Сабақтың тақырыбы: XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары



Дата22.01.2022
өлшемі27,99 Kb.
#24178
түріСабақ



Білім беру ұйымының атауы

Әлия Молдағұлова атындағы орта мектеп

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

7.3Отарлау және ұлт-азаттық күрес

Педагогтің аты-жөні:

Меркібай Айтолқын Тілеубекқызы

Күні:

22.01.2022

Сынып: 7ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.5 халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау

7.3.1.6 ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру



Сабақтың мақсаты

Орта Азия хандықтарының үстемдігіне қарсыЖанқожа мен Есет батыр бастаған азаттықкүрестіңсебеп-салдарынанықтап, көтерілістің маңызын талдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру




Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.
Ой шақыру.

Тақтадан «Тарихи даталар сөйлейді» әдісі арқылы сабақ тақырыбын анықтау.

-Мен не көріп тұрмын?

-Мен қандай қорытынды жасаймын?

-Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.


Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары таныстырылғаннанкейін бағалау критерийлеріне, тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.

Тарихи концепт: Себеп және салдар



Сәлемдеседі. Түгенделеді.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Оқулық


«XVIII-ХІХ ғғ Қазақстан» картасы


Жаңа білім


Мәтінмен жұмыс

Зерттеу сұрағы:Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?

Оқушыларға XVIII ғасырдағы Орта Азия мен Қазақстанның саяси картасы көрсетіледі.«Орта Азия елдерімен Қазақстан арасында қандай байланыс болуы мүмкін?» деген сұрақ қойылып, болжам жауаптары алынады.

«Мықты ел екі әлсіз елдерді жаулап алу үшін оларды бір-біріне айдап салып әлсіреген кезде жаулап алады» деген Ф.Энгельстың пікірі ұсынылып, берілген цитатаның мағынасы ашылады.

Зертеу мен талдау

1-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.

Оқушыларға тақырып мазмұнын ашатын мәтін таратылады. Оқушылар мәтінмен танысып, мәтінді талдау тапсырмасын орындайды. Кесте толтырылып болғаннан кейін, кестедегі сұрақ мазмұны бойынша жауап беру ұйымдастырылады.

Оңтүстік Қазақстан аумағындағы Орта Азия хандықтарының экспанциясы

Оңтүстік Қазақстан аумағында Орта Азия хандықтарының қай мемлекеттері үстемдік жүргізді?




Орта Азия хандықтары оңтүстік Қазақстанда қандай мақсат көздеді?




Оңтүстік Қазақстан аумағында Орта Азия хандықтары қандай бекіністер тұрғызды?




Орта Азия хандықтары оңтүстік Қазақстан қазақтарына қандай озбырлық саясат жүргізді?




Орта Азия хандықтары экспансиясы-

ның қандай зардаптары болды?





Жаңқожа Нұрмұхамедұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс



Көтеріліс болған уақыт аралығы?




Көтерілістің қамтыған аймақтары?




Көтерілістің қозғаушы күштері?




Көтеріліс барысындағы басты оқиға?




Көтерілістің нәтижесі қалай аяқталды?




Менің көзқарасым




Есет Көтібарұлы бастаған көтеріліс.

Көтеріліс болған уақыт аралығы?




Көтерілістің қамтыған аймақтары?




Көтерілістің қозғаушы күштері?




Көтеріліс барысындағы басты оқиға?




Көтерілістің нәтижесі қалай аяқталды?




Менің көзқарасым




Интерпретация.

«Неліктен Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді?» деген зерттеу сұрағына қайта оралып, сыныптық талқылау жүргізіледі.


Дескрипторы:

Оңтүстік Қазақстан аумағын басып алған Орта Азия хандықтарын атайды;

Орта Азия хандықтарының қазақтарға қатысты мақсатын анықтайды;

Орта Азия хандықтарының Оңтүстік Қазақстан аумағында салған бекіністерін атайды;

Орта Азия хандықтарының оңтүстік Қазақстандағы қазақтарға жүргізген озбырлық саясатын сипаттайды;

Орта Азия хандықтары экспансиясының зардаптарын түсіндіреді

Дескрипторы:

Жаңқожа Нұрмұхамедұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің болған уақытын біледі;

Көтеріліс болған аймақтарды атайды;

Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды;

Көтеріліс барысындағы басты оқиғаны сипаттайды;

Көтерілістің нәтижесін түсіндіреді;

Тарихи оқиғаға қатысты жеке көзқарасын білдіреді

Дескрипторы:

Есет Көтібарұлы бастаған ұлт-азаттық көтерілістің болған уақытын біледі;

Көтеріліс болған аймақтарды атайды;

Көтерілістің қозғаушы күштерін анықтайды;

Көтеріліс барысындағы басты оқиғаны сипаттайды;

Көтерілістің нәтижесін түсіндіреді;

Тарихи оқиғаға қатысты жеке көзқарасын білдіреді

Дескриптор:

-Жауап құрылымын сауатты құрайды;

-Дәйекпен дәлелдеп, жауапты дұрыс береді


Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»


Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Екі жұлдық,бір ұсыныс»

Өзін-өзі бағалау




http://anatili.kazgazeta.kz/?p=3104

https://www.zharar.com/kz/referat/4220-jankoja.html

© www.ZHARAR.com

https://www.zharar.com/kz/referat/4231-eset.html

© www.ZHARAR.com

Таратпа-мәтіндер

Таратпа-кестелер

Көмекші сөз жазылған парақша немесе слаидқа жазып қою


Бекіту


Сабақты қорытындылау «Ой-түйіндеу»

Орта Азия хандықтарының Қазақстанның оңтүстік аймақтарына экспансиясы күшейді, оның дәлелі.... .... .... .... .... .... .... .... ....

Оның бірінші дәлелі. .... .... .... .... .... ...

Оның екінші дәлелі. .... .... .... .... .... ...

Оның үшінші дәлелі. .... .... .... .... .... ...

Сондықтан, бұл аймақтарда .... .... .... .... .... ...және .... .... .... .... .... ...бастаған .... ... ..... ... ... .... ..... жылдары болды



Үйге тапсырма

XIX ғасырдың 40-60 жылдарындағы қазақтардың ортаазиялық хандықтармен қарым-қатынастары

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс

«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.

  1. Неліктен...?

  2. Егер... болса қалай?

  3. Сіз қалай ...?




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект



Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет