«Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» кмм



Дата15.10.2023
өлшемі246,32 Kb.
#115468
түріСабақ

«Талапкер ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Өркениет: даму ерекшеліктері

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:10

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

10.1.2.4- Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау;

*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру
Ұқсастық пен айырмашылық

Сабақтың мақсаты

Ұлы дала өркениеттерінің пайда болу мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіреді.
Мәдениеттердің сабақтастығын және өзара байланысын табады

Бағалау критерийі

Қола дәуірінің кем дегенде үш ерекшелігін анықтақтайды,
Қола дәуірінде қоғамда болған кем дегенде үш өзгерісті анықтайды,
Қола дәуірінің тұрақтарын картада көрсетеді,
Беғазы-Дәндібай мәдениетінің ерекшелігін бағалайды



Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
Әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру

Өткен білімді еске түсіру


7 мину
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут

Ой салу

. 1.Суреттерде не көріп отырсыздар?
2.Не ерекше болды?
3.Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?
4. Тақырыпты болжап көріңіз....
Болжамдарын негіздейді
ОМ , бағалау критерийлері, тарихи концептімен танысу

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»



Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут

5 минут
10 минут



Мәтінмен жұмыс
Зерттеу сұрағы

  • Беғазы-Дәндібай мәдениетінің ерекшелігі неде?

  • Ұлы Дала өркениетінің қалыптасуында Беғазы-Дәндібай мәдениетінің алатын орны қандай?

Бейне көрініс
Оқушылар видео фильмді көру барысында кестені толтыру қажет екендігін ескертіңіз және түсіндіріңіз.

Не туралы

Оқиға мерзімі

Зерттеуші
ғалым

Ерекшелігі

























ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау
Зерттеу және талдау
Тапсырма: Қола дәуірінде қоғамда не өзгерді?
Берілген тапсырманың кез-келген бірін таңдаңыз
1.Мәтін мазмұны бойынша 5 кілтті сөзді анықтаңыз және ойыңызды негіздеңіз;
2. Мәтін мазмұнын 10 сөйлем арқылы түсіндіріңіз.
3. Мәтін мамұнының жоспарын құрыңыз және түсіндіріңіз.
4. Мәтін мазмұнын абзацтарға бөліңіз және неліктен бөлгеніңізді түсіндіріңіз.
5. Мәтін мазмұнын тірек кесте арқылы түсіндіріңіз.
ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.



Дескрипторлар:
Оқушылар жұптасып видео мазмұнын анықтайды;
Оқиғалар мерзімін, зерттеуші ғалымдарды және кезеңнің ерекшелігін анықтайды Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Оқушылар кез-келген тапсырманы орындап болған соң талқылау жұмысы жүргізіледі және үнемі оқышы жұмысына мұғалім тарапынан және өзара кері байланыс жасалады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Алақан-жұлдыз»


ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»





Ақпараттық мәтін


Үлестірмелі қағаздар
Ж. Құрманқұлов Дереккөзі: "Қазақстан" ұлттық энциклопедиясы, Алматы, "Қазақ энциклопедиясы", 1998 ж. 2-том Источник: http://e-history.kz/kz/contents/view/493
© e-history.kz


Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте


Карта


ҚБ парағы

Сабақтың соңы
5 минут

Кері байланыс

  • Бүгінгі сабақ мазмұны түсінікті ме?

  • Не түсініксіз?

  • Нені білгіңіз келеді?

  • Мақсатымызға жеттік пе?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Үй тапсырмасы

Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет