Сабақтың тақырыбы: Комбинаторика формулаларын қолданып есептер шешу Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата08.12.2022
өлшемі0,63 Mb.
#55986
түріСабақ


Қысқа мерзімді жоспар №21сабак

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Комбинаторика элементтері

Мектеп: Қостанай облысы білім басқармасының «Рудный қаласы білім бөлімінің Бейімбет Майлин атындағы №7 мектеп-гимназиясы» КММ

Педагогтің аты-жөні:

Шинтимирова Амина Камешовна

Күні:

19.10.22

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Комбинаторика формулаларын қолданып есептер шешу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.3.1.5
қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;

Сабақтың мақсаты:

Қайталанбайтын және қайталанбалы алмастыру, орналастыру, теру түрлерін ажырата білу, есеп шығаруда қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Психологиялық ахуал.

«Шаттық шеңберін» құру арқылы оқушыларды топка бөледі.
I.«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ жауап

  1. 5! – нешеге тең?

  2. 0! – нешеге тең?

  3. 4! *0!- нешеге тең?

  4. 3!*2! - нешеге тең?

  5. нешеге тең?

  6. - нешеге тең?

Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру. Топ бойынша өткен тақырыптар бойынша сұрақ- жауаптарға дайындық жасау.

Үш топқа бөлініп, өздерін таныстырады:
Ұраны_;_Бесеуміз_жиналған_Жеке-жеке_бір_төбе_Бәріміз_бірге_болғанда_Қарсы_келмес_ештеңе___II_топ_Алмастырулар'>I топ. Орналастырулар Ұраны;
Бесеуміз жиналған
Жеке-жеке бір төбе
Бәріміз бірге болғанда
Қарсы келмес ештеңе


II топ Алмастырулар
Ұраны:
Тапқырлық таныту мақсатымыз.
Біліммен шықсын тек жақсы атымыз.


III топ Терулер
Ұраны;
Ұстаз үмітін ақтаймыз.
Топ ережесін сақтаймыз.
Қандай сабақ болса да, Әділдікті жақтаймыз

Үй тапсырмасын тексеру: Бағалау бірін бірі бағалайды, дәптерлеріндегі тапсрыманы тақтамен салыстыру арқылы бағалайды.



Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды


«Мадақтау сөз» әдіс іарқылы бағалайды: «Жарайсың!
Жақсы! Өте жақсы!
Талпын!»

Түрлі түсті қима қағаздар

Үлестірме қағаз;


Слайд 1-5


Сабақтың ортасы


II. «Сыңарыңды тап
Топтарға өтілген тақырып бойынша
«Тарсия ойыны» әдісі
«ТЖ»Мақсаты: Фигураны құрастырып, белсенді тыңдап, бар ойын талқылауға, шоғырландыруға мүмкіндік беру.
«Тарсия» ойынының шартымен таныстырады. Оқушыларға әр түрлі үшбұрыш қағаз қиындыларын конверт арқылы беріп, комбинаторика формулаларын ұсынады, 3 топқа әр түрлі тапсырма береді.
III.«Біліміңді сынап көр.»
А деңгей
Қалтада 5 түрлі жеміс, 4 түрлі кәмпит бар;
а) 1 кәмпит немесе 1 жемісті неше түрлі тәсілмен таңдауға болады?
В деңгей Лаура компьютерінде фотосуреттерді 2 папка; «Жанұя»-3 фото, «Достар» - 5 фото бар.
а) 8 суретті компьютер экранында 1 қатарға орналастыру неше тәсілі бар?
С деңгей Топта 23 оқушы бар, олардың 10-ы ұл және 13-і қыз. 2 ұлды немесе 2 қызды неше тәсілмен таңдауға болады?

ІY. Оқулықпен жұмыс (Жұптық)


№2.20
Шахмат тақтасынан неше тәсілмен 1) 1 ақ және 1 қара түсті шаршыны таңдап алуға болады?
№2.22
1) Сыныптағы 35 оқушының арасынан старостаны, оның орынбасарын, редколлегия және спорттық жұмысқа жауапты 4 оқушыны неше тәсілмен сайлауға болады?
Y. Қалыптастырушы бағалау
Кім жылдам?

  1. 6!

а) 90 b)120 c)720
2) =-ненің формуласы
3) Қайталанатын терулер формуласы



.





Дескриптор:


1. Комбинаторика ережесін дұрыс пайдаланады
2. Дұрыс жауабын жазады



Оқушылар жұптасып, есептерді шығарады, бір-біріне түсіндіреді.
Тақтадағы дұрыс жауаптармен тексереді.


Дескриптор.
1. Алмастырулар формуласын қолданады
2. Орналастырулар формуласын қолданады
3. Қайталанатын терулер формуласын айтады

Дескриптор:
-1-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
-2-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
-3-ші сұраққа жауап береді.
1-балл

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


Өзара бағалау ( дескриптор бойынша)
Бағалау СГ 3. Есептердің шығару нәтижелерін көрсету

«Критерий арқылы» бағалау баллдық жүйемен, толық 10 балл қояды


«Kahoot» әдісі бойынша оқушылардың білімдері бағаланады





ДК экраны

Сұрақтар топтамасы.


Үлестірме қағаздар

ДК экраны


Оқулық 9-сынып


ДК экраны



Сабақтың соңы



Қорытындылау


.


Рефлексия:
«Blob bridge» әдісі.

Әрбір оқушы суреттегі өзіне сәйкес баланы бояйды.
Үйге тапсырма; №2.20(2) №2.24



Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.
- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.







Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет