Сабақ тақырыбы XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



Дата07.01.2022
өлшемі3,13 Mb.
#20651
түріСабақ


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4.А

Мектеп: С.Адамбеков атындағы жалпы орта мектебі

Күні:12.04.19ж

Мұғалімнің аты-жөні: Желдібаева Г

Сынып: 8 «Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.2.2.3 ұлттық музыкалық аспаптардың қолдану ерекшеліктерін сипаттау


Ойлау дағдыларының

деңгейлері

Білу және түсіну. Қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: ұлттық музыкалық аспаптарды сурет арқылы атау.

Көптеген оқушылар: ұлттық музыкалық аспаптардың құрылысын,қызметін айту

Кейбір оқушылар: Ұлттық музыкалық аспаптардың өнер саласында маңызы мен құндылығын айту.

Бағалау критерийлері

Білім алушы

• Ұлттық музыкалық аспаптарды түсіндіреді

• Ұлттық музыкалық аспаптардың өнер саласында маңызы мен құндылығын сипаттайды


Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады: ұлттық музыкалық аспаптардың суретке қарап ажырата алады, кесте толтырады

Пәнге қатысты лексика мен терминология: Домбырa, қобыз, сыбызғы, жeтігeн, дaңғaрa – терминдерін дәптeргe жaзу aрқылы жaзылым дaғдысы қaлыптaсaды.

Сaбaқтa тaқырыпқa бaйлaнысты бeйнe жaзбaлaрды тыңдaу aрқылы оқушылaрдың тыңдaлым дaғдысы қaлыптaсaды.

Мәтінмeн жұмыс жaсaу aрқылы – aйтылым дaғдысы қaлыптaсaды.

Топпeн жұмыс жaсaу aрқылы оқылым, aйтылым, жaзылым дaғдысы қaлыптaсaды.



Құндылықтарға баулу

Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу: білім мен өнерді, ғылымды біріктіру, инновациялық-индустриялық кластерлерді дамыту. Eліміздің мәдeниeтін құрмeттeугe, қaзaқтың ұлттық мәдeниeтінің дaмуынa өз үлeсін қосуғa тәрбиeлeу

Пәнаралық

байланыстар

Гeогрaфия, әдeбиeт, дүниeжүзі тaрихы.

Алдыңғы білім


Ұлттық музыкалық аспаптар туралы біледі

Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут




І.Ұйымдастыру 1.Сәлемдесу. 2.Сабаққа дайындықтарын тексеру.3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Т Үй тапсырмасын сұрау. Тұлғаны таны, мәнін анықта

Суреттегі ақын ,жазушыларды анықтап сұрақтарға жауап береді.

Алдыңғы тараудан алған білімдерін саралау, бір оқушы бастайды, қалғандары кезегімен жалғастырады. Алдыңғы айтқан оқушыны қайталамайды

«Аспаптар » арқылы топқа бөлу.

І топ «Сырнай»

ІІ топ «Жетіген»

ІІІ топ «Қобыз»

Ұлы даланың жеті қырынан бейне жазба көрсету арқылы сабақ бекітіліп,жаңа тақырып ашылады.

Бейна жазба көрсету.Бейне жазба арқылы жаңа сабақ тақырыбы ашылады



Бағалау: бас бармақ арқылы

Тұлғалар суреті

Топ атаулары жазылған қағаздар
Ресурс


Сабақтың ортасы

25 минут



(ТЖ)Топтарға ресурстар таратылады, онда төмендегідей ұғымдар берілген

Домбыра,Шертер,қобыз,қылқобыз,адырна,жетіген,сыбызғы,шаңқобыз,желбуаз,сазсырнай,ауызсырнай,дабыл,даңғыра,дауылпаз,асатаяқ

Осы атауларды не біріктіреді? Оқушылар бір – бірімен талқылып, жауаптарын ұсынады. Ең қызықты аргументтер қабылданып бүгінгі сабақтың тақырыбы анықталады, оқу мақсаттары мен таныстырылады.

(Д) Алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында оқушыларға бейнефильм көрсетіледі. Оқушылар бейнероликті тамашалай отырып таныс терминдерді түртіп алып отырады.

Топтарға тапсырмалар беріледі.



(ТЖ) «Сырнай» тобы

Тапсырма Домбыра,Шертер,қобыз,қылқобыз,адырна

Топта оқып талқылайды

(ТЖ) « Жетіген» тобы жетіген,сыбызғы,шаңқобыз,желбуаз,

Топта оқып талқылайды

(ТЖ) « Қобыз» тобы

Тапсырма ,ауызсырнай,дабыл,даңғыра,дауылпаз,асатаяқ

Топта оқып талқылайды

Бағалау: бас бармақ арқылы

(ҚБ) Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы

(Ж)Тапсырма:

Критерий: Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптарын атау

Дескриптор: Білім алушы: Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптарын анықтап,атайды
«Сурeттeр сөйлeйді» әдісі aрқылы оқушылaрғa сурeттeр бeрілeді. Осы сурeттeргe aнықтaмa бeріп өтeді.

Жаңа сабақты бекіту:

Қазақтың әйгілі күйшілері мен қобызшыларын атаңыз. (Қорқыт, Құрманғазы, Дина, Махамбет, Кенен)

Домбыра мен қобыздың алғашқы үлгілерін ұсынған профессор. (Ахмет Жұбанов)

Домбыра қандай аспап? (екі ішекті аспап)

Қазақтың музыкалық аспаптары неше топқа бөлінеді? (3 топқа бөлінеді: үрмелі, ішекті, ұрмалы)

Ішекті аспаптарға қандай аспаптар жатады? (домбыра, жетіген, шертер, қобыз, шаңқобыз).

Постерлер

Слайд


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Сабақтың соңы

5 минут



Рефлексия

Үй тапсырмасы:

«Қазақтың музыкалық аспаптары» тақырыбына сөйлем құраңыздар



Бағалу:Күтіңіз және түйіндеңіз

Оқушыларға олардан күткен негізгі сөздерді анықтауға уақыт беріңіз және сол кезде сұрақты басқаша қойыңыз – анық жауапты, және т.б. біріктіру арқылы пікірталасты түйіндей отырып, оқушылардан жалпы қорытынды беруді сұраңыз.






Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында күрделілігіне қарай алға ілгерілеп отыратын тапсырмаларды пайдаланам. Барлық оқушылар: қазақтың ұлттық аспаптарын жалпы құрылымының түсіндіруде, қызметін сипаттауда, суретке қарап талдау жасауда дереккөздердің ауқымы талқылауға негіз болатын мәтіндерден бастап, анағұрлым қиын сөздерді және күрделі идеяларды түсіндіретін мәтіндерге дейін аутқып отырады. Басым бөлігі: қазақтың ұлттық аспаптарын салыстырғанда оқушылар өздерінің мықты және әлсіз тұстарына қарай жауап береді; Кейбір оқушылар : басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді бұл оқушыларға шығармашылық есеп беремін. Осы тапсырма арқылы сын тұрғысынан ойлау, проблемаларды шешу, топпен жеке жұмыс істей білу қабілеттерін дамып, өз идеяларын тұжырымдау дағдылары қалыптасады.

Сабақтың барысында қалыптастырушы бағалауды қолданамын. Топтық жұмысты орындағанда қалыптастырушы бағалауды «Қолмен белгі беру» әдісі арқылы жүзеге асырамын.

Мен түсініп отырмын_____ және түсіндіре аламын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады)

Мен әлі түсінбей отырмын_____(қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды)

Мен түсінгеніме сенімді емеспін_____(қолды бұлғау)

Жеке жұмыс орындау барысында әр тапсырма сайын тиімді ауызша кері байланыс орнатамын. Оқушының ішкі уәжін арттыруға ықпал жасау үшін орынды мақтау , мадақтау

Сабақ бойынша кері байланысты «Білім теңізіне қайықты жіберіңіз» әдісі арқылы жүзеге асырамын.



Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу

Интерактивті тақтаны қолдануда тиісті норманы сақтау.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз




Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:
Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет