Сабақтың тақырыбы: Неліктен әр жануардың қорегі әртүрлі болады? Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата16.10.2023
өлшемі1,69 Mb.
#115677
түріСабақ

қмж


Білім беру ұйымы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Өсімдіктер

Педагогтіңаты-жөні:




Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен әр жануардың қорегі әртүрлі болады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.3 өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажырату

Сабақтың мақсаты

өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажыратады

Ойлау деңгейі




Құндылықтар

Қоршаған орта тазалығын сақтайды

Сабақтыңбарысы

Сабақтың
кезеңдері

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин


Ұйымдастырукезеңі
Психолгиялық ахуал қалыптастыру

Үй тапсырмасын сұрау
Өткенді пысықтау
Сабаққа кіріспе
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру
ФС.Жаңа сабақ.ЖЖ
1-тапсырма
«Ойлан-жұптас-бөліс»
Суретке қара. Теректің «тұрғындарын» атап шық.
Бұл ж а н уа р л а рд ы ң әрқайсысы немен қоректенеді? Әр жануардың қорегінің әртүрлі болуының себебі неде деп ойлайсың?
Жануарлардың қорегі
Жер бетіндегі жануарлардың бәрі бірдей қорекпен қоректенсе, не болатынын елестете аласың ба? Онда барлық жануарға қорек жетер ме еді?

ЕБҚсұрақтардың бірнешеуіне жауап береді


.

Сергіту сәті



Сен білесің бе?
Жыртқыштар мен өсімдікқоректілердің
көру қабілеті бір-бірінен ерекшеленеді. Жыртқыштар қараңғыда жақсы көреді, өсімдікқоректілерде мұндай қабілет жоқ. Жыртқыштар түстерді ажырата алмайды, бірақ көзге көрінер-көрінбес қимылды байқап қояды. Ал өсімдікқоректілер түстерді жақсы ажыратады, соның арқасында жеуге жарамды қорегін тауып жейді.

ҰЖ.2-тапсырма Өсімдікқоректілер мен жыртқыштар
Төменде берілген ақпараттарға сүйеніп, жануарлар тобына қатысты белгілерді тап және мысал келтір. Өсімдікқоректілер мен жыртқыштардың арасында қандай байланыс барын анықта.

ЕБҚ суретпен жұмыс
ҚЖ
Жұмыс дәптері

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Сұрақтарға жауап береді


Сұраққа жауап береді


Суретпен жұмыс жүргізеді
Тапсырманы орындайды.

Зерттеу жүргізеді


Тапсырманы орын


Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:
Өткенді қайталайды-1б
Сұрақтарға жауап береді-1б
Дескриптор
Теректің «тұрғындарын» атап шығады-1б жануарлардың әрқайсысы немен қоректенетінін айтады-1б
Әр жануардың қорегінің әртүрлі болуының себебін айтады-1б

Жарайсың
Дескриптор


Төменде берілген ақпараттарға сүйеніп, жануарлар тобына қатысты белгілерді табады және мысал келтіреді-2б
Өсімдікқоректілер мен жыртқыштардың арасында қандай байланыс барын анықтайды-2б

Смайликтер


Оқулық
Оқулық

Оқулық
Суреттер


Ыдыстар
Слайд

Оқулық
Суреттер


Оқулық

Оқулық
Суреттер
оқулық

Жұмыс дәптері



Сабақтың
ортасы
25мин

Сабақтың соңы
10 мин

Кері байланыс



Үй тапсырмасы: Ертегі мазмұны бойынша жоспар құрап жаз.






Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды



«микрофон»әдісі



Кері байланыс парақтары


Білім беру ұйымы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Өсімдіктер

Педагогтіңаты-жөні:




Күні:


Сынып: 4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жануарлар энергияны қайдан алады? 34-35 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.2.2.3 өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажырату

Сабақтың мақсаты

өсімдік қоректі және жыртқыш жануарларды ажыратады

Ойлау деңгейі




Құндылықтар

Қоршаған орта тазалығын сақтайды

Сабақтыңбарысы

Сабақтың
кезеңдері

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин


Ұйымдастырукезеңі
Психолгиялық ахуал қалыптастыру

Топқа бөліну
Үй тапсырмасын сұрау
Сабаққа кіріспе
Жұмбақ жасыру.
Күндіз бар да, түнде жоқ
Онсыз өмір мүлде жоқ (күн)
-Ендеше балалар күн энергиясы не үшін керек?
-Қандай ағзалар күннен энергия алады?
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстыру
ФС.Жаңа сабақ.
Жануарлар қоректенуі бойынша топтарға жікте.
Өсімдіктер- елік (өсімдікқоректілер)-арыстан(жыртқыштар)
Өсімдіктер-қоян(өсімдікқоректілер)-түлкі,арыстан
Бұл қоректік тізбек деп аталады.
Тақтамен жұмыс
1-тапсырма.Табиғаттағы энергияның таралуы
Өсімдіктер күн энергиясын қалай алады?
Бүл үдерістің нәтижесінде не түзіледі?
Осы энергия мен қоректік заттар адамға қалай беріледі?Сызбаға қарап энергияның таралу жолдарын түсіндір

Ағзалар арасындағы байланыс. Жұптық жұмыс
Суреттегі жануарлар мен өсімдіктің арасында қандай байланыс болуы мүмкін? Ретімен қойып шық.
1.ағаш, торғай, бүркіт, құрт
2.
ьт
3.шөп, түлкі, қоян
Сергіту сәті.
Топтық жұмыс.

ЕББҚ.Тізбек құр


Екі жануардың бірін таңда.Оның қоректіктік тізбегін құр.Жабайы аң мен үй жануарларының қорктік тізбегі бірдей бола ма?Неліктен?

ЕБҚ суретпен жұмыс




ҚЖ
Жұмыс дәптері

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Сұрақтарға жауап береді


Сұраққа жауап береді


Суретпен жұмыс жүргізеді
Тапсырманы орындайды.

Зерттеу жүргізеді


Тапсырманы орын


Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды.

Дескриптор:


Өткенді қайталайды-1б
Сұрақтарға жауап береді-1б
Табиғаттағы энергияның таралуы туралы айтады-1б Сызбаға қарап энергияның таралу жолдарын түсіндіреді-1б
Ағзалар арасындағы байланысты анықтайды-1б

Жарайсың
Дескриптор


энергияның қоректік тізбек арқылы таралуын түсінеді.-1б
қоректік тізбектің құрылымымен танысады-1б

Жануарлардың қоректіктік тізбегін құрады-1б


қоректік тізбек туралы біледі-1б



Смайликтер


Оқулық
Оқулық

Оқулық
Суреттер


Ыдыстар
Слайд

Оқулық
Суреттер


Оқулық

Оқулық
Суреттер
оқулық

Жұмыс дәптері



Сабақтың
ортасы
25мин

Сабақтың соңы
10 мин

Кері байланыс



Үй тапсырмасы: Ертегі мазмұны бойынша жоспар құрап жаз.






Үй тапсырмасын алады


Кері байланыс жасайды



«микрофон»әдісі



Кері байланыс парақтары


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет