білу;
санды өрнектердің мәндерін табуда рационал көрсеткішті дәреже қасиеттерін қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
«Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері» тақырыбындағы формулаларды қолданады, сонымен қатар n-ші дәрежелі түбірі бар өрнектерді ықшамдайды. Санды өрнектерді есептейді.
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа тақырыпты меңгеру.
|
Бағалау критерийлері
|
Рационал көрсеткішті дәреженің анықтамасын, қасиеттерін біледі және қолданады;
рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін санды өрнектердің мәндерін табуда қолданады
|
Тілдік мақсаттар
|
Өрнекті ықшамдау, рационал көрсеткішті дәреже, коэффициент.
Салыстыру, түрлендіру, азайту, қосу, көбейту, бөлу
|
Құндылықтарды дарыту
|
Топтық талқылау барысында сөздік қоры дамиды, достық, адамгершілік қасиеттері артады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация
|
Бастапқы білім
|
n-ші дәрежелі түбірдің анықтамасын және қасиеттерін біледі және қолданады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
12 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық ахуал қалыптастыру (шаттық шеңбері)
Үй тапсырмасын тексеру
№ 70-71 есептерді талқылау
БІЛУ.Қандай ереже? Берілген формулалар бойынша ережені тұжырымдау керек
a*a*a*....*a = а n
а-n =
a0 =1
= а 1/2
= a1/n
|
11сынып Алгебра. Абылкасымова А. Атамұра 2015 ж.
Презентация
Слайд
№ 1-6
|
Сабақтың ортасы 10 минут
минут
|
2.ТҮСІНУ. Миға шабуыл.
Дәреже деген ұғым бізге таныс па?
Дәреже негізі қандай сандар болуы мүмкін?
Дәреже көрсеткіші қандай сан болады?
Натурал көрсеткішті дәреже деген не?
Бүтін көрсеткішті дәреженің қасиеттерін еске түсіріңдер.
Түбір деген не?
n-ші дәрежелі түбір деген не?
Рационал сандарды еске түсіріңдер.
Санның дәрежесі бүтін сан емес, бөлшек сан болғандағы жағдайды қарастырыңдар.
Жауаптарын жүйелей отырып, рационал көрсеткішті дәрежеге анықтама береді, қасиеттерін қорытып шығады.
Анықтама. а> о және r = рационал саны берілсін. Мұнда m- бүтін сан, ал n-натурал сан. Онда
ar = =
Мысалы: (0,2 = ; =
2,1 = 21/10 = )21 , = 0
Рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттері
1. a р ∙ a q=a p+q
2. a p : a q=a p-q
3. ( )p
4. a0=1
5. (a∙b) p =a p∙b p
6. (ap)q=a pq
3. ҚОЛДАНУ. Оқулықпен жұмыс. Топтасып есептер шығарады. Шығарылу жолын түсіндіреді.
№75,№76, №80, №81
ТАЛДАУ. Жұптық жұмысқа арналған тапсырма. Кестені толтырыңдар.
Өрнек
|
|
|
21/3
|
|
|
153/4
|
|
|
805/3
|
|
|
30,75
|
|
|
410,5
|
|
|
128-3/7
|
|
|
271/3
|
|
|
71,2
|
|
|
Қандай қорытынды жасауға болады?
5.ЖИНАҚТАУ. ПОСТЕР ЖАСАУ. Оқушыларды формула жазылған карточкалар бойынша 2 топқа бөлемін. Топтар постерлерін қорғайды.
|
Слайд №7
Слайд №8
Слайд №9
Слайд №10
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
6.БАҒАЛАУ. «INSERT» стратегиясы бойынша кестені толтыр:
«V» - білемін деген ақпарат болса
« - » - сіздің білген ақпаратпен сәйкес келмесе немесе басқаша болса
« + » - егер алынған ақпарат, сіз үшін жаңа , бұрын естімеген болса
« ?» - осы тақырып бойынша тереңірек білгіңіз келсе
Рефлексия жазу. Кері байланыс
321 стратегиясы
1. Бүгінгі cабақтан есте қалған 3 нәрсені жазыңыз.
2. Сабақ барысында естіген 2 маңызды ұғым жазыңыз.
3. Талқылау барысында туындаған 1 сұрақ жазыңыз.
Үйге тапсырма: § 6, №77-79
|
Слайд №11-12
|
Жұптық жұмысқа арналған тапсырма. Кестені толтырыңдар.