2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату;
2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды/ұнамайды, себебі ..., пайдалы/пайдасызболды, себебі ...) білдіру;
2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мəтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
Сабақтың мақсаты
Тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеп, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтайды. Мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры/мәтін түрі) табады.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы (5 мин)
Психологиялық ахуал қалыптастыру
«Қағып ал!» ойыны Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім ойынның ережесін түсіндіреді. Допты лақтырады да, «қыз» деп айтады. Қағып алған оқушы қыздың атын айту керек. Мұғалім допты тағы лақтырады да, «ұл» деп айтады. Қағып алған оқушы ұлдың атын айтады.
Жалқы және жалпы есім болатын сөздерді атайды.
ҚБ. «Шапалақ»
Ортасы (35 мин)
Жаңа сабақ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
«Сөз құра» ойыны. Берілген буындардан жеті атаға қатысты сөздер құрастырады. Тағы қандай атауларды білесіңдер?
Не, бе, шө, ме, ре, ре, ла, ба, шек, шөп.
32-жаттығудаөлеңді мәнерлеп оқып, негізгі ойды анықтайды. Өлең мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың өз ойын ашық айтуына мүмкіндік жасалады. Ол үшін жетекші сұрақтар қойылады.
33-жаттығу. Берілген сөздердің ішінен жалқы есімдерді теріп жазу. Зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажыратып, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау.
«Ой Сергек» Сәбіздерде жалпы және жалқы есімге қатысты әр түрлі сөздер берілген. Соларды пайдалана отырып себетке салады.
Бұл тапсырманы орындау үшін оқушыларды «wordwall» платформасы арқылы таңдап аламыз.