Сабақтың тақырыбы Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері. Оқу мақсаты



Дата19.12.2022
өлшемі26,05 Kb.
#58210
түріСабақ

Мектеп: Қадырғали Қосымұлы Жалайыри атындағы орта мектеп-гимназиясы
Тексерілді: _________________
Пән: Алгебра және анализ бастамалары
Пән мұғалімі: Темірғали Зарина Ержанқызы



Бөлім

Тригонометриялық теңдеулер

Күні

01.12.2022 жыл

Сынып: 10

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тригонометриялық теңдеулер және олардың жүйелерін шешу әдістері.

Оқу мақсаты

10.2.3.15 - тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру арқылы шеше алу.

Сабақтың мақсаты

Тригонометриялық теңдеулерді белгісізді универсал алмастыру тәсілі арқылы шешу.

Сабақтың кезеңі / уақыт

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы



І. Рапорт орнату.
ІІ. Жағымды психологиялық ахуал орнату.
«Сақина салмақ» ойыны. Мұғалім қай оқушының қолына сақина қалдырса, сол оқушы сұраққа жауап береді.
ІІІ. Өтілген материалды қайталау және жүйелеу.
Тапсырма. Слайдта берілген теңдеулердің ішінен қайсысы төмендегі тәсілдермен шешілетінін көрсетіңіздер:

  1. квадрат теңдеуге келтіріп шығаратын теңдеулер;

  2. біртекті теңдеулер;

  3. дәрежені төмендету арқылы шығарылатын теңдеулер;

  4. тригонометриялық функциялардың көбейтіндісін (қосындысын) қосындыға (көбейтіндіге) келтіру арқылы шығарылатын теңдеулер;

  5. универсал (әртүрлі) тригонометриялық алмастыру арқылы шығарылатын теңдеулер.


























Берілген теңдеулер ішінен кез келген төрт теңдеу шешуді ұсынады. Бұл тапсырманы өзіндік жұмыс ретінде береді.



Қолында сақина қалған оқушылар слайдта берілген теңдеулердің ішінен қайсысы көрсетілген тәсілдермен шешілетінін анықтайды.
Өзіндік жұмыс. Берілген теңдеулер ішінен кез келген төрт теңдеуді шешеді.

Қошемет көрсету

Баллдық бағалау жүйесі



Слайд

Негізгі бөлім



Жаңа материалды баяндау
«Проблемалап баяндау» әдісі. Жоғарыда берілген тапсырмада тригонометриялық теңдеулерді универсал алмастыру әдісімен шешу деген ұғым кездесіп қалды. Сол теңдеуді шешу жолын қарастырайық.
(1)





(2)



және

Алынған теңдеулер қосымша бұрыш енгізу тәсілімен шешіледі. Сонда жауабы келесідей болады:


Жауабы: .

Жаңа материалды бекіту
Тапсырма 2. Теңдеуді шешіңіз:

  1. ;

  2. ;

  3. .

Оқушыларды үш топқа бөліп, берілген теңдеулерді шешу бойынша постер қорғауға шақырады.
Дескриптор:

  • берілген тригонометриялық теңдеулерді рационал теңдеулерге түрлендіруді орындайды;

  • белгісіздерді алмастыруды орындайды;

  • алынған алгебралық теңдеулерді шешеді;

  • алгебралық теңдеулер шешімдерін тригонметриялық теңдеулерін шешуге келтіреді;

  • теңдеудің ММО тиісті түбірлерін анықтайды.

(ЕБҚО: теңдеуін шешіңіз)



Мұғалім көрсеткен мысалды дәптерге жазады. Қосымша бұрыштар енгізу тәсілі бойынша теңдеуді шешуді аяқтайды.

Постер қорғау әдісі бойынша топтық жұмыс орындайды.



Дескриптор бойынша топтар өзара бағалау жүргізеді






Соңы



«Ой қозғау» әдісі.

  1. теңдеуін қалай шешер едіңіздер?

  2. Тригонометриялық теңдеулерді шешудің тағы да қандай әдістерін білесіздер?

Үй жұмысы: №3.20 есеп шығару.

Берілген сұрақтарға өз жауаптарын ұсынады.








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет