Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Спанов Алпамыс
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Ақпаратты өлшеу
|
Оқу мақсаты:
|
5.2.1.2 Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін қолдану және анықтау.
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін қолдану және анықтауды біледі
|
Оқушылардың басым бөлігі: Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін қолдану және анықтауды біледі, ерекшеліктерін түсінеді
|
Кейбір оқушылар: Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін шығармашылық тапсырмаларда қолданады
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері
|
Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі, түсінеді, қолданады
|
Бағалау критерийі
|
Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін қолданып және анықтап бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке аударады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Ақпарат өлшем бірліктері, Measurement information, Измерение информации
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Ақпарат өлшемі дегеніміз не?
|
Құндылыққа баулу
|
Мәдениеттілікке, ынтымақтастыққа, өздігінен шешім қабылдауға дағдыланады
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, физика
|
Алдыңғы білім
|
5.2.1.1 Әр түрлі формада ақпаратты атап шығу және көрсету.
|
Жоспар
|
Жоспарлан
ған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазылады)
|
Ресурстар
|
Басталуы
Кіріспе бөлім:
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгелдеу, ынтымақтастық көңіл күй қалыптастырамын, геометриялық денелер бойынша топқа бөлемін.
|
Топқа бөлу, геометриялық денелер, компьютерлер, интербелсенді тақта
|
«Миға шабуыл» әдісі
2 мин
|
Алдыңғы тақырыппен байланыстрамын
1. Ақпарат түрлерін атап, жазыңыз.
А) Дыбыстық В) Мәтіндік С) Сандық D) Бейнелік
|
|
Ортасы
Негізгі бөлім:
7 мин
|
Мұғалім әрекеті.
Интербелсенді тақтада слайд бойынша өтілген тақырыпты түсіндіремін
|
Оқушы әрекеті.
Әр түрлі формада ақпаратты атап шығады және көрсетеді
Керекті мағлұматтар
ды дәптерлеріне жазады.
|
Интербелсенді тақта, оқушы құралдары
|
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
12 мин
|
Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі; бұл бүкіл топтық талқылауға ұласып, ақпарат өлшем бірліктерін екінші өлшем бірлікке аударуға дағдыланады.
8 бит
|
.............байт
|
24 ГБ
|
..........КБ
|
16 байт
|
.............бит
|
3 ТБ
|
...........ГБ
|
1024 МБ
|
.............байт
|
16200 байт
|
...........КБ
|
Дескриптор
лар
|
-Өлшем бірліктеріне аударады.
|
-Еселік өлшемдерді ажырата алады
|
-Өзара сұрақ-жауап алады
|
Қалыптастырушы (формативті) бағалап отырамын
|
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі бойынша оқушылар іс- әрекет жасайды
|
Интербелсенді тақта,оқушы құралдары, оқулықтар,
компьютерлер.
|
Сергіту сәті
3 мин
|
Оқушыларға ақпарат жеткізу ойынын «Сымсыз телефон» ұйымдастырамын.
Бірінші оқушы көрші оқушыға сыбырлып қандайда бір ақпарат (10 байттық) айтады. Келесі солай жалғаса береді . Соңғы оқушы естіген ақпаратты айтып өлшемі неше байт екенін есептейді. Оқушылар еселік өлшемдерін есептеп айтады, бастапқы және соңғы ақпараттың айрмашылығы сипатталады.
|
Ақпарат берілу тәсілдерін түінеді
|
Сұрақ- жауап
|
«Саралап оқыту» әдісі
13 мин
|
«Саралап оқыту» әдісінде оқушылар алғашқы (төменгі) сатыдан бастап өз мүмкіндіктеріне сәйкес жоғары деңгейге дейін көтеріле алады.
Төмен деңгейіндегі оқушыларға дайын алгоритм беремін. Алгоритмге сүйене отырып тапсырманы біртіндеп орындайды.
Орта деңгейдегі оқушыларға мәселенің жалпы шешімін негізге ала отырып тапсырмаларды орындауды ұсынамын.
Жоғары деңгейдегі оқушыларға интеллектін арттыратын тапсырмалар беремін, шешу әдісін өздері табады
Дескриптор
лар
|
-Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі
|
-Хабарламанаң ақпараттық көлемін біледі
|
-Ақпараттың көлемдерінің әртүрлі болу себептерін түсінеді
|
-Ақпарат тасмалдаушы құрылғыларының өлшемдерін, мүмкіндіктерін біледі
|
-Ақпарат өлшемдеріне есептер шығара алады
|
|
Саралап оқыту әдісі
бойынша
тапсырма
лар орындап, саралайды
|
Интербелсенді тақта,оқушы құралдары, оқулықтар,
компьютерлер.
|
Қорытынды бөлім:
5 минут
|
«Нені білемін? Не білдім? Нені білгім келеді?»
кері байланыс алу.
Оқушылар стыкерлерге кері байланыс жазады
|
Тақырыпты критерий бойынша бағалайды
|
Кері байланыс парақшалары, өзін-өзі, өзгені бағалау парақшасы, стыкерлер.
|
Бағалау критерийі
|
Ақпараттың өлшем бірліктеріне қатысты кило, мега, гига және тера префикстерін қолданып және анықтап бір өлшем бірліктен екінші өлшем бірлікке аударады.
|
Дескрипторлар
|
- Ақпараттың бит өлшемін байт өлшеміне аударды;
- Ақпараттың байт өлшемін бит өлшеміне аударды;
- Ақпараттың МБ өлшемін байт өлшеміне аударды;
- Ақпараттың ГБ өлшемін КБ өлшеміне аударды;
- Ақпараттың ТБ өлшемін ГБ өлшеміне аударды;
- Ақпараттың байт өлшемін КБ өлшеміне аударды.
|
Үй тапсырмасы:
|
Сабақ тақырыбы: Ақпаратты өлшеу. «АҚПАРАТ» атты ребус құрастырып, өлшем бірліктерін жазып (еселік) есептеп келу.
|
Саралау
|
Бағалау
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«Ойлан-жұптас-бөліс» және
«Саралап оқыту» әдістерін қолдандым. Себебі оқушылардың білімге деген қажеттілігін қанағаттандырып ішкі уәждерін дамытуға тиімді тәсілдер деп есептеймін. Шығармашылық дағдыларын дамытуға тапсырмалар беріп отырамын.
|
Қалыптастырушы бағалау және сабақ кезінде оқыту үшін және оқу үшін бағалау жүргізіп отырамын. Оқушылар сабақ барысында өзі-өздерін бағалап отыруына үнемі нұсқау беремін.
|
-Техника қауіпсіздік ережелерін сақтауын үнемі еске салып тұрамын.
- ДК алдында дұрыс отыруын қадағалаймын
- Көзге жаттығулар жасатамын
|