Сабақ жоспары курс: Тобы: Сабақ №



Дата06.01.2022
өлшемі25,56 Kb.
#13418
түріСабақ

Авторы: Жакипова Ақтолқын Маратовна

Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру туралы теориялық және практикалық мәселелерді ашып көрсету.



САБАҚ ЖОСПАРЫ

Курс:




Тобы:





Сабақ



Мамандық, біліктілігі:

0105000-« Бастауыш білім беру»

0105013-«Бастауыш білім беру мұғалімі»



Модуль атауы:

IV бөлім. Мектеп жұмысын басқарудың ғылыми-әдістемелік негіздері

Сабақ тақырыбы:

Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру

Пәні:

Педагогика

Мерзімі:




ККК - Өту орны:

№5 аудитория

Сабақ мақсаты:

Білімділік: Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру туралы теориялық және практикалық мәселелерді ашып көрсету және түсіндіру.

Сабақтың міндеттері:

А) еңбексүйгіштікке, елжандылыққа, ұқыптылыққа, мамандыққа, пәнге деген қызығушылықты тәрбиелеу.

ә) Оқушылардың ауызша және жазбаша тіл мәдениетін қалыптастыру;

б) еңбексүйгіштікке, елжандылыққа, ұқыптылыққа, мамандыққа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.


Күтілетін нәтиже:

  1. Тақырыпқа талдау жасайды;

  2. Өз ойларын еркін жеткізе біледі, түйін жасай білу дағдысын дамытады;

  3. Топпен, жұппен жұмыс жасауға үйренеді;

  4. Дүниетанымы кеңейеді, емін-еркін жұмыс істей алады.

Сабақ түрі:

Тәжірибелік сабақ

Сабақ өту әдіс-тәсілдері, қолданылатын педагогикалық технология:

Түсіндірмелі - хабарлау әдісі, сұрақ-жауап, жеке, топтық, жұптық ізденіс жұмыстары, талдау, жинақтау, салыстыру, әнгімелеу, баяндау әдістері. СТО технологиясы

Қажетті көрнекі құралдар, ОТҚ:

Зерттеу еңбектер, тірек – конспектілер, сызбалар;

Қолданылатын әдебиеттер:

  1. Қоянбаев Ж.Б., Қоянбаев Р.М., Педагогика. Алматы, 2004.

  2. Ш.Х.Құрманалина, Б.Ж.Мұханова Педагогика-Оқулық, 2007 ж

  3. Харламов И.Ф. Педагогика. -Минск,1997

  4. Сластенин В.А. Педагогика. М., 2000

  5. Сарбасова Қарлығаш Амангелдіқызы, «Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру» - Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі мамандығына арналған, Қарағанды 2011

Оқытушы туралы мәлімет:










САБАҚТЫҢ КОНСПЕКТ – ЖОСПАРЫ


Сабақ барысы

Уақыты (минуты)

Оқытушының

іс-әрекеті



Білім алушының іс-әрекеті

Оқыту ресурстары және

материалда-ры



1.Ұйымдастыру кезеңі

3-5 мин

сәлемдесу, түгелдеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Сабақтың мақсатын хабарлау

Білім алушылар сабаққа даярлық жасайды




2. Үйге берілген тапсырманы тексеру

15-20 мин

Үй тапсырмасын сұрау, тексеру

Білім алушылар

сұрақтарға ауызша

жауап береді


Оқулықтар мен тірек – конспекті-лер

3. Негізгі кезеңдегі іс-әрекетке білім алушыларды дайындау

3 мин

Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқушылар алдында тұрған мәселелерді хабарлайды. Жаңа сабақтың жоспарымен таныстырады.

Жаңа сабақтың жоспары және орындалуымен танысады.


Оқытушы жоспары, оқулықтар

4. Жаңа білім мен қызметті қалыптастыру

30 мин

Оқытушы жаңа сабақты түсіндіреді

Білім алушылар

тыңдайды


Оқулықтар мен тірек – конспекті-лер

5. Берілген материалды түсінуді алғашқы тексеру

10 мин

Оқытушы жаңа сабақтың орындалуын тексереді. Жаңа сабақты оқушыларға сұрақ арқылы жауап алады..

Білім алушылар берілген сұрақтарға жауап береді.

Оқулықтар мен тірек – конспекті-лер

6. Алған білімдерін іс-әрекетте қолдану. Білімдерін тексеру және өзін-өзі тексеру іс-әрекеттері

15 мин

Жаңа тақырыпқа байланысты білім алушыларға өзіндік ізденіс жұмыстарын береді. ІІІ топқа бөлу арқылы оқулықпен жұмыс жасату, топты бақылау

Жаңа тақырыпты өз беттерінше меңгереді, талдайды, пікір алмасады және өз пікірлерін ортаға салады.

Оқулықтар мен тірек – конспекті-лер

7. Үй тапсырманы хабарлау. Сабақты қорытындылау және рефлексия

5 - 7 мин.

ІІІ топ

«Өзін-өзі бағалау» әдісі бойынша сабақты қорыту


Білім алушылар

үйге берілген тапсырманы жазып алады. «Өзін-өзі бағалау» әдісі бойынша бүгінгі сабақта ең құнды қандай мәселе не болғанын дәптерлеріне осы сұрақ төңірегінде өз жауаптарын жазады.





Оқулықтар мен тірек – конспекті

лер



Сабақтың барысы мен мазмұны

1. Ұйымдастыру кезеңі. 3-5 мин.(сәлемдесу, түгелдеу, студенттердің зейінін сабаққа аудару)

2. Сабақтың мақсатын хабарлау: Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру туралы теориялық және практикалық мәселелерді ашып көрсету және түсіндіру

3. Практикалық тапсырманы орындау нұсқаулары.

Жұмыстың мақсаты: – Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастырудың мәнін айқындау



Бақылау тапсырмалары:

  1. Сұрақтарға жауап беру

  2. Кестелермен жұмыс

  3. Практикалық жұмысты қорғау

Қолданылатын әдебиеттер:

1.Ж.Қоянбаев,Р.Қоянбаев. Педагогика.-Алматы, 1998, 2000. 

2.Құрманалина Ш.Х. . Педагогика. - Алматы,1999

Әдістері: талқылау, талдау, есеп беру


  1. Практикалық жұмысты орындау.50-55 мин. Практикалық жұмыстың негізгі теориялық қағидаларымен танысу және жұмысты орындау.


Тапсырма:
1. Бақылау сұрақтары: (Ақпараттық жоба)

  1. Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру дегеніміз не?

  2. Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру негізі неде?

  3. ПЕҒҰ негізгі факторлары мен маңызды проблемалары

  4. Педагогтың қасиеті ретінде рефлексия. Рефлексия түрлері.


ІІ. Зерттеушілік жоба:

  1. ПЕҒҰ құрылымы мен еңбекті ғылыми ұйымдастырудың құрылымы салыстырыңыздар.

  2. Кестеде берілген педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру мен еңбекті ғылыми ұйымдастыруды салыстырыңыздар.




Өндіріс орындарында қолданылатын ЕҒҰ

ПЕҒҰ

Айырмашылығы













  1. Оқушылардың іс-әрекетін ұйымдастырудың негізгі құралдарына сипаттама жасаңыз.

  2. Іс-әрекет түрлері бойынша ұйымдастыруды жетілдірудің формаларын көрсетіңіз.


Еңбекті ғылыми ұйымдастыру (ЕҒҰ) – адами күш-қуатты, сондай-ақ материалдық ресурстарды аз шығындау жағдайында адам еңбегінен барынша ықпалды нәтижеге қол жеткізу.

Еңбекті ұйымдастыру және ЕҒҰ енгізу мәселелері мына бағыттарда қарастырылады:

- еңбекті бөлісу;

- жұмыс орындары мен еңбек ету шарттарын ұйымдастыруды жетілдіру;

- ұйымдастыру техникаларын енгізу;

- мамандардың біліктілігін арттыру.


ЕҒҰ-дың жалпы принциптері

- еңбекті нормалау және ынталандыру;

- қажетті біліктілік пен қызметтік міндеттерге сәйкес мамандарды дұрыс таңдау және орналастыру;

 Бұл принциптерді ЕҒҰ-ды практикаға енгізудің мынадай бағыттарын бөліп көрсетуге болады:

- еңбек тәртібін жоғарылату;

- қызметтік нұсқаулықтарды, оңтайлы әдістер мен амалдарды және еңбек режимін құрастыру мен енгізу;

- педагог қызметкердің біліктілігін арттырудың ықпалды жүйесін ойлап табу;

- санитарлық-гигиеналық нормалар мен талаптарды сақтау;

- өндірістік эстетиканы дамыту;

- қауіпсіздік техника ережелерін сақтау;

- құжаттарды жүргізуді компьютерлендіру;

- қазіргі заманғы байланыс жүйесін қолдану. 


ІV. Практикалық жұмысты қорғау


  1. Оқушылардың білімдерін бағалау.5 мин. Қорытынды жасау.

«Өзін-өзі бағалау» әдісі бойынша бүгінгі сабақта ең құнды қандай мәселе не болғанын айтады.

6. Сабақтың қорытындысын шығарып, қысқаша түсінік бере отырып бағалау. 3мин.

7. Үйге тапсырма беру

«Педагогикалық өзін-өзі бағалау (рефлексия), өзін-өзі тәрбиелеу және өздік білімін жетілдіруде қажетті кезең» атты тақырыпқа баяндама жасаңыз

1. Қоянбаев Ж.Б., Қоянбаев Р.М. Педагогика. А, 1998ж.

2. Ш.Х.Құрманалина, Б.Ж.Мұханова Педагогика-Оқулық, 2007 ж

3. Сарбасова Қарлығаш Амангелдіқызы, «Педагогикалық еңбекті ғылыми ұйымдастыру» - Бастауыш оқытудың педагогикасы мен әдістемесі мамандығына арналған, Қарағанды, 2011ж.

4. Харламов И.Ф. Педагогика. -Минск,1997

5. Сластенин В.А. Педагогика. М., 2000



Оқытушы: ___________________

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет