Сабақтың тақырыбы: Тірі ағзалардың қасиеттері Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері



бет1/2
Дата12.03.2023
өлшемі384,34 Kb.
#73461
түріСабақ
  1   2




Бөлім:

5.3 А Тірі және өлі табиғаттағы үдерістер

Педагогтің аты-жөні:

Әбітаева Ә

Күні:

25.01.23

Сыныбы: 5 б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тірі ағзалардың қасиеттері
Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.4.2.3 –микроскоп пен жұмыс істеу ережелерін қолдану
ЕБҚЕО 5.4.2.3 –микроскоптың бөліктерін атайды

Сабақтың мақсаты:

Микроскоп тарихын түсіндіреді
Микроскоп бөліктерін анықтай алады
Микроскоппен жұмыс ережелерін қолдана алады
ЕБҚЕО микроскоптың бөліктерін біледі

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин.
Жаңа сабаққа кіріспе





(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Бүгінгі сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтау үшін оқушыларға ұлғайтқыш құрылғыларды ұсыну:Бул қандай құрылғылар ?Оларды не үшін пайдаланады?




Сабақ тақырыбы мен мақсатын жариялау

әр оқушы суреттер жайлы өз ойын айтады,талқылау жасайды


1 балл


Қалыптастырушы бағалау: Сабақ бойында оқушылар
өзара бірін- бірі бағалайды және кері байланыс беремін.
Жарайсыңдар, өте жақсы! Смайликтер арқылы


Жаратылыстану 5 сынып
5 жаратылыстану.pdf
Жұмыс дәптерлері

Сабақтың ортасы


Мағынаны ашу.
33 мин.

Тапсырма № 1
Лупа мен микроскоптың ашылу тарихына еңбек сіңірген ғалымдар туралы әңгімелеңіз

оқулық пен қосымша материалдарды пайдаланады


Дескриптор: Лупа мен микроскоптың ашылу тарихын түсіндіреді



Бағалау критерийі:
Микроскоп тарихын түсінеді
3 балл

5 жаратылыстану.pdf

2 тапсырма Жұптық жұмыс
Суретті пайдаланып, микроскоптың бөлшектерімен таныс. Мектептегі микроскоптың суретте берілген бөлшектерін тап.


Дескриптор:
Микроскоп бөлшектерін тауып көрсетеді

Бағалау
Микроскоп құрылысын анықтайды

3балл

5 жаратылыстану.pdf





3 тапсырма
Микроскоптың қызметі туралы қорытынды жаса.
Микроскоп бөлшегі Не үшін керек?
1
2
3
4
5
6

Дескриптор:
Микроскоп қызметі қорытындылайды

Бағалау критерийі:
Микроскоп қызметін сипаттайды
3 балл


5 жаратылыстану.pdf





Микроскопты жұмысқа дайындау Жаднама
1. Микроскопты штативпен үстелдің шетінен 5–10 см өзіңе қаратып қой. Микроскопты жұмыстық күйге келтір. Штативтің жоғары жағын 45 градусқа еңкейтіп қой. Зат қоятын үстелдің тесігіне айна арқылы жарық түсір.
2. Дайындаған препаратты зат үстеліне қой және төсеніш шыныны қыстырғышпен бекіт.
3. Объективтің төменгі жағы препараттан 1–2 мм болатындай етіп бұрандамен тубусты түсір.
4. Бір көзіңмен окулярға қара, екінші көзіңді жұмба, сығырайтпа. Окулярға қарап тұрып, зерттейтін нысан анық көрінгенше, бұранда арқылы тубусты ақырын көтер.
5. Линзаны сырып алмай, объективті жайлап ауыстыр. Зерттейтін нысанды анық көру үшін бұранданы пайдалан.
6. Жұмыс біткеннен кейін бұранда арқылы тубусты көтер. Зат үстелінің тесігіне ең кіші ұлғайтушы объективтің бағытталғанын тексер. Препаратты зат үстелінен ал. Микроскопты жұмыссыздық күйге келтір.

Дескриптор:
Микроскопты қолдану жадынамасын микроскопты пайдаланып түсіндіреді



Бағалау критерийі:
Микроскоппен жұмыс істеу ережелерін біледі қолдана алады 3 б




Мұғалім
ЕБҚЕО сабақ барысында сыныппен бірге топтық,жұптық тапсырмалар орындауға қатысуын қадағалап, белсенділігі бойынша бағаланып отырады


Дескриптор:
Микроскоптың бөліктерін атайды



Бағалау критерийі:
Микроскоптың бөліктерін біледі



Сабақтың соңы
5 мин.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет