Сабақтың тақырыбы: Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу



бет1/2
Дата27.04.2023
өлшемі1,17 Mb.
#87557
түріСабақ
  1   2

Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы

№127 мектеп-лицейі

Пәні:

Физика

Бөлім:

Денелердің өзара әрекеттесуі

Педагогтің аты-жөні:

Мамбеева Ж.Б.

Күні:




Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бір түзу бойымен денеге әрекет еткен күштерді қосу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.8 – күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсету;
7.2.2.9 – денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтау

Сабақтың мақсаты

күштерді берілген масштабта графикалық түрде көрсете алады;
денеге әсер ететін және бір түзудің бойымен бағытталған күштердің тең әрекетті күшінің модулі мен бағытын анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Сабақтың басы


10 минут

Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім
10 минут

Бекіту
10 минут

Кері байланыс
Сабақтың соңы
10 минут




Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. «Джигсо» тәсілімен 5 топқа бөлінеді.


Үй тапсырмасын сұрау
«wordwal» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұралады


Жаңа сабақ
Оқушылар бейнематериал көреді
https://youtu.be/eFDki5S44Gw
Ортаға екі ер баланы шақырып «Білек күшін» сынасу ойынын ойнатып, оқушыларға жетектеу сұрақтарын қою арқылы денеге әр түрлі күштердің әсер ететіндігін және оның бағыттарын қалай анықтап, есептеуге болатынын бүгінгі сабақтан білетіндігіміз айтылады.
Көрсетілген бейнематериал және ойынның көмегімен бүгінгі сабағымыздың тақырыбын, мақсатын оқушылар анықтап беріп, дәптерлеріне жазып алады
Денеге бір мезгілде әрекетететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күш сол күштердің теңәрекетті күші деп аталады.
Егер екі күш денеге бірбағытта әрекетететін болса, онда олардың теңәрекетті күші де солай қарай бағытталады және осы күштер мәндерінің қосындысына тең:
Егер денеге қарама-қарсы бағытталған екі күш әрекетететін болса, ондаолардың теңәрекеті күші көбірек түсірілген күш жағына қарай бағытталады және осы күштердің мәндерінің айырмасына тең:
Егер денеге мәндерібойынша тең, ал бағыттары қарама-қарсы екі күш әрекететсе, онда олардың тең әрекетті күшінольге тең болады





Топтық жұмыс: Әр топқа бір сурет және бір-бір есептен беріледі. Сурет бойынша топ болып жұмыс жасайды. Есепті әр оқушы жеке орындайды
1 топ
1. Денеге бір түзудің бойымен бір бағытта үш күш әрекет етеді: F1= 50Н; F2= 100Н; F3= 150Н. Олардың теңәрекетті күші неге тең?
2 топ
2. Дененің қандай да бір нүктесіне әрекет ететін екі қүштің шамасы модуль бойынша 3 Н және 5 Н. Неліктен олардың теңірекетті күші 8 Н және 2 Н болуы мүмкін екенін түсіндіріңдер.

3 топ
Төменде берілген массасы m білеушеге әрекет ететін екі күштің шамалары мен бағыттары бойынша олардың теңәрекетті күшін аңықтаңдар. Ол күш қай жаққа қарай бағытталған?A) F1= 10Н; F2= 10Н; Ә) F1= 3 Н; F2= 8 Н;




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет