Сабақ: Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні



бет1/2
Дата22.12.2023
өлшемі156,5 Kb.
#142612
түріСабақ
  1   2



Сабақ жоспары Қазақстан тарихы.

Сабақ:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5 А

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақтың
тақырыбы: Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары



5.3.Сақтар
Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары.

Сабақ негізделген оқу мақсаты



5.2.2.1. Археологиялық ескерткіштерді сипаттау;
Зерттеу сұрағы:
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр патша корғандары деп аталады.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

- археологиялық ескерткіштерді сипаттайды;
- Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары екендігін біледі;

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

-Екі қорғанды салыстырады, картадан шекаралық аумағын көрсетеді;

Кейбір оқушылар істей алады:

Бесшатыр,Шілікті қорғандары патша қорғандары болған деген тұжырымға дәйектер келтіреді.

Ойлаудағдыларының
деңгейі

Білу, түсіну, қолдану.

Бағалау критерилері

- Шідікті және Бесшатыр патша қорғандарын құрлысын сипаттайды;
- Шідікті және Бесшатыр патша қорғандарын салыстырады.

Пән аралық байланыс

География пәні

Құндылықтармен байланыс

Топтық жұмыста оқушылар бірін –бірі тыңдау, ынтымақтастықта болу, өз пікірлерін еркін білдіру құндылықтарын қалыптастыруға ықпал ету.



Тілдік мақсат

Оқушылар:Не істей алады?

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

«патша қорғандары », қорған, Шілікті алтын адамы , меңгір, дромос сөздерінің мағанасын біледі.

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қорған дегеніміз не?Ежелде Үлкен қорғандар салуға қандай материалдар жұмсалған?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

- Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары сияқты дүние жүзінде тағы қай жерде патшаларға қорғандар (мазарлар) салынған?

Тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым дағдылары бойынша ұсыныстар: (оқулықтан алынған сұрақтар)

Мәтінмен жұмыс
Кестеде Бесшатыр және Шілікті Қорғандарын салыстыру



Алдыңғы оқу

Қазақстан ғалымдарының археологиялық жаңалықтары туралы түсінік бар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз

ресурстар

Басы



Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал орнату
Үй тапсырмасы
1.Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады )
Ежелгі дүниені заттық деректер бойынша зерттейтін ғалымдар кімдер? Археологтар.
Сақтар туралы құнды деректер беретін қандайархеологиялық жаңалықтар білесіңдер?Алтын адам.
Алтын киімді адам табылған қорымдар кімдерге арналған?
Ендеше бүгінгі тағы бір сондай археологиялық жаңалық«Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары» туралы айтамыз.


Сабақты сақ қорғандарынавиртуалды саяхат жасаумен бастаймыз.
1.Оқулықтан таныса отырып картадан Шідікті және Бесшатыр патша қорғандарының геграфиялық орнын анықтап, көрсету.
2.Қорғандар деген нені білдіреді? (Оқушылардың алдыңғы сабақтағы білімдерін, жалпы танымдарын саралау мақсатында). Әр топтан бір оқушы жауап береді.


Жаңа тақырыппен жұмыс жасау мақсатында сыныпты 2 топқа бөлу.
I-топ Шілікті,
II-топ Бесшатыр,



Ежелгі Қазақстан картасы, оқулық, АКТ,
кестелер.

Оқулықпен жұмыс



Ортасы




І-тапсырма.«Топтық тапсырма» мәтінмен жұмыс


1-топ Шілікті
1.Шілікті қорымының географиялық аумағы.
2.Табылған археологиялық ескерткіштерге сипаттама.
3.Патша қорғандарымен танысу.


2-топ Бесшатыр
1. Бесшатыр қорымының географиялық аумағы.
2. Табылған археологиялық ескерткіштерге сипаттама.
3. Патша қорғандарымен танысу.

Әр топ баяндамашысы өз тапсырмаларын таныстырады.


Бір-бірін бағалайды.
Екі жұлдыз бір тілек.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет