Күні:-----
Сыныбы: 11
Пәні :алгебра және анализ бастамалары
Пән мұғалімі:
Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулер және теңдеулер жүйелерін шешу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Логарифм ұғымына кеңінен түсінік беру, логарифмдік теңдеулерді шешу әдістерін меңгеру,жалпы теңдеуді шешу әдістерін пысықтау.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау танымдық шығармашылық қабілеттерін дамыту
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа ,тапқырлыққа, жүйелі ойлап, дұрыс шешім қабылдауға мәдениеттілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі:сайыс сабақ
Сабақтың әдісі:деңгейлеп дамыта оқыту, топтық жұмыс,
Сабақтық көрнекілігі:слайдтар, формулалар,
Сабақта керекті құрал жабдықтар::компьютер, итерактивті тақта, плакат,стикер,
Пәнаралық байланыс:тарих, музыка
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.Оқушылар екі топқа «Непер» және «Бюринг» тобына бөлініп жұмыс жасайды.
Үй тапсырмасын тексеру: №440
А)
Шешуі: ММЖ-ін анықтасақ:
, ж:
Ә)
Шешуі: ММЖ;
Жаңа айнымалы енгізу әідісі арқылы теңдеуін аламыз бұдан шығарамыз, , сонда теңдеуін аламыз бұдан
Сонда немесе жауабы: е
«Логарифм өмірде және логарифм тарихынан мәліметтер»
Математика мен музыка мектепте оқытылатын екі түрлі пән,адамзат мәдениетінің екі полюсі.
Музыка тыңдай отырып,дыбыстардың ғажайып әлеміне енеміз,ал есеп шығара отырып, сандардың қатаң кеңістігіне кіреміз.Бірақ ешуақытта сандар кеңістігі мен дыбыстар әлемі арасында байланыс бар деп ойламаймыз.Пианиноның клавиштері логарифмдер арқылы ойналады.екінші октаваның «до» нотасына дейінгі жиілік бірінші октаваның «до» нотасына дейінгі жиіліктен 2 есе үлкен,ал үшінші октаваның «до» нотасынан бірінші октаваның «до» нотасына дейінгі жиілік 4есе үлкен, яғни әрбір келесі нотаға негізі 2-ге тең логарифмдер деп аталатын келесі дәреже көрсеткіші сәйкес келеді.Музыканттар математиканы ұната қоймаса да, олардың жұмысы осы пәнмен тығыз байланысты екен.
Логарифмдерді 16-ғасырда күрделі есептеулерді жеңілдету мақсатында шотландиялық прибор ойлап табушы Д.Непер ойлап тапты. Оны бүгінгі сабағымыздың эпиграфы ретінде алынып отырған Лапластың сөзі де дәлелдейді «Логарифмдерді ойлап табу,астрономдардың жұмысын жеңілдетіп,олардың өмірін ұзартты».Осыдан ондаған жылдар бұрын логарифмдік сызғышы жоқ инженерлерді елестетудің өзі қиын болатын Жылдар өте есептегіш калькуляторлар пайда болды,компьютерлер келді.Бірақ логарифмдік сызғышсыз бірде-бір есептеу техникасы болмаған болар еді. Қазір түрлі есептеу техникасының дамыған ғасыры, ендеше осы логарифмдерді оқып-үйренудің қажеті бар ма? Бүгінгі таңда логарифмдерді не үшін оқимыз? Жалпы математиканың көмегімен табиғатты және өзіңді басқару мүмкін бе?
Достарыңызбен бөлісу: |