Сабақ жоспары Пифагор теоремасы



Дата10.12.2023
өлшемі222 Kb.
#136529
түріСабақ
Байланысты:
пифагор теоремасы


Тексерілді__________________
«№21 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пифагор теоремасы

Білім беру ұйымының атауы

№21 орта мектеп

Бөлім:

Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар

Педагогтің аты-жөні:

Куптлеуова Роза

Күні:

16.11.2023ж.

Сынып: 8 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Пифагор теоремасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты

8.1.3.3
Пифагор теоремасын дәлелдеу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Пифагор теоремасын дәлелдейді, қолданады.

Құндылыққа баулу

Жеке және командамен жұмыс істей білу. Дұрыс қарым қатынас орната білу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі
6-минут



-сынып оқушыларымен амандасу;
-сынып оқушыларын түгендеу;
-сабаққа назар аударту;
Үй тапсырмасын Online Mektep қосымшасын тексеру.
«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларға сұрақ қойылады.
-Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасын қалай табамыз?
-Пифагорлық сандар дегеніміз не ?
-Катеттің түрлері қандай?



Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының квадраты катеттерінің квадраттарының қосындысына тең.
Тікбұрышты үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтары болатын бүтін сандар пифагорлық сандар деп аталады.



«Мадақтау» арқылы «жарайсың, жақсы, керемет»

Презентация

Сабақтың ортасы
7 минут



Топтық жұмыс. Пифагор теоремасы күнделікті өмірде...
1-топ. Партаның диагоналін табу.
2-топ. Дәптер бетінің диагоналін табу.
3-топ. Сынып бөлмесінің диагоналін табу.
4-топ. Сынып тақтасының диагоналін табу.



Топта бірлесе отырып Пифагор теоремасын пайдаланып, берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор: Білім алушы

Топтар бірін-бірі критерий бойынша бағалайды.

Презентация

12 мин

Ұжымдық жұмыс. №7
14.7-суретте кескінделген кесінділердің ұзындықтарын табыңдар. Торкөздің қабырғалары 1-ге тең.
№8 14.8-суретте кескінделген үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз. Торкөздің қабырғалары 1-ге тең.

Оқушылар тапсырманы тақтаға шығып орындайды немес орнында отырыпта орындауға болады.

Дескриптор: Білім алушы
- Пифагор теоремасын қолданып, өрнек құрады;
- есептеулер жүргізіп, үшбұрыштың қабырғаларын тауып, жауабын жазады.



ПрезентацияОқулық 8-сыныпВ.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов. Алматы «Мектеп» 2018

Жеке жұмыс
10-минут

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы


Оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды.

Өзін өзі бағалау. Оқушылар тақтадағы дұрыс жауаппен салыстыра отырып, өзін өзі бағалайды.
Дескриптор: Білім алушы
- Катеттері бойынша гипотенузасын табуға арналған формуланы жазады;
- Гипотенузасы мен катеті бойынша екінші катетін табуға болатын формуланы жазады.

  • әр пароходтың жүрген жолын табады;

  • Пифагор теоремасын қолданып, өрнек құрады;

  • есептеулер жүргізіп, жауабын жазады.

Презентация
Оқулық

Жұптық жұмыс Pisa тапсырмасы. 5 мин

«Теледидар» есебі
Әсел мен оның ата-анасы дүкеннен теледидар таңдап жүр. Оларға диагоналі 32 дюйм болатын теледидар моделі ұнады. Олар таңдалған теледидар үйдегі теледидар үшін арнайы тауашаға кіретініне сенімді болғысы келеді. Тауашаның өлшемі
48 см х 64 см. Теледидар осы тауашаға кіре ме?



«Көрші жұпты бағала» әдісі арқылы бағалайды.

Презентация

Бекіту
8 минут



Үй тапсырмасы: №11
Кері байланыс
«Мұғалімге жедел хат» әдіс-тәсілі
Оқушылар сабақ туралы өз ойларын стикерлерге жазып, жеделхат тақтасына жапсырады.

Бағалау бойынша қорытынды жасалады










Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет