Пәні:
Күні:
|
Қазақ тілі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Касенова З.С.
|
Бөлім
|
Биоалуантүрлілік
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстанның Қызыл кітабы
|
Сынып
|
8
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.1.5.1. перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау.
8.3.3.1. мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу
|
Сабақ мақсаты:
|
оқушылар мәтіндегі перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба алады, көтерілген мәселе бойынша өз ойларын тұжырымдай алады; тыңдалған мәтіннің мазмұнын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі деректердің маңызды тұстарын анықтап жаза алады
|
Пәнаралық байланыс
|
Биология, георафия
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жахандық тұрғыдан қатысуы.
|
Алдыңғы білім
|
Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелер
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Қалыптастырушы бағалау құралдары мен әдіс-тәсілдер
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Ресурстар
|
1 минут
|
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметсіздер ме, оқушылар!
Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.
Сабағымыздың тақырыбы: Қазақстанның «Қызыл кітабы»
|
|
Видео, кесте, презентация т.б.
|
3-5 минут
|
Жаңа сабақ
|
2. Өткенді қайталау
*Биоалуантүрлілік дегеніміз не?
* Қазақстандағы жануарлар дүниесі қандай?
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді
Өткен тақырыпты біледі
3. Ой шақыру.
Тыңдалым тапсырмасы
1-тапсырма. Жұмыс түрі. ЖЖ.
«Теріп алу» әдісі. Мәтінді мұқият тыңдап, тірек сөздерді теріп жазыңыздар.
Бейнеролик қарау, тыңдау.
Қызыл кітап туралы қызықты деректерді көреді
Дескриптор:
мәтінді зер салып тыңдаңыз;
тірек сөздерді теріп жазыңыз;
мәтінде көтерілген мәселені анықтаңыз.
Пысықтауыш – сөйлемде етістіктен жасалған баяндауыштың сапасын, мезгілін, мекенін, мақсатын, себеп-салдарын сипаттайтын тұрлаусыз мүше.
Біз сізді жақсы танимыз.
2-тапсырма Жұмыс түрі.
«Лоторея барабаны» әдісі. Оқушылар перифраз түрінде берілген сұрақтарды суырып, жауап береді.
1. 1948 жылы қандай қауымдастық құрылды? (одақ)
2. Жан азығын не үшін қызыл түсті етіп алған? (кітап)
3. Қызыл кітаптағы қағаздардың түстері қандай? (парақ)
4. Қызыл кітаптың әр парағында қандай аңдар жазылады? (жануарлар)
5. Планетамыздағы тіршілік атаулары қалай өмір сүреді? (жер бетіндегі)
6. Адам баласының табиғатқа қатысты парызы не? (міндеті)
7. Бейнероликте “ұлыма” туралы қандай дерек айтылды? (Қызыл кітапқа алғаш болып енген аң түрі)
8. Қар барысын атқан мергендерге қандай жаза қолданылады? (3,5 млн айыппұл)
Дескриптор:
- перифраз түрінде берілген сұрақтың бастапқы мағынасын табады;
- сұрақтарға мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, жауап береді
|
Өткен сабақты еске түсіреді
Тірек сөздерді табады
Сұрақтарға жауап береді.
|
https://youtu.be/KGpJoBQZnH4
|
5-15 минут
|
Сабақ ортасы
|
|