Күні : 22.09.2023
|
«Бейнеу гимназиясы» КММ
|
Педагогтің аты-жөні
|
З.Жолдыбаева
|
Сынып :10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Бөлім
|
10.1А Функция, оның қасиеттері және графигі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Бөлшек-сызықты функция
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.4.1.5 - , бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу
|
Сабақтың мақсаты
|
, бөлшек-сызықты функциясының қасиеттерін анықтау және оның графигін салу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресустар
|
5 мин
|
Ұйымдастыру.
Үй жұмысын тексеру
Функция деген не?
Функцияның анықталу облысы деп нені айтады?
Функцияның мәндерінің жиыны деп нені айтады?
Функцияның берілуінің қандай тәсілдерін білеміз?
|
Үй жұмысын ауызша талдау
|
үй жұмысының дұрыстығын тексеріп, ауызша бағалау
|
Оқулық
|
10мин
|
Жаңа тақырып
Тапсырмалар:
функциясының графигін қолданып, қасиеттерін атаңдар
бөлшек-сызықтық функциясының формуласы қалай алынған?
Неліктен функциясы бөлшек-сызықтық функция деп аталады?
Анықтама: түріндегі функция бөлшек-сызықтық функция деп аталады.
өрнегін түріне келтіруге болатынын дәлелдейік.
Дәлелдеуі;
Егер: , белгілеулерін енгізсек, онда =
Бұл түрлендіру , бөлшек сызықтық функциясының графигі гипербола берілетінін көрсетеді. Ол гиперболасынан осі бойымен бірлікке, осі бойымен бірлікке параллель көшіру арқылы алынады. Параллель көшірудің бағыты және таңбаларына байланысты болады.
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға мадақтау
|
|
25 мин
|
Оқулықпен жұмыс
№8.1-8.4
Функцияның графигін салу
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.
|
Дескриптор - бөлшек сызықты функцияны түрлендіреді - бөлшек сызықты функцияның қасиеттерн біледі; - бөлшек сызықты функцияның графигін салады; функцияның графигін оңға немесе солға жылжыту ережелерін қолданады. функцияның графигін жоғары немесе төмен жылжыту ережелерін қолданады. -Берілген функцияның графигін салады.
|
|
5 мин
|
Рефлексия
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
|