қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер
Жалпы мақсаттар
Оқыту нәтижесі
Мақсаты: Ұзындықты оқыту әдістемесі және оны өлшеу бірліктерін үйренеді, Масса ұғымының мән-мағынасын ашу, «масса» терминімен таныстыру,
Массаның өлшем бірліктерімен: килограмм, грамм, центнер, тонна және т.б.
Массаны таразының, кір тастардың көмегімен өлшеу біліктерін қалыптастыру.
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау парақшасымен таныстыру
Үй тапсырмасын пысықтау
Өткен сабақты пысықтау
Өтілген сабақтарды еске түсіру
Оқушылар ауызша орындайды
Жаңа сабақ
Ұзындықты оқыту әдістемесі және оны өлшеу бірліктерін
Оқытудың міндеттері
Ұзындық жөнінде нақты түсінік қалыптастыру және заттың ұзындығын
ұзындықтың өлшем бірілктерімен: сантиметр, дециметр, метр, километр, миллиметр
Сызғыштың көмегімен есіндінің ұзындығын өлшеу, сонда-ақ берілген ұзындық
Ұзындық бірліктерін түрлендіру (іріден ұсаққажәне керісінше);әр түрлі бірліктерімен
Осы шамамен (ұзындық) есептерді шығаруға үйрету.
Оқыту әдістемесі:
Балалардың ұзындық туралы түсініктері мектепке дейін пайда болады.
Мектепте оқытудың алғашқы күндерінен бастап балаларда
кеңістік түсініктерді айқындай түсу мөселесі қойылады. Бұған
нәрселердің өлшемділігі жөнінен салыстыру жаттығулары
көмектеседі. Түзу сызықпен және кесіндімен сызықтық
өлшемділіктің тасымалдаушысы ретінде танысу берілген ұғымды
қалыптастырудағы маңызды қадам болып табылады. Кесінділерді
көзбен шамалап салыстыру арқылы балалар тең және тең
кесінділер жөнінде түсінік алады.
Келесі кезеңде оқушылар кесінділерді өлшеудің алғашқы бірлігімен
Метр мен сантиметр арасындағы қатысты тағайындамай тұрып, ұзындығы
Балалар сантиметрі жөнінде
Әрі қарай оқушылар кесінділерді өлшеумен таныстырылады. Балалар өлшеу
Көзбен өлшеуді үйретудің бүкіл жұмысын бірнеше кезеңге бөлуге
Келесі кезең құрал-сайман өлшем процесіндегі кейбір шама мәніне
Одан кейінгі кезеңде балалар өз беттерінше көзбен өлшеуді
Келесі кезеңде оқушылар кесінділерді өлшеудің алғашқы бірлігімен таныстырылады.
Ондық санын өткеннен бастап сантиметр ұғымымен танысады және
Көптеген әдіскерлер (Н.С.Попова, П.С.Исаков және А.М.Пышкало т.б.) алдымен
Кейінірек жаңа өлшеу бірлігі - дициметр енгізіледі. Дициметр
Бірінші тәсіл - өлшенетін кескінді біріне-бірі беттестіріледі.
Екінші тәсіл - кейін тастау (қалдыру), берілген кескінді
Үшінші тәсіл - санау арқылы; сызғыш немесе рулетка
Метр жеке эталон (өлшеуіш) ретінде бар. Оның көмегімен
Метрмен жұмыс сантиметрмен таныстыру негізіндегіше өткізіледі. Содан кейін
Екінші сыныпта ұзындықты өлшеудің арнайы тәсілдерін, мәселен адам
Үшінші сыныпта ұзындықты өлшеу бірліктерімен таныстыруды әрі қарай
Көп таңбалы санды меңгерген соң ұзындықтың метрлік өлшем
Шаманың сан мәнімен қоса, өлшеу бірлігінің (өлшеуіштің) аты
Егер атаулы сан бір ғана атауы бар бірліктерден
Егер атаулы сан әр түрлі атаулы бірліктерден құралған
Практикада атаулы сандардың мынадай түрлендірулері қолданылады:
а) ұсату және б) айналдыру.
Атаулы санды қандай да бір төменгі атаулы бірліктерге
2.3.2. Масса және оның өлшем бірліктері туралы ұғым
Оқытудың міндеттері
Масса ұғымының мән-мағынасын ашу, «масса» терминімен таныстыру, заттың
Массаның өлшем бірліктерімен: килограмм, грамм, центнер, тонна және
Массаны таразының, кір тастардың көмегімен өлшеу біліктерін қалыптастыру.
Өлшеу нәтижелерін әр түрлі өлшем бірліктерінде жазуға, әлдеқайда
Салыстыруға және шамалармен (массамен) арифметикалық амалдар орындауға үйрету.
Осы шамамен (массамен) берілген есептерді шығаруға үйрету.
Оқыту әдістемесі:
Балалар танысатын массаның алғашқы бірлігі - килограмм. Массаны
Массаны негізгі өлшемі - килограммен оқушылар 1 сыныптан
2 сыныпта оқушылар массаны жаңа бірлігі граммен танысады.
Массаның, өлшеу бірліктері центнер және тоннамен танысады. Центнер
1 тонна және 1 килограмм ұғымын түсіндіруде көрнекілікті
Жай есептерді содан
1 кг = 1000 гр.
1кг=1000гр=106мг.
1 ц = 100 кг = 105 гр
1 т = 10 ц = 1000 кг
Мұнда массаның негізгі - килограмм, жай бірлік класымен