Білім беру ұйымының атауы
|
№13 орта мектебі КММ
|
Пәні:
|
Қазақ тілі
|
Бөлім:
|
10-бөлім
Ғылым мен технология жетістіктері
|
Тәжірибеден өтушінің аты-жөні:
|
Сағиғалиева Г.С
|
Күні:
|
05.05.2022
|
Сынып: 6 «ә»
|
Қатысушылар саны: 26
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақ Ұлттық Ғылым академиясы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
6.4.5.1 қазақ тіліндегі тыныс белгілерінің түрлері мен қызметін (даралаушы) түсіну, дұрыс қолдану;
5.2.4.1ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын және тілдік құралдарын салыстыру;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар үшін
Көпшілік оқушылар үшін
Кейбір оқушылар үшін
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Тәжірибеден өтушінің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
(2 мин)
(10 мин)
|
Оқушылармен амандасу. Сынып қатысымын тексеру және тәртіп пен тазалықты қадағалау.
Үй тапсырмасын тексеру
|
Мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады.
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері
|
Қызығушылықты ояту
(5 мин)
|
Өткен тақырыпты еске түсіру сұрақтары:
1. Қазақ ғылымына үлес қосқан ғалымдар?
2. Қазақ Ұлттық Ғылым академиясы қашан ашылды?
3. Пунктуация дегеніміз не?
4. Қандай тыныс белгілерді білесің?
|
Оқушылар сұраққа нақты әрі толық жауап береді.
|
Қ/Б: Өте жақсы! Жарайсың!
|
Оқулық
|
Жаңа білім
(6 мин)
|
1-тапсырма
Мәтіннің тыныс белгілерін қойып жазу және олардың қызметі мен түрлерін түсіну.
Қазіргі таңда білім өрісін кеңейту мақсатымен ғалымдар қоршаған ортаны тереңінен зерттеуде.Ядролық физика мамандары атомның құрылысына үңіле түссе,астрофизиктер миллиардтаған жылдарды кері жылжытып,ғаламның пайда болу тарихын түсінуге тырысуда.Зерттеу аясын кеңейту мақсатымен ғалымдар,тіпті,көзбен көріп,қолмен ұстауға болмайтын дүниелерді ашуға күш салуда.
Ғылым зор жетістіктерде жетті,дегенмен әлі белгісіз,бәлкім, белгісіз болып қала беретін құбылыстардың бар екенін көптеген ғалым мойындайды. «Біз ешқашан мұның түбіне жете алмаймыз»,- деген екен Нобель сыйлығының иегері,атақты физик Стивен Вайнберг.
|
Дескриптор:
Мәтінді оқиды;
Тыныс белгілерін қойып, олардың қызметі мен түрлерін түсіндіреді.
|
|
Таратпа материалдар
|
Сабақтың ортасы
(7 мин)
|
10-тапсырма. Ғылым мен технологиялардың дамуы туралы әлеуметтік-мәдени тақырыпқа проблемалық мәтін құрыңыз. Мәтін ішіндегі тыныс
белгілеріне назар аударып және оның екпін түрлерімен байланысына көңіл
бөліңіз.
|
Дескриптор:
|
|
Оқулық, жұмыс дәптері
|
Кері байланыс
(3 мин)
|
3 Қ әдісі
Қызық болды
Қиын болды
Қажет болды
|
|
1-10 балдық жүйе бойынша бағалау
|
|