5.Экономикалық география
5.3. Дүниежүзілік шаруашылықтың салалалық және аумақтық құрылымы
|
Педагогтың аты-жөні
|
Социал Дана Әділжанқызы
|
Күні:13.04.23ж
|
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны: 24
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ауыл шаруашылық,өнеркәсіп және қызмет салаларын ұйымдастыру түрлері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасы
на сәйкес)
|
8.5.3.2 - қазақстандық компонентті қосымша қамту негізінде ауылшаруашылық және өнеркәсіп өндірісін,қызмет саласын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды.
|
Сабақтың мақсаты
|
*Барлық оқушылар: Шаруашылық салаларын ұйымдастыру түрлерін ,қызмет көсрсету салаларын атайды.
Көптеген оқушылар:Ауылшаруашылық,өнеркәсіп және қызмет көрсету салаларын ұйымдастыру түрлерін сипаттайды.
Кейбір оқушылар: Дүниежүзілік шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымын талдау.
*Ескерту. ЕББҚ бар оқушыны қоса :( есте сақтау қабілеті жоқ)
|
Бағалау критерийлері
|
*Қазақстан шаруашылық салаларын ұйымдастыру түрлерін атайды.
Ауылшаруашылық,өнеркәсіп және қызмет көрсету саласын анықтайды.
Дүниежүзілік шаруашылығының салалық және аумақтық құрылымын талдайды.
*Ескерту. ЕББҚ бар оқушыны қоса :( есте сақтау қабілеті жоқ)
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
қолдану
|
Сабақтың_барысы__Сабақтың_кезеңі'>Сабақтың барысы
|
Сабақтың
кезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
(3 минут)
( 5минут)
|
Ұйымдастыру.
Сынып ішіндегі көңіл күй
“Пазл ” әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу
Топқа бөлу.Пазл арқылы
1-Фабрика
2- Шаруа қожалығы
3-Цехтар
Үй тапсырмасын сұрау
Woodwall әдісі бойынша тест
ЕБҚ оқушыларға арналған тапсырма
“Боулинг ” әдісі арқылы.
|
Қораптың ішінде не бар екенін көреді.
|
Мадақтау
Дискрипторлар:
-сураққа дұрыс жауап береді – біледі; түсінеді.
- терминдер бойынша түсінігі қалыптасқан;
|
“Сыйқырлы қорап”
Слайд
Слайд
Қазақстан физикалық картасы
Интерактивті тақта
|
Сабақтың
ортасы
(15 минут)
|
Өткен сабақпен байланыс.
Ой қозғау.
«Дүниежүзілік шаруашылық салаларын ұйымдастыру түрлері» тақырыбы бойынша бейнежазба арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).
|
Бейне жазбада көрсетілген мәліметтер арқылы жаңа тақырыпты меңгереді.
Тақырыпқа байланысты ұғымдар болады.
Тақырыпты түсінгендерін мұғалімге жауап беру арқылы білдіреді
|
Смайлик арқылы
|
www.youtube.com/watch? V=
p8MZLcckgma
|
(15минут)
|
Жеке жұмыс.
тапсырма: Сәйкестендіру
Топтық жұмыс.
2-тапсырма: Менің қаламда қызмет саласын ұйымдастыру
1топ- Фабрика
2 топ- Шаруа қожалығы
3-топ Цехтар
мәлімет беріп ортаға шығып қорғайды.
ЕБҚ шаруашылық салаларын сәйкестендіреді.
Тыныштық сәті:
«Су асты патшалығына ойша саяхат».
(Оқушылардан отырады, қолдарын тізесіне немесе үстел үстіне қоюды, аяқтарын айқастырмауды өтініңіз. Арқаларын тік ұстауын қадағалаңыз. Жайлы, баяу музыка қойыңыз).
Жұптық жұмыс.
3 тапсырма
1.Қазақстандағы мемлекеттік және жекеменшік холдингтердің басты мақсаттары қандай?
2.Зауыт және фабрика кәсіп орындарының бір бірінен айырмашылыықтары бар ма?
3.Концерн дегенді қалай түсінесіздер және оған мысал келтіріңіздер?
ЕББҚ бойынша:
Фабрика дегеніміз не?
Зауытта не шығарады?
Комбинат лат.аударғанда қандай мағына береді?
|
Шаруашылықтарды сәйкестендіру
Берілген салаларды анықтап,жоспар құрып сол бойынша сипаттайды.
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді,орында отырып талдайды.
Жеке тапсырма орындайды
|
ҚБ
«Глобус смайлик »
Дескриптор:
-көрнекті жерлер мен аймақтарды сипаттаңыз;
-көрнекті жерлер мен елдерді сәйкестендіріңіз.
|
Слайд
Дүние жүзінің физикалык картасы
|
Сабақтың
аяқталуы
(2 минут)
|
Бекіту сұрақтары:
“Сынақ әдісі
|
Берілген сұрақтарға
жауап береді, логикалық ойлау дағдыларының деңгейі қалыптасады.
|
Мадақтау, толықтыру
|
слайд
|
Сабақтың
соңы
(5 минут)
|
Кері байланыс:
«Кері байланыс» торы арқылы сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс береді.
Үй тапсырмасы:
Тақырып мазмұндау.
|
Бүгінгі сабақтан білген жаңа мағлұматтары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды.
|
Тиімді кері байланыс орнату
|
Ойларын жинақтау
|