4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау, себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
Сабақтың мақсаты
түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты тауып оқиды.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
8 мин
Ынтымақтастық атмосферасынқалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.
Топқа бөлу «Таңдау» әдісімен жүреді.
-Берілген ғарышкер, зымыран, ғарышайлақ суреттерінен біреуін таңдап, топқа бірігіп отырыңдар.
Өткен тақырыпқа шолу: -Үй тапсырмасын сұрау.
-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып жауап алыңдар.
Жаңа оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі: -Сендер ғарышқа не үшін ұшар едіңдер?
-ғарыш әлемінде не қызықтырады?
-Келешекте ғарышқа ұшу оңай болуы мүмкін бе?
- Олай болса, бүгінгі сабақта ғарыштан адам не іздейтіні туралы оқып, жауабын бірлесе табатын боламыз.
Жаттығу жасайды.
Топқа бірігеді.
Сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді.
«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
Ғарышкерзымыран, ғарыш айлақ суреттері
Жаңа білім
15 мин
2 мин
Бекіту
15 мин
(Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен орындалады.
А) Автор туралы мәлімет.
-Мәтінді оқып, автордың қысқаша өмірбаянын әңгімелеңдер.
Ә) Мәтінмен жұмыс.
-Өлеңді мәнерлеп оқыңдар.
- Айдын ғарыш жұлдыздарының тізімін қалай жаңғыртты?
-Ақынның: Тоқтар, Талғат, Айдынның,
Әлі-ақ ізін жалғаймыз...деген сөздерін қалай түсіндіңдер?
А.Айымбетов пен Т.Мұсабаевтың өмірбаяндарын тыңдаңдар.
Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға: - Айдын Айымбетов туралы оқып, әңгімеле.
Сергіту сәті – құстар үні.
(Д, Т) 2-тапсырмада «Ашық микрофон» әдісі, дәптермен жұмысжүзеге асырылады.
А) Іздеу.
Өлең шумақтарынан ақынның сезімдерін білдірген сөздерді тауып оқыңдар.
Ә)
Б) Қорытынды.
Болашақ, келешек, құдірет, ғажап, арман, өнер, самғау деген сөздерді пайдаланып, өлеңдердің негізгі ойын түсіндіріңдер.
- Тапсырма орындайды.
Құстар үнін тыңдап сергиді.
-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор: - Мәтінді оқып, автордың қысқаша өмірбаянын әңгімелейді-2балл.
Өлеңді мәнерлеп оқиды-2балл.
- Айдын ғарыш жұлдыздарының тізімін қалай жаңғыртқанын әңгімелейді-2балл.
А.Айымбетов пен Т.Мұсабаевтың өмірбаяндарын әңгімелейді-1балл.
Дескриптор: - Өлең шумақтарынан ақынның сезімдерін білдірген сөздерді табады-2балл.
Сөздерді пайдаланып, өлеңдердің негізгі ойын түсіндіреді-1балл.
«Әде-
биеттік оқу» оқулығы
4 сынып
3-бөлім 2019ж
Құстар үні
Қорытын-ды
5 мин
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісіарқылы береді.
Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.
Оқу тапсырмасы: мазмұндау.