Сабақтың тақырыбы: М. Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары



бет1/4
Дата22.12.2023
өлшемі207,44 Kb.
#142837
түріСабақ
  1   2   3   4

Қазақ әдебиеті
10-сынып
Тексерілді

Мұғалімнің аты-жөні:

Султанбекова Нуржамила Мусаевна

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сыныбы:

10

Мерзімі:




Бөлім тақырыбы:

Қазақтың Қанышы

Сабақтың тақырыбы:

М. Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;

Сабақ мақсаттары:

Барлығы:

Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды.

Басым бөлігі:

Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады, дәлелдейді; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды, мәтіннен мысалдар келтіреді.

Кейбірі:

Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады, дәлелдейді; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды, өмірлік мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар орындай алады:

Құндылықтарды анықтайды, әдеби шығарманың композиясын талдайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Контекстер, шығарманың композициясы, композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау.

Диолог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Қазақстан геологиясы, ғылым жолы, өндірістік коллизия...

Талқылауға арналған сұрақтар:

  1. Неліктен шығарма роман-эссе деп аталған?

Не себепті ... деп ойлайсыз?

  1. ғалымның аты не себепті бірнеше елмен байланысты?

Құндылықтарға баулу:

  1. Қазақ ұлттық құндылықтарының маңызы

Пәнаралық байланыс:

  1. Қазақ тілінің әдеби нормасы, Қазақстан тарихы : ХХ ғасырдағы өндіріс

Ресурстар:

  1. Кестелер, үлестірмелі материалдар

Алдыңғы білім:

  1. М. Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі композициялық құрылымы туралы білімдерін сәйкестендіру кестесі арқылы бекітемін

Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер

Сабақтың басы
(5-10 минту)

Топқа бөлу
Бақытжан Тобаяқовтың «Ұлылыққа іңкәрлік» атты Қаныш Сәтбаевқа арнау өлеңінің шумақтары арқылы топқа бөлінеді
Ұлылыққа іңкәрлік
Қашап тастап ғұламалы көп ойлар,
Ойларынан өніп кетті тоғайлар.
Жезқазғанға алғаш түрен салғанда,
Жүрегіә де лүпілдейді оңай ма?

Жеңіп шықты небір қиян, қырсықты,


Қас дұшпаны тұрмай жатып тұншықты.
Сөйтіп мына сахараны дамыған,
Ортасынан ойы биік ұл шықты.

Ойы биік, ойы биік ғұлама,


(Ғұламалар мәңгі жерде тұра ма?)
Оның көңілі сонау кезден-ақ,
Ақбет таудан кең далаға құлаған.

Сыннан өткен батырлардай нар біткен,


Жез қорытып, долмиттен, карбиттен,
Еңбегіне қайран қалып, таңырқап
Иіледі оған мына тал біткен.

Иіледі тау да, тас та, дала да,


(Саған мәңгі қарыздар ғой, жан аға,)
Биік шыңдар, биік құздар, төбелер,
Ұқсайды ылғи Қаныш сынды данаға.

Сәйкестендіру кестесі



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет