Сабақ тақырыбы: Маймунниң дәрәқ тикиши Изаһәт Оқу мақсаты



Дата11.12.2023
өлшемі1,2 Mb.
#136958
түріСабақ

Қисқа муддәтлик режә
Жетісу облысы білім басқармасының Панфилов ауданы бойынша білім бөлімі»Билал Назым атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Бөлім:

Һүнәр(сәнъәт)

Практикант студенттің аты-жөні:

Нурмухаметова Д.Н.

Күні:

02. 02.2023ж

Сынып: 3 Г

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Маймунниң дәрәқ тикиши
Изаһәт

Оқу мақсаты:

3.1.1.1 – әсәрниң мәзмунини толуқ чүшиниш, айрим йәрлирини ениқлаш, вақиәниң сәвәвини айдиңлаштуруш үчүн соалларни қоюш вә җавап бериш;
3.1.3.1 –әсәрдики қәһриманларниң миҗәз-хулқибиләниш-һәрикитигә, униңдики вақиәләргә асаслинип, сюжетниң риваҗлинишини молҗалаш.

Сабақ мақсаты:

Қәһриманларниң миҗәз-хулқи билән иш-һәрикитигә, вақиәләргә сүйинип, сюжетниң риваҗлинишини молҗалайду вә берилгән тапшурмини
үнлүк, чүшинип, рольларға бөлүп раван вә һиссиятлиқ оқуйду.
Балиларни чидамлиққа,мәртликкә тәрбийәләйду.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

сабақ басы

Ортасы


Сабақтың соңы

Уюштуруш
Саламлишиш
Психологиялик тренинг
Қоңғурақ челинди,
Дәрисимиз башланди.
Вақтимизни йоқатмай,
Чапсан һәрикәт қилайли.
Өткән мавзу тоғрисида соал қоюш
"5 қәдәм"

1-Ақилҗанға дадиси немә дәп мәслиһәт бәрди?
2-Ақилҗан дадисиниң мәслиһитини орунлидиму?
3-Һекайигә йәнә қандақ мавзу қоюшқа болиду?
4-Ақилҗанниң қилған ишлири һәққидә сөзләп бериңлар
5- «Сехи» сөзиниң мәнасини чүшәндүрүңлар


Йеңи мавзу
МАЙМУННИҢ ДӘРӘҚ ТИКИШИ
(чөчәк)
1-тапшурма
Маймун бир түп нәшпүт көчитини тикипту вә һәр күни су қуюп, оғутлап, чапсанирақ нәшпүт йейишни күтүпту.
Нәшпүт көчити әнди көкириватқанда, қарияғачқа қонувалған бир Қарға:
– Қақ-қақ! Маймун ака, Маймун ака, нәшпүт көчити тиккиниң немиси? «Нәшпүт бәш жилда, өрүк төрт жилда мевә бериду» дегәнни аңлимиғанмедиң? Сән шу чаққичә чидаламсән? – дәпту. Маймун бирдәм ойлап
беқип:
– Шундақму? Һәй, бәш жил бәк узақ екән, мән күтүп туралмаймән, – дәптудә, нәшпүт көчитини жулуветип, өрүк көчитини тикипту. Көчәт убдан бой тартиватқанда, бир Каккук учуп келип:
– Как-кук – как-кук! Маймун ака, Маймун ака, әнди өрүк көчити тикивапсәнғу. «Өрүк төрт жилда, шаптул үч жилда мевигә кириду» дегән гәп бар. Сән шу чаққичә тақәт қилип тураламсән? – дәпту. Маймун бирдәм ойлинип беқип:
– Шундақму? Һәй, төрт жил бәк узақ екән, чидалмаймән, – дәптудә, өрүк көчитини жулуветип, шаптул көчитини тикипту.
Шаптул көчити таза айниватқанда, бир Һөпүп учуп келип:
– Һөп-пүп – һөп-пүп! Маймун ака, Маймун ака, таза қизиқ иш қипсәнғу! «Шаптул үч жилда, гилас икки жилда мевә бериду» дегән гәп бар. Сән шу чаққичә чидап тураламсән? – дәпту. Маймун бу гәпни аңлапла:
– Вай-вуй, үч жил дегән бәк узақ екән! Мән һәргиз чидалмаймән! – дәптудә, шаптул көчитини жулуветип, гилас көчитини тикипту.
Маймун уни жулуп, буни тикип, буни тикип, уни жулуп, жилларни өткүзүпту, амма бир түп көчитиниму әй қилалмапту.
Сәргитиш пәйти
Немә өзгәрди?
Изаһәт

Режә:
1.Маймун дәсләп қандақ көчәт тикти?


2.Қарға, Каккук, Һөпүпләрниң гепидин кейин, Маймун
қандақ көчәтләрни тикти?
3. Бу көчәтләр немишкә мевә бәрмиди.
Әкси бағлиниш


Шеирни хор билән қайтилайду

Соалларға жавап бериду

Чөчәкни аһаңлиқ оқуйду


Бәш бармақ


Дескриптор:
Ақилҗанға дадиси немә дәп мәслиһәт бәргинини ейтип бериду

Ақилҗан дадисиниң мәслиһитини орунлиғинин ейтиду

Һекайигә йәнә башқа мавзу қойиду

Ақилжанниң қилған ишлири һәққидә сөзләп бериду

Сехи сөзиниң мәнасини чүшәндүриду

Чөчәкни аһаңлиқ оқуйду


Изаһәтни язиду 1б


Билиду 1б
Хаталишиду 1б
Қийнилиду 1б



Микрафон


Қәдәмләр

Дәрислик




Синип йетәкчиси:
Баһа:

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет