Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесі. Жантас бейнесі Сынып: 5



Дата15.02.2022
өлшемі136,97 Kb.
#25543
түріСабақ

Бөлім:

«Адамгершілік - асыл қасиет» бөлімі

Күні:




Педагогтың Т.А.Ә.




Сабақтың тақырыбы:

Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» повесі. Жантас бейнесі

Сынып: 5


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.2.3.1. шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылыс) мағынасын анықтау

Сабақтың мақсаты


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылыс) мағынасын анықтайды.

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы


Оқушыларға писхологиялық ахуал туғызу.

Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру.



«Өз-өзіңді таныстыр» Өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырады. Мысалы: Шырайлы Шынар).



Топтарға бөлу.

Себетпен кәмпит әкелу. Оқушыларға себеттен кәмпит алуларын сұраймын.Кәмпиттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.

1-топ «Қызыл кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Сары кәмпиттер»

«Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру.

Өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырады.

Кәмпиттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.


«Кім жылдам?» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді.




ҚБ



«Өз-өзіңді таныстыр»


1-топ:


Қызыл кәмпиттер

2-топ:


Көк кәмпиттер

3-топ:


Сары кәмпиттер

«Кім жылдам?» әдісі



Жаңа білім


Анықтама бұрышы!

Теңеу - затты, нәрсені, құбылысты немесе заттың, нәрсенің, құбылыстың белгісін, қасиетін, сапасын көрсететін көркемдік ұғым. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары жалғану арқылы жасалады. Мысалы: Асқар таудай, дардай.

Пейзаж – белгілі бір жердің, мекеннің, табиғаттың көрінісі.

Портрет - адам бейнесін көркемдеп бейнелеу. Еліктеу сөздер — табиғат құбылыстары мен жан-жануарларда болатын әр алуан дыбыстарға және олардың сын-сипат, қимыл-әрекеттеріне еліктеуден туған сөздер.

Тұрақты сөз тіркесі – екі немесе одан да көп сөздердің тіркесуінен жасалып, бір ұғымды білдіретін бейнелі сөздер тобы.

Эпитет – заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын поэтикалық және стилистикалық ұғым, экспрессивті айқындаушы сөз.

1-тапсырма. Оқылған үзіндіден алынған сөздердің қай көркемдегіш құралдарға жататынын тауып, кестені толтыр.



Мысалдар

Көркемдегіш құралдары

1

Майқанова талай сүйреп әкеп, ендігәрі қой аузынан шөп алмай жүруге талай уәдемді берген үйреншікті орын ғой.




2

Тырп-тырп басқан аяқ дыбысына тық-тық қадалған таяқ үні қабаттасады.




3

Күздің салқын кеші тоңазыта ма, іші-бауырым қалтырап келеді.




4

Галифе шалбар киген жіңішке аяқтары сидиып, шашы қақ жарыла желбіреп қаздиып тұр. Төрде сарғыш шашы қақ айырыла желбіреп Ахметов отыр.




5

Саябаққа көтерілдім де, сол арадағы тақтай орындықта тосып отырдым. Бірақ, бұл жолы мен мұнда, шын мәнінде күйзеліп, тебіреніп кірдім де, босағадағы суық голлан пешіне сүйеніп тұрып қалдым.




6

Сәйбек кілт тоқтай қалып, шегарадағы сақшыдай қатал үн қатты.





2-тапсырма. Топтық тапсырма. Сұрақтарға топпен жауап беріңіздер.

1- сурет. Қожа

1. Қожа қай сыныпта оқиды?

2. Қожаның досының аты?

3. Қожа апайының сөмкесіне не салды?

4. Қожаның фамилиясы қандай?

2-сурет. Жанар

1. Жанар Қожаға кім?

2. Жанар қандай қыз?

3. Жанар сабақты қалай оқиды?

4. Жанардың отбасында кімдер бар?

3-сурет. Жантас

1. Жанар Қожаға кім?

2. Жанар қандай қыз?

3. Жанар сабақты қалай оқиды?

4. Жантас неге Қожаны ұнатпайды?


Оқушылар көркемдегіш құралдарды түсінеді.

Оқылған үзіндіден алынған сөздердің қай көркемдегіш құралдарға жататынын тауып, кестені толтырады.



Сұрақтарға топпен жауап береді.


ҚБ



ҚБ



Слайд

Кесте


Топтық тапсырма

Ортасы



3-тапсырма. «Әріптер сөйлейді» тәсілі арқылы «Жантас» сөзіндегі әріптерді сөйлетеді. Бірінің айтқан сөзін екіншісі қайталамау керек.

Ж-


А-

Н-


Т-

А-

С-



4-тапсырма. Топтық тапсырманы орындаңыздар.

1-топ: Жантас қандай оқушы? («Топтастыру» әдісі)

2-топ: «Бес жолды өлең» арқылы мінездеме беру («Синквейн» әдісі)

3-топ: Қожа мен Жантасты салыстыру («Венн диаграммасы» арқылы)




«Әріптер сөйлейді» тәсілі арқылы «Жантас» сөзіндегі әріптерді сөйлетеді.

Топтық тапсырманы орындайды.




ҚБ


ҚБ



«Әріптер сөйлейді» тәсілі

Топтық тапсырма


Сабақты бекіту




Кері байланыс

Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін білу, бағамдау мақсатында бағдаршамға стикерлер жабыстырады.

«Қызыл» -Түсінбедім

«Сары» - Жартылай түсіндім.

Жасыл» - Толық түсіндім.

Үйге:

«Менің қиялымдағы Қожа» тақырыбында эссе жазып келу.



Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін білу, бағамдау мақсатында бағдаршамға стикерлер жабыстырады.











Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?


Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс








Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде

үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?





Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды



жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет