Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті



Дата08.02.2023
өлшемі42,69 Kb.
#66120
түріСабақ
Байланысты:
ашық сабақ БИС (1)


Білім беру ұйымының атауы

«С Оспанов атындағы орта мектеп»КММ

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

7.2 XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті

Педагогтің аты-жөні:

Сагимбекова Жазира Кахармановна

Күні:

11.11.2022ж

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

XVIII ғасырдағы халық ауыз әдебиеті.
Зерттеу сұрағы: XVIII ғасырда ақын-жыраулар шығармаларында тарихи оқиғалар қалай көрініс тапты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау

Сабақтың мақсаты

XVIII ғ. ақын-жыраулар туындыларын тарихи дереккөз ретінде құндылығын бағалау
Сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгеруіндегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзіреттілігін дамыту, жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
1,2 карта
1 этап
Өзін-өзі тексеру

Ой шақыру.
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен картамен жұмыс тәртібі оқушыларға таныстырылады. 63% нормасының санын қою.
-Оқушылар, казіргі өмірімізде ата-бабаларымыз салып кеткен сара жолмен жүру қаншалықты қажет деп ойлайсыңдар? Казіргі қалыптасқан қарқынды даму заманында салт- дәстүрімізді сақтау маңызды ма?

Сабақ ережесімен танысады.


Оқушылар арасынан көшбасшы сөз айтады.





мадақтау



ООМ кестесі
Бағалау шкаласы

Жаңа білім
АС 1 карта
3 этап
АС 4 карта
3 этап


АС 1 карта
6 этап

АС 4 карта
3 этап


АС 2 карта
6 этап
АС 1 карта
7 этап



Жаңа ұғымдардың жұмыс.
1 тапсырма: Кілт сөздер (7 сөз): шежіре, әңгіме, шешен, әдет-ғұрып, ертегі, айтыс, тәрбие.
Дәстүр, қобыз, ата-баба, тойбастар,сыңсу, айтыс, өнеге


Зерттеу мен талдау Мәтінмен жұмыс.
1 лекция: бейнетаспа
2 тапсырма: Қате, дұрыс құрылған сұрақтар.
1 Қанжығалы қарт Бөгенбайдың қазасын Абылай ханға естірткен жырау кім?
2 18 ғасырдағы ақын-жырауларының негізгі тақырыбы қандай еді?
3 Сол заманның атақты шешен билерінің халық арасындағы алатын рөлі қандай ?
4 Қалай ақын-жыраулар мен би –шешендердің туындылары ешбір жазба деректерде кездеспесе де бізге мәлім?
5 Өзіңнен біраз жасы үлкен,
Дәмпеш таудай басы үлкен
Жасында болған сырласың,
Үлкен де болса, құрдасың
Сексеннен аса бергенде,
Қайырылмас қаза келгенде,
Батырың өлді – Бөгенбай
Бұл жоқтау ма?
6 Беташар рәсімі не үшін жасалады?
Дұрыс емес сұрақтар:
1 Жар-жар айтып ұзатылып бара жатқан қыз өзінің, жақын туған–туыстарымен, ел-жұртымен қоштасқан соң қайда барады?
2 Павлодар облысы, Баянауыл өлкесінде дүниеге келген, Абылай ханның данагөй кеңесшісі Үмбетей жырауды халық арасында қалай атады?
3 Мақал-мәтелдер, тарихи әңгімелер мен нақыл сөздердің үлкендерді тәрбиелеуде маңызы зор, келісесіз бе?
4 Керемет күй туындыларының бірі «ақсақ жылан» екені сөзсіз.
Критерий:оқушылардың оқылып жатқан тақырыбының меңгеру сапасын анықтау.
2 лекция: Мәтінді оқу


3 тапсырма: Өз аралық тестілеу.


4 тапсырма: тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор өткізу (шығарма жазу немесе кестедегі сөздерді санау)
Дескриптор: 5 минутта 63 сөзден тұратын шығарма жазады.

Есте сақтаған сөздерді жазып болған соң, дәптерімен алмасады, бір-бірінің жазылған сөздерінің санын санайды.
Дескриптор: 30 секундта 7 сөз жазады
Бейнетаспа көре отырып, тақырып бойынша кесте толтырады. (факт, іс-ірекет, термин сөздер)
Сұрақтарға жауап береді


Дескриптор: сұрақ қате немесе дұрыс екендігін анықтайды, қате болған жағдайда дұрыс жауабын айтады.


Дескриптор: үш жауапты тест сұрағын дайындайды.
Берілген мәтіннің маңызды тұстарын бағандарға жазады.
1тест сұрағын, үш вариантын дайындайды.
Өзіне қойылған сұраққа жауап береді.
Сабақта алынған ақпараттардан түсінгенін жазады.

Тақтаға нәтижені жазу. (ООМ) (+), (-)
.

(ООМ) бойынша бағаланады


Тестік жекпе –жекте жеңгендерге (+), жеңілгендерге (-) қойылады


Нәтиже бойынша барлық оқушыларға +,- қойылады

Тақтадағы кілт сөздер.
https://www.youtube.com/watch?v=kj9f6SEZE50

Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 8-сыныбына арналған оқулық. Алматы: Атамұра, 2012.



Бекіту



Сабақты қорытындылау
Халқымыз басынан қиын-қыстау,қасіретті жылдарды басынан өткізіп жатса да ешқашан өзінің салт-дәстүрін, тілін, дінін, ділін ұмытпаған. Атадан-балаға аңыз болып айтылып, ел жадында жатталып қалған құндылықтарымызды жоғалта көрмеңдер, балалар!
Үйге тапсырма
«XVIII ғасырдағы қазақтардың халық шығармашылығы» тақырыбына
Эссе

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Үй тапсырмасы 8 баллдан төмен алған оқушыларға ғана беріледі.



Журналға баға қою нормативі:
5+ «9-10»
4+ «7-8»
3+ «5-6»
2+ «4»




Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме?

  • Не түсініксіз?

  • Нені білгіңіз келеді?

  • Мақсатымызға жеттік пе?




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады.









Дәстүр
Қобыз
Ата-баба
Тойбастар
Сыңсу
Айтыс
Өнеге

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет