Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар



Дата24.11.2023
өлшемі46,91 Kb.
#125353
түріСабақ
Байланысты:
Байымбетова Назикуль кмж




Білім беру ұйымының атауы

Я. Есенбеков атындағы №59 ЖОМ КММ

Пәні:

Алгебра

Бөлім:

9.2А Тізбектер

Педагогтің аты-жөні:

Айтекова С

Күні:




Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Арифметикалық және геометриялық прогрессиялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.2.3.6 геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты

Геометриялық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формуласын тұжырымдайды, сипаттамалық қасиеттерін ажыратады және есеп шығаруда қолданады;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


7 мин



І.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Сыныпта жағымды орта қалыптастыру.
«Сүйкімді сөздер!» әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлау
ІІ.Үй тапсырмасымен жұмыс: «Сен маған, мен саған!» әдісі арқылы үй жұмсыны тексереді
Интербелсенді тақтада көрсетілген үй тапсырмасының дұрыс жауабы арқылы оқушылар өздерін тексереді .
ІІІ. Өткен тақырыпты қортындылау
«Атаулар кестесі» әдісі арқылы оқушыларға формуланы атауы жазылған кесте беріледі .Оқушылар кеседегі атаулардың формуласын жазады.



Формуланың атауы

формула


Арифметикалық прогрессияның n мүшесінің формуласы





Айырманы таудың формуласы





Геометриялық прогрессияның n мүшесінің формуласы





Еселіктің табу формуласы





Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы





Арифметикалық прогрессияның көршілес екі мүшесінің ортасын табу формуласы




  1. Формуланы дұрыстығын тексеру үшін тақтаға дұрыс жауап жазылған парақ ілінеді

Оқушылар бір-біріне дәптерлерін алмастырып, интербелсенді тақтада көрсетілген үй тапсырмасының дұрыс жауабы арқылы тексереді.

Оқушылар өткен сабақты еске түсіріп және формуланы қайталайды,кестені толтырады.



  1. an=a1+(n-1)d

  2. d=a2-a1

  3. bn=b1۰qn-1

  4. q=

  5. Sn=

  6. an=

.Дескриптор:

  1. Арифметикалық прогрессияның n мүшесінің және айырманың формуласы жазады.

  2. Геометриялық прогрессияның n мүшесінің және еселігін табатын формуласын жазады.

  3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласы табады.

Арифметикалық прогрессияның көршілес екі мүшесінің ортасын табу формуласы

Бір-бір бағалайды


Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



Дәптермен жұмыс жасау


Флипчарт






Жаңа білім

25 мин


Ерекше бақылауды қажет ететін оқушымен жұмыс.


Оқушылардың функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы.

І. Жаңа тақырыпты меңгерту
Сабақтың тақырыбын және мақсатын айқынлау үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларға мәтін есеп берілді.
"Қу түлкі"
Шал балықты көп етіп аулап әндетіп келе жатса, жолда бір түлкі сұлап жатады. Қуанғанынан шал кемпіріме жаға болады деп, түлкіні шанаға салып, жүріп кетеді.
Жолда түлкі 1 минутта бір балықты тағы сол сияқты. Әр лақтырғанда алдыңғы лақтырғанынан 2 есе артық лақтыра береді. 7 минутта ол барлық балықты лақтырады. Сонда түлкі барлығы неше балық лақтырған?
1+2+4+8+16+32+64=127
Немесе
b1=1
q=

=
Осыдан келіп шығатын нақты түйін геометриялық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысын Sn арқылы белгілесек,жалпы формуласы ;

1-мысал, 1+3+32+33+34+35+36+37+38 өрнегінің қосындысын табайық.
Өрнек геометриялық прогрессия болады.
b1=1, q=3, n= 5 т/к S5-?
S5= =
Жауабы: 121
2 –мысал, b1=243
q=
т/к S6 - ?

S6= =165


1 тапсырма «Сәйкестікті тап !» әдісі арқылы оқушыларға кесте беріліп, сәйкестікті табады.
«Сәйкестікті тап !»






16,8

340

93

b1=3,q=2,S5-?













q=0,5;n=6;bn=3
Sn-?













b1=-9; q= ; S6=?













b8= ; ; b1-?













Оқушылар кестеде берілген есептерді жауабымен сәкестендіреді .
2 тапсырма
«Көршіңмен ойлас» әдісі арқылы оқушыларға жұптық жұмыс беріледі. Оқушылар бір-біріне көпірше орнату арқылы көмектеседі.
4;12;36 .... геометриялық прогрессия алғашқы төрт мүшесінің қосындысын табыңдар.
b1=4
q=3
S6=?
S6=


3- тапсырма «Қызығушылықты ояту» әдісі арқылы оқушыларға өмірмен байланысты мәтін есеп беріледі .
Ертеде Алдар көсе бір байдың үйін қызмет етуге келеді.
Бай Алдар көсемен қызмет ақысын келіседі.
Алдар көсе : Маған бірінші еңбек күніме тиын, екіншісіне тиын,ал үшіншісіне 1 тиын т.с.с бір айға еңбек ақысын келіседі. Алдар көсе алдын ала жеті күн және екі аптадағы ақысын бөлек сұрайды.
Ол бір айдан соң неше тиын алу керек.
Шешуі:
b1= ; q=2 ;
т/к: b7 ,b15, S30-?
b7= 26=16 тиын
b15= 214=40 теңге 96 тиын
S30= =2684354 теңге 55 тиын


Дескриптор:
1. Геометриялық прогрессияның b1 мүшесінің табады.
2.Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданып ізделіндіні табады .
Дескриптор:
1.Геометриялық прогрессиядағы еселігін есептейді.
2.Геометриялық прогрессияның алғашқы төрт мүшесінің қосындысының есептейтін формуласын қолданып,есепті шығарады.
Дескриптор:
1. Геометриялық прогрессиядағы еселігін есептейді.
2.Геометриялық прогрессияның b7, b15 мүшесінің есептейді.
2.Геометриялық прогрессияның алғашқы S30 мүшесінің қосындысының есептейді.


Сендер кереметсіңдер!


Жарайсыңдар!

Алгебра
9-сынып


Авторы :
Шыныбекoв А.
«Атамұра» баспасы

А4 парағы








Бекіту
13 мин

Кері байланыс



Топтық жұмыс
Оқушылар көршілеріне қонаққа барып бір-бірімен топтасады.
«Қатесін тап!» әдісі арқылы топқа шығару жолында қателері бар есептер беріледі
I топ
b1=8
q=
S5-?

ІІ топ
b1=500
q=
S5-?

ІІІ топ
b1=3


b2=2
S5-?

IV топ
b1=-32


b2=16
S5-?

Кері байланыс: Не қиын болды? Не оңай болды?
Нені жетілдіру керек? деген сұрақтар арқылы кері байланыс орнатады.

Дұрыс жауабы:
І.b1=8
q=
S5-?

ІІ.b1=500


q=
S5-?

ІІІ.b1=3


b2=2
S5-?

IV топ
b1=-32
b2=16
S5-?

Дескриптор:
1.Геометриялық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысының формуласын қолданады.
2. Берілген тапсырмадағы қателіктерді түзетеді.

Сендер кереметсіңдер!
Жарайсыңдар!
Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



Алгебра
9-сынып
Авторы :
Шыныбекoв А.
«Атамұра» баспасы
А4 парағы






Тексерілді: Сланбеков М

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет