Сабақтың тақырыбы: Практикалық тапсырмалар Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата16.11.2022
өлшемі0,79 Mb.
#50704
түріСабақ

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім:

Роботтардың жарысы

Педагогтың аты-жөні

Сулейменова Сабира Абдикадировна

Күні:




Сынып: 5

Қатысушылар саны:




Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы:

Практикалық тапсырмалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.3.4 – объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану;
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:
Берілген робот жобасының программасын талдайды.
Көптеген оқушылар:
Робот программасын құрастырады.
Кейбір оқушылар:
Программаны роботқа жүктеп, жұмысын тексереді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
3 мин


6 мин

Оқушылармен амандасу.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
Сыныпта көңілді ахуал туғызу
«Жүректен-жүрекке». Мұғалім оқушыларға өз тілегін білдіреді.


Өткен сабақты пысықтау.
1. Робо-сумо деген не?
2. Жарыс өтетін алаңға қандай талаптар қойылады?
3.

Мұғаліммен амандасады,
бір- біріне жылы сөз айтады.

Сұрақтарға жауап береді


Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.


Сабақтың мақсаттарымен танысады





Ауызша мадақтау, қолдау көрсету.






Сабақтың ортасы


15 мин


10 мин

5 мин

Роботтехника туралы біраз білім алдың. Робот құрастырумен, роботтар қатысатын жарыс ережелерімен таныстың. Сол жарыстарға қатысатын роботтарға арнап программа жазуды үйрендің. Lego Mindstorms EV3 жиын тығындағы датчиктерді пайдаланып, түрлі қызықты жобалар дайындадың. Төменде берілген практикалық
тапсырмаларды ро боттехника курсының қорытынды тапсырмалары ретінде орындап көріңдер.
Төменде берілген А, Ә және Б тапсырмаларындағы робот программала рына талдау жасаңдар. Осы программалар орындалғанда роботтың іс-әрекеті қандай болады?


Топтық жұмыс. Талдау.
А-тапсырма



Ә-тапсырма.





Б-тапсырма.



Дескриптор:
Білім алушы
- робот программасын анықтайды;
- робот программаларын салыстырады;
- робот программасының нәтижесін талдайды


Жеке жұмыс. Практикада қолдану

4-суретте берілген робот жобасының программасын талдаңдар. Әрбір командалық блоктың қызметін анықтаңдар. Төмендегі робот программасын құрастырыңдар. Программаны роботқа орнатып, жұмысын тексеріңдер.







Дескриптор:
Білім алушы
-Әрбір командалық блоктың қызметін анықтайды.
-Робот программасын құрастырады.
-Программаны роботқа жүктеп, жұмысын тексереді.
ҚБ: стикер /5 балл/


Жұптық жұмыс. «Ойшыл» робот жобасы.
Компьютерде Lego Mindstroms EV3 программасын іске қос.
1. Файл→Новый проект (Файл→Жаңа жоба) командала рын
орындап, жаңа жұмыс алаңына ауыс.
2. Робот қозғалыс кезінде қабырғаға жақындағанда артқа бұрылады. Екінші қабырғаға дейін жетіп, кері қайтатын
программаның командалық блокта рын құрастыр.


Дескриптор:
Білім алушы
- ойшыл робот жобасына программа құрады;
- программа жұмысын тексереді


ҚБ: стикер /5 балл/

Мұғалімді тыңдайды

Топпен талдайды

Жеке практикалық жұмысты орындайды



ҚБ: стикер /5 балл/

Ауызша мадақтау, қолдау көрсету.


Стикер
Балл қою



Оқулық
94, 95-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы


Компьютер

Интербелсенді тақта


Презентация


Сабақтың соңы
5 мин

Топтық жұмыс. Ребусты шешіңіздер.


Ребусты шешеді




Слайд

Рефлексия
2 мин

«Бес саусақ» әдісі. Оқушылар критерийлер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады: - Бас бармақ - неден қиналдыңыз? - Балан үйрек - кімге көмектестіңіз? - Ортан терек - көңіл күйіңіз? - Шылдыр шүмек - не үйрендіңіз? - Кішкене бөбек - қандай жетістікке жеттіңіз?

Үй тапсырмасы

§ 4.3-4.4, 92-бет, «Үй тапсырмасы»

«Болашақтың роботы қандай болмақ?» тақырыбына эссе жазу.



Үй тапсырмасын орындайды.








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет