Қысқа мерзімді жоспар



бет1/3
Дата06.01.2022
өлшемі302,03 Kb.
#16174
түріСабақ
  1   2   3

Қысқа мерзімді жоспар





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1В бөлім: Натурал сандардың бөлінгіштігі

Мектеп:

Күні: 06.10.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Тазабек Жібек Ақжолқызы

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Дәреже

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.4

натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету;




Сабақ мақсаты

Натурал санды ондық жазылу түрінде көрсету дағдысын дамыту

Жетістік критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

Натурал санды ондық жазылуын жаза алса



Тілдік мақсаттар

Оқушылар «дәреже»ұғымын қолдана отырып натурал сандарды жаза алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі, санның дәрежесі, дәреже негізі, дәреже көрсеткіші, разрядтық қосылғыштар ...



Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі..., дәреже негізі деп..., дәреже көрсеткіші дегеніміз .., санның кубы, квадраты, натурал санның ондық жазылуы



Құндылықтарды дарыту



Құрмет, ашықтық құндылықтары топта және жұпта жұмыс жасау ережелерін орындау арқылы және өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады; серіктестік – топта жұмыс жасау; еңбексүйгіштік және шығармашылық жаңа материалды өз бетімен үйрену арқылы, есептер шығару және өзара талқылау арқылы

Пәнаралық байланыстар

География

Бастапқы білім


Арифметикалық амалдарды орындай алу: натурал сандарды көбейту және бөлу, жұп және тақ сандардың анықтамасы.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақ басы

3 мин


  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. 1.Оқушылармен амандасу

  3. 2.Сабаққа дайындығын тексеру

3. Психологиялық ахуал ( коллаборативті орта)


Амандасу «Саламатсыздар ма!». Және : тілеймін (бас бармақтарымен тигізеді); сәттілік (сұқ саусақтарын); үлкен (ортаңғы саусақ); әрқашан (аты жоқ саусақ); және барлық жерде (шынашақ); Саламатсыздар ма! (барлық алақанымен жанасады).

http://azbyka.kz/master-klass-ispolzovanie-priemov-kriticheskogo-myshleniya-na-urokah-v-nachalnyh-klassah

Сабақ ортасы
3 мин

1 мин


3 мин

3 мин
5 мин

3 мин
5 мин

3 мин
2 мин


2 мин


5 мин

2мин
2 мин



1.Үй тапсырмасын тексеру.

Ө.

Бос орындарды толтырыңыз.

______түріндегі өрнекті дәреже деп атайды, мұндағы ____________- дәреже негізі , ал ___________- дәреже көрсеткіші деп аталады.

Дәреженің негізі деп – ________, ал дәреже көрсеткіші _____________.

Мысалдар:

1.  64 өрнегінде ________саны дәреже негізі,

______саны – дәреже көрсеткіші.

2.  _______ дәрежесінде негізі 2, ал көрсеткіші 5.


-қосымша 1.

Қ.Өзара бағалау.

2.Білімін өзектендіру.

«Идеялар қоржыны» әдісі. Слайд 2-3

Тапсырма

Ө.

1. Дәптерлеріңізге натурал сандар туралы не білетіндеріңізді дазып еске түсіріңіздер.



Ж.

2.Жұптарыңызбен идеяларыңызды талқылаңыздар.Оқушылар олардың ойлары қай жерде сәйкес келгенін және қай жерде алшақ болғанын анықтау қажет (идеялар тізімін құру).


2.Проблемалық оқыту.

И. «INSERT» стратегия –қосымша 2

Арнайы белгілерді қолдана отырып оқушытар мәтінмен танысады:

V — мен мұны білемін;

+ — бұл мен үшін жаңа;

- —мен басқаша ойладым, бұл менің білгеніме қарсы келеді;

? — бұл маған түсініксіз, маған көмек қажет.

2. Таблицаны толтырады слайд -4

V

+



?

Бұл жерде оқушылар таныс ұғымдар мен ақпараттарды жазады.

Мәтінннен білген барлық жаңа ақпарат жазылады

Оқушы өзіне білгеніне қарсы ойларды жазады

Мәтінді оқу барысында пайда болған сұрақтар жазылады

Ұ. Кестеге толтырылған жазбалар бойынша талқылау.

Қ. Мұғалімнің бақылауы.

Ұ.Сыныппен фронтальды жұмыс.

Оқушылар презентация бойынша тапсырманы ауызша орындайды. Слайд 5-24



Қ. Слайд бойынша мысалдар қарастыру, мұғалімнің қадағалауы.

Осыдан кейін мұғалім натурал санның ондық жазбасы туралы анықтама береді: «Натурал а санының ондық түрде жазылуы деп



сандары 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 мәндерін қабылдайды слайд 25

4.Материалды бекіту.

Ж. Оқушылар қағазға көп орынды санды жазып жұбына береді, ал оның жұбы бұл санды ондық жазба түрінде жазу керек.

Қ. Өзара бағалау.

Ө.- қосымша 3

Тапсырма слайд 26-29

Натурал сандарды ондық жазба түрінде жазыңыз.


  1. 1.Жер бетінің ауданы 510083 мың квадрат километр.

  2. 2.Жер бетіндегі судың ауданы 361455 мың квадрат километр.

3. 1мамыр 2016 жылғы  санақ бойынша Қазақстандағы халық саны 17 753 200 құрайды.

Ақтөбе облысы (каз. Ақтөбе облысы) — Қазақстанның батыс бөлігіндегі облыс.

4.Территория — 300 629 км², Казақстан территориясының 11 % құрайды. Бұл аумағы бойынша облыстардың ішінде 2-ші орында.

5.Халық саны — 834 813 адам (1 қаңтар 2016) (қосымша 4)

Қ. Мұғалімнің дәптерге жазбаларының бақылауы .

Қосымша: Орындап болған оқушыларға карточкалар тарату.



Қ.Тақтадағы дұрыс жауабы бойынша өзара жұпта тексеру.

http://dl.bsu.by/mod/book/view.php?id=10161&chapterid=1158
Слайд 1
http://na-uroke.in.ua/5-160.html

Слайды 2,3

http://nujen-sovet.ru/katalog/obuchenie-sifri-desyatichnaya-zapis-naturalnix-chisel.php

http://dl.bsu.by/mod/book/view.php?id=10161&chapterid=1158

https://ru.wikipedia.org/


Сабақ соңы

3 мин


Рефлексия: Өзіңізді бағалаңыз.

Сабақ

Мен сабақта

Қорытынды

Қызықты болды

Жұмыс жасадым

Материалды түсіндім

Іш пыстырды

демалдым

Білгенімнен артық білдім

Бәрібір

Басқаларға көмектестім

Түсінбедім

Үй тапсырмасы: қосымша 5, 6




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті жоғары оқушылар төмен оқушыларға көмектесіп консультант ретінде болады

Ұжымдық жұмысты соның ішінде жұптық жұмысты бақылау,

Бағалау сондай-ақ, өзара бағалау, үлгі бойынша бағалау, оқушылардың және мұғалімнің ауызша баға беруі арқылы жүзеге асады.




Гигиеналық талаптардың орындалуы (таза ауа, жарық,тазалық);

психологиялық жайлы ахуал



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Шартты белгілеулер:

Ұ = ұжымдық жұмыс

Т = топтық жұмыс

Ө= өз бетімен жұмыс

Ф = қалыптастырушы бағалау

Ж= жұптық жұмыс

М = мұғалімнің түсіндіруі
Қосымша 1

Бос орындарды толтырыңыз.

______түріндегі өрнекті дәреже деп атайды, мұндағы ____________- дәреже негізі , ал ___________- дәреже көрсеткіші деп аталады.

Дәреженің негізі деп – ________, ал дәреже көрсеткіші _____________.

Мысалдар:

1.  64 өрнегінде ________саны дәреже негізі,

______саны – дәреже көрсеткіші.

2.  _______ дәрежесінде негізі 2, ал көрсеткіші 5.


Қосымша 2 – ИНСЕРТ

Ақпаратты оқып кестені толтырыңыз.

V — мен мұны білемін;

+ — бұл мен үшін жаңа;

- —мен басқаша ойладым, бұл менің білгеніме қарсы келеді;

? — бұл маған түсініксіз, маған көмек қажет.


V

+



?

Бұл жерде оқушылар таныс ұғымдар мен ақпараттарды жазады.

Мәтінннен білген барлық жаңа ақпарат жазылады

Оқушы өзіне білгеніне қарсы ойларды жазады

Мәтінді оқу барысында пайда болған сұрақтар жазылады

Санау жүйесi деп белгiлi бiр мөлшердегi таңбалардың көмегiмен сандарды өрнектеу мен жазудың жиынтығы. Санау жүйесi екi топқа бөлiнедi: позициялық және позициялық емес.

Позициялық емес санау жүйесiнде әрбiр цифрдық мәнi оның алатын орнына байланысты емес. Мұндай санау жүйесiнiң мысалы ретiнде римдiк жүйенi алуға болады. Осы жүйеде жазылған ХХХ санында Х цифры кез келген позицияда 10-ды бiлдiредi. Позициялық емес санау жүйесiнде арифметикалық әрекеттердi орындау қиын болғандықтан, позициялық санау жүйесi қолданылады.

Позициялық санау жүйесiнде цифрдық мәнi оның орнына байланысты болды. Позициялық мән санау жүйесiнiң негiзiнде дәрежесi арқылы анықталады. Позициялық санау жүйесiнiң негiзi деп қолданылатын цифрлар санын айтады.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет