Ахметова Динара Жанабаевна Күні



бет1/3
Дата09.07.2023
өлшемі1,02 Mb.
#104137
түріСабақ
  1   2   3

Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының "Жітіқара ауданы білім бөлімінің гимназиясы" КММ

Пәні:

Қазақ тілі мен әдебиеті

Бөлім:

Қуат көзін үнемдей білеміз бе? ( II тоқсан)

Педагогтің аты-жөні:

Ахметова Динара Жанабаевна

Күні:

11.11.2022 ж.

Сынып: 6

Қатысушылар саны: 16

Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы:

4- сабақ. Энергияны үнемдейміз.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.6.1 тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру;
6.2.5.1 коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысушылар өзара түсінісіп, ойларын толықтырып отыру;

Сабақтың мақсаты



Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отыра мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырып, коммуникативтік жағдаят бойынша өз ойларымен диалогті толықтырады.

ЕБҚ мақсаты

тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, коммуникативтік жағдаят бойынша диалогті толықтырады.

Бағалау критерийі

Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстырады; коммуникативтік жағдаят бойынша диалогке қатысып, өз ойларын толықтырады;

Ойлау деңгейінің дағдысы

Жоғары деңгей

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі /уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі:


Сабақтың басы.


7 минут

  • Амандасу;

Психологиялық ахуал:
Тапсырма:
Балалар, «Тоңазытқыш, теледидар, кофе тартқыш» суреттерін қолдарына алыңыздар, «Фиксики» мультфильмінен «Помогатор» әнін тыңдаңыздар, өз суретіне сай билеңіздер.
Суреттер арқылы 3 топқа бөлініңіздер.

Топқа бөлуге арналған суреттер:



Тақырыпты ашу үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы жетелеуші 2 сұрақ қойылады:

  1. Тоңазытқыш, теледидар, кофе тартқыш бізге не арқылы қызмет етеді?

  2. Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы не туралы?




  • Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсатымен таныстыру

Сол суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді


Оқушылар сұрақтарға жауап береді








https://clck.ru/rgKSQ


Помогатор»
әнін қосу


https://clck.ru/rgKaU


https://clck.ru/rgKc5


https://clck.ru/rgKcn
(суреттерге сілтеме)
https://clck.ru/gfLku

Сабақтың ортасы
30 минут


Оқылым алдындағы кезең. Жеке жұмыс

  • Жаңа сөздер мен тірек сөздермен танысыңыз






Тірек сөздер: үтік, электр шәйнек, зарядтік құрал, электр шам


Оқылым кезі. Топпен жұмыс
Мәтінді мұқият оқыңыздар.


Электр қуатын үнемдеу – басты қажеттілік.
Қазіргі уақытта электр қуатын үнемдеу жаһандық мәселеге айналды. Электр қуатын үнемдеу XXI ғасырдың ең маңызды міндеттерінің бірі. Әлемдегі ең үлкен гидроэлектростанциясы Қытайдағы «Үш Бөгет» болып табылады. Бұл алып станциясы миллиондаған қытайлық тұрғынды энергиямен қамтамасыз етеді. 2030 жылға дейін әлем халқы пайдаланатын энергияның мөлшері қазіргімен салыстырғанда 55 пайызға өседі деп болжанып отыр.
Электр шамындағы энергияның 10 пайызы ғана жарық шығаруға жұмсалады. Қалған 90 пайызы энергия жылу шығаруға кетеді. Бүгінде электр үнемдейтін шамдар көп кездеседі. Олар 5-6 есе аз энергия жұмсайды. Тағы бір пайдалысы ол шамдардың ғұмыры кәдімгі лампадан қарағанда 8 есе ұзақ.
Токты үнемдегенде ұялы телефон, ноутбук секілді құрылғылардың зарядтағышын токтан үнемі ажыратып отырыңыз. Басқа жаққа бірер күнге кетер болсаңыз шамды өшіріп қана қоймай, розеткадан телевизор, музыкалық орталық, DVD-ойнатқыштарды да ағытып кетіңіз. Розеткаға қосылып тұрған құрылғы энергия тұтынады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет