2
29 қаңтар 2016 жыл
БАЛАЛАР БАҚШАСЫ
ДЕТСКИЙ САД
23 қыркүйек 2016 жыл
2
Балалар бақшасы
Детский сад
Әлімжанқызы Ә.
№47 «Нұр-Ай» балабақшасының
саз жетекшісі
Білім беру саласы: шығармашылық
Ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің
түрі: музыка
Тақырыбы:Әуенді мезгілдерге сая-
хат!
Мақсаты: Балалардың ноталарды та-
нуын, музыкалық аспаптарға деген қызы-
ғушылығын ояту, оларды дыбысынан
ажырата білуге және музыкаларды тың-
дау арқылы эстетикалық талғамдарын,
музыканы қабылдау деңгейін дамытуға,
мінезіне қарай ажырата білуге үйрету.
Көрнекіліктер: Тақырып жазылған
шарлар, музыкалық аспаптар, аспаптар-
дың суреттері, ноталардың суреттері,
музыка әлеміне саяхатқа баратын нота-
лардың суреттері салынған пойыз.
Сабақтың барысы:
І. Мотивациялық қозғаушы күш.
«Шаттық» шеңбері.
ІІ. Іздену - ұйымдастырушы кезең.
Музыка жетекшісі: Балалар, айтыңдар-
шы музыка шығару үшін ең алдымен бізге
не керек еді сендер онымен таныссың-
дар?
Балалар:
Ноталар
керек.
Музыка жетекшісі: Ия, дұрыс айтасыңдар!
Музыка жетекшісі : Жарайсыңдар! Ба-
лалар қараңдаршы мынау не?
Балалар: Ара мен көбелектің бас киімі.
Музыка жетекшісі: Өте жақсы, дұрыс
айтасыңдар! Ендеше осы бас киімдерді
киіп би, (ойын ретінде) билейікші.
Өте жақсы керемет биледіңдер, жа-
райсыңдар! Нотаны тауып алады. Нота
«Ля».
Балалар, осындай тамаша көңіл -
күймен соңғы аялдамаға жетейік,
(музыка ойнап тұрады, төртінші аялда-
маға келіп жетеді)
Төртінші аялдама: Бұл аялдамада
қандай тапсырма бар екен. Мына жерде
балалар әдемі , Гүлдер мен көбелектер
бар екен. Ал балалар ойланыңдаршы ең
соңы төртіншы мезгіл қандай екен?
ІІІ. Негізгі бөлім.
Балалар: Жаз мезгілі. Жылы, айна-
лада әдемігүлдер өседі.
Музыка жетекшісі: Жарайсыңдар жаз
мезгілі! Жазда гүлдердің үстіне көбелек-
тер қонады.
Ойын: «Гүлдер мен көбелектер»
Нотаны тауып алады. Нота «Си».
Жақсы балалар ең соңғы нотаныда
таптық. Нотамыз толық болды ма? Неше
ноты болды? Атап көрейікші.
Балалар : жеті нота, до,ре,ми.фа,-
соль,ля,си.
Музыка жетекшісі: Өте жақсы, жарай-
сыңдар! Ноталарымыз табылды, яғни
балалар. Ноталарымызды біріктіргенде
әдемі бір әуен шығады. Ал әуенді шыға-
рып, ойнау үшін бізге не керек?
Балалар:Аспаптар (аспаптармен ор-
кестр ойнайды) Жарайсыңдар!
Біздің де балабақшаға қайтатын
уақытымыз болып қалды. Мінекей пойыз
да келді, қанекей кеттік. (музыка ойнап
тұрады, залды бір айланып шығады)
ІV. Қорытынды.
Музыка жетекшісі: Пойыздан түсіп, міне,
балабақшаға келдік, балалар біз бүгін
қайда бардық? (қайда барғанын, не
көргендері туралы әңгімелеседі. бала-
ларға
арналған
сыйлықтарын
бөлістіреді)
Балалар, ендеше бәріміз бірге «Ба-
лабақша» әнін орындайық та тобымы-
зға кетейік. Әнді орындап музыка жетек-
шісімен сау болыңыз!- деп, музыка ырға-
ғымен сапқа тізіліп залдан шығып кетеді.
Күтілетін нәтиже:
Білу: Балалар ноталардың аттарын
атай .
Игеру: Музыканың мінезін ажырата
біледі, аспаптармен оркестр ойнауды.
Меңгеру: Балалардың музыка мәде-
ниетіне деген көз - қарастарын қалып-
тастырады.
АҚТӨБЕ ҚАЛАСЫ
Сапарова А.М.
№47 «Нұр-Ай» балабақшасының тәрбиешісі
Мерекелік бағдарламаның мақсаты : Балалар-
ды ересектер тобынан шығарып сала отырып,оқу
– білімге деген қызығушылықтарын оятып,елін,
жерін құрметтеуге баулып, адамгершілікке,сыйла-
стыққа тәрбиелеу.
Бүлдіршіндерімізге сәт – сапар тілей отырып «
Қош бол, балдырған !» атты ертеңгілігімізді бас-
тауға рұқсат етіңіздер. Бүлдіршіндерімізді ортаға
қошеметпен шақырамыз!
Ән « Біз балдырғанбыз!»
Жүргізуші : балаларымыздың сіздерге арнаған
тақпақтарын тыңдайық!
Арсен : Қуанамыз , сыйлаймыз,
Қуаныштың мың гүлін.
Алғашқы топты қимай біз
Қоштасатын күн бүгін!
Музыка ойналып Маша мен аю келеді.
Маша: Жүр , деймін жүр. Мен саған балалар
мектепте қалай оқиды екенін көрсетемін.
Аю: Мектеп , мектеп деп неге қайталай бересің.
Мен онсыз – ақ бәрін білемін.
Маша: Бәрін деймісің ? Ал суретке қарап әңгіме
құрастыра білесің бе?
Аю: Әңгіме құрау.
Тәрбиеші: Сәлеметсіңдер ме , Маша мен аю!
Сендер қайдан келе жатырсыңдар ?
Маша: Міне , мен аюды мектепке әкелдім. Ол
мүлдем мектепке барғысы келмейді. Ал жазған кез-
де дәптеріне қарау ұят .
Тәрбиеші: Мұның қалай аю? Егер сен оқыма-
саң , білімсіз , әрі сауатсыз адам болсаң, мектепке
қалай барасың? Ал сауатты болу үшін жақсы оқу
Елеусінова Маржан Әбуқызы
№49 жалпы білім беретін орта мектебнің
мектепалды даярлық класының тәрбиешісі
Мақсаты: Балалардын рухани мәдениетін қалып-
тастыру. Күз туралы түсініктерін кеңейту. Табиғатты
аялауға, қорғауға тәрбиелеу.
Кейпкерлер: Батбақ қыз, Күз ханшайымы
Керек құрал – жабдықтар: Ағаштар. ойынға керек
заттар. жапырақтар,
көкөніс салынған суреттер және жемістер
Балалар залға музыкамен кіреді, бірінші бөлімде
жартылай шеңберге тұрады.
Жүргізуші: Армысыздар, құрметті қонақтар!Бүгінгі
«Алтын күзде қонақта»атты мерекесін тамашалауға
қош келдіңіздер!
Жүргізуші:
Береке бақ дарыған
Жомарт көңіл,жарқын күз,
Сары алтынға малынған,
Жетті міне алтын күз!
Ән : «Күзім –ау»
Жүргізуші: Келесі кезекті балалардың алтын күз
мерекесіне арналған балалар тақпақтарына кезек
берейік» Келіңдер ортаға ....
Жүргізуші:.(Басын шалқайтып, қолымен көзін
уқалап) Балалар күн бұлттанып,жаңбыр жауайын деп
тұрған сияқты, жаңбыр мен бірге нұр келер.(Жаңбыр
дыбысы естіледі)
(Батбақ қыз кіреді)
Батбақ қыз: Тамаша-тамаша, құй жаңбыр-құй.(Ба-
лаларды көріп тоқтай қалады да) Мында не қыл деп
жүрсіңдер, бар-бар кетіңдер, әйтпесе үстеріңе бат-
пағымды шашамын(қолын көтеріп, шашпақша бола-
ды).
Ойын: «Керек затты тап»
Шарты мынадай: Балалар үстел үстіндегі заттар
арасынан тек тазалыққа керек заттарды таңдап алу-
лары қажет.
Батпақ қыз: (Қуанып) Енді түсіндім, ал өздерің
қайда барасыңдар? (Балалардың жауабы «Тойымыз-
ды жалғастырамыз»)
Жүргізуші: Батпақ қыз бізбен бірге бол.Біздің ба-
лалардың өнерлерін тамашала.
Би: «Қолшатыр»
Батпақ қыз: (Шапалақтап қуанып) Алақай-алақай
менде тойға барамын. (Үлкен сарайдан Ханшаыйым
шығады).
Батпақ қыз: (Күздің жанына келіп, құлағына сы-
бырлаған болып) Олар тіпті өте-өте ақылды, иә-иә.
Ханшайым: (Жан-жағына қарап) Қой рас па. Кәне,
көрейін. (Балаларға) Балапандарым мына батпақ қыз
сендерді мақтап болмайды. өздері ақылды, өздері
күшті, өздері мықты, өздері сұлу, өздері тағыда тағы..
Жүргізуші:Батпақ қыз дұрыс айтады. Біз өнерлі де
ақылдымыз.
Ән «Жау-жау жаңбыр»
Ханшайым:Ата-аналарыңызбен бір ойын ойнап
жіберейік «Кім шапшаң»ойыны ойналады. (Балала-
рға риза болып,өз сыйлығын таратады). Балалар
бізге бақшаға қайтатын уақыт келді,сендерге көп
рахмет. Рұхсат болса біз қайтайық. (Ханшайым мен
Батпақ қыз шығып кетеді)
Жүргізуші: Осымен «Жомарт күз» атты ер-
теңгілігіміз аяқталды. Қош сау болыңыздар.Балала-
рға сыйлық тарату.
АҚТӨБЕ ҚАЛАСЫ
Кусаинова Гульназ Ерниязовна
№ 3 «Ертегі» МДҰ әдіскері
Жан-жақты жетілген,бойында ұлттық сана мен
психология қалыптасқан парасатты азамат тәрбие-
леп өсіру-отбасының ,балабақшаның міндеті.Тәрби-
енің ең алғашқы бастамасын отбасында алса,жалғ-
асы балабақшамен байланысады,бала тәрбиелене
отырып білім алады.Бұл үшін балаға барлық жағдай
жасалуы керек.Балабақша бүлдіршіндеріне тәрбиеші
–еліміздің бүгіні мен ертеңгі,Еліміздің басты байлы-
ғы,әрі тірегі деп қарауы керек.Мектепке дейінгі ұйым-
дардың отбасы арасындағы өзара ықпалдастықтың
негізгі бағыттарына көңіл бөлсек ,педагогикалық және
психологиялық сауаттылықты жетілдіру,ата-аналар-
ды оқыту бағдарламасын меңгертуіне,іс-әрекеттің
түрлі формалары (сабаққа қатысу,әртүрлі клубтар)
және қосымша қызмет көрсетуі,балаларды ұймдас-
тыруы,қалыптасу мен дамыту мәселелері бойынша
тәжірибе алмасуы. Осындай негізгі бағыттарды бала
тәрбиелеудегі іске асырушылар мектепке дейінгі ме-
кемелер мен отбасы. Отбасындағы ата-анамен бала-
ның арасындағы қарам-қатынас нәтижесіндегі адам-
гершілік, эстетикалық,дене тәрбиесі қалыптасады.
Тәрбиеші әр балаға жеке –жеке ата-ана арқылы
біліуі қажет. Ата-ананың күнделікті өміріндегі еңбегі,-
мінез құлқы ,балаға қарым-қатынасы,баланы тәрби-
елеп отырған тәрбиешіге де аян болуы қажет. Бала-
ны сонда ғана тәрбиелей аламыз.Отбасындағы
тәрбие педагогикалық тәрбиемен ұштасуы қажет.
Отбасының мектепке дейінгі мекемелерімен байла-
ныстылығы өте маңызды. Отбасындағы тәрбие пе-
дагогикалық тәрбиемен ұштасуы қажет. Отбасының
мектепке дейінгі мекемелерімен байланыстылығы
өте маңызды.Мұндай байланыссыз жас ұрпақты жақ-
сы тәрбиелеу мүмкін емес.
Бала тәрбиесі жөніндегі сұрақтың ата-анамен
,отбасымен байланысты болуы педагогикалық ұжым-
ның ең негізгі міндеті.Баланың үлкен саналы азамат
болуы өмірімңіздің ,яғни отбасы мен педагог ұжым
арасындағы байланысымыздың шешімі деп те айту-
ымызға болады.
Отбасының жылылығы мен махаббаты баланың
өзіне деген сенімін арттырып,болашағына нық қадам
жасауына зор ықпал етеді.Балалардың балабақшаға
көтеріңкі көңіл-күймен келуі тәрбиешінің еңбегінің
көрінісі.
«Болар елдің баласын сәнімен емес ,сәлемінен
танимын» деген екен,сондықтан әр баланың елдің
беделді, зор азаматы етіп тәрбиелейік.
АҚТӨБЕ ҚАЛАСЫ
БАЛА ТӘРБИЕСІ -
БАРШАМЫЗҒА ОРТАҚ
ЖОМАРТ КҮЗ
ӘУЕНДІ МЕЗГІЛГЕ
САЯХАТ
керек. Тыңдап көрші, біздің балалар мектепке дай-
ын ба екен ?
Тәрбиешінің тапсырмасы.
Маша: Көрдің бе , аю! Балалар бәрін біледі , ал
сен болсаң , үп – үлкен болып ештеңе білмейсің!
Аю: Иә , расында да ұят болды.
Тәрбиеші: Сондықтан , аю ақылды болу үшін,
білім керек екен. Сен ертеңнен бастап мектепке
баруға дайындал . Келістік пе?
Аю: Келістік. Мен барып сабаққа дайындалайын.
Қош сау болыңдар , балалар!
Тақпақтар:
Жүргізуші:Қазір балалар сендермен «Иә,иә»,
«Жоқ,жоқ» ойынын ойнайиыз.Мен сұрақ қоям,сен-
дер сұрақтың жауабына қарай иә немесе жоқ деп
жауап бересіңдер.
1.Мектепке біз барамыз ба?
2.Кілең бестік аламыз ба?
3.Айтқан тілді аламыз ба?
Жүргізуші: Енді ата-аналармен де осы ойынды
ойнайық.
1.
Балаңызға әрқашан тірек сіз бе?
2.
Сабақ оқып, есепке сіз жүйріксіз бе?
3.
Тамағын уақытылы бересіз бе?
Ән: «Тәрбиеші»
Марапаттау рәсімі.
Ән: «Қош бол, балабақша»
Жүргізуші: Келесі тамашалайтындарыңыз бала-
ларымыздың қоштасуға арналған жұптасу вальсі!
Сіздерге бүгінгі көңілді көңіл-күйімізді тарту
ете отырып, барша бүлдіршінге бақыт, ашық ас-
пан, жарқын болашақ, тыныш өмір, шат күлкі, үлкен
жетістіктер мен сәттіліктер тілей отырып, «Қош бол,
балдырған» атты ертеңгілігімізді аяқтаймыз.
АҚТӨБЕ ҚАЛАСЫ
ҚОШТАСУ ЕРТЕҢГІЛІГІ
«ҚОШ БОЛ , БАЛДЫРҒАН!»
Сабақтың мақсаты:
1.Балаларға сезім мүшелерінің адам ағзасында
атқаратын қызметі туралы түсінік беру.
2.Балалардың сезім мүшелері арқылы заттарды
таныта отырып, ой-өрістерін, сөздік қорларын, тіл
байлықтарын дамыту.
3.Балаларды сезім мүшелерін күтуге, жеке бас
гигиенасын сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Көрнекілік құралдар:
1. Сезім мүшелерінің суреттері.
2. Үн таспаға жазылған әуендер, суреттер.
Сабақ барысы:
I-Ұйымдастыру кезеңі.
Шаттық шеңбер.
Тәрбиеші: Балалар – гүлім менің, Балалар –
күнім менің. Балалар нұр сыйлайтын,
Бүгінгі күнім менің, – дей отырып балалар, сен-
дерді өзіме қуат алар шуақты күнге теңеймін.
Балалар:Кеудемізде күн күлсін,
Бізге шуақ нұр құйсын.
Мейірімді жан өзіңмен,
Көңілім жайнап құлпырсын!
Олай болса жақсы көңіл-күймен оқу іс-әре-
кетімізді бастайық..
II.Жұмбақтар. Бір таудың екі жағынан
Екі қалқан жабысқан
Жақын барсан маңына
Сезе қояр дыбыстан (Құлақ)
Қимылды ойын: «Соқыр теке»
Мақсаты:Шеңбер бойында тұру,ортада көзі бай-
лаулы бала шеңберде тұрған баланы ұстап алу
керек.
Балалар біздер көзіміз жоқ болса,қоршаған ор-
таны көре аламыз ба?
Жоқ әрине көре алмайды екенбіз.
Т: Өте жақсы.келесі жұмбақтың шешуін шешейік.
Екі шырақтың ортасында бір өзім. (Мұрын).
Ойын: «Иісінен сезу»
Мақсаты:Түрлі жемістер мен гүлдерді иісін сезу
арқылы ажырату.
Т: ендеше мына жұмбақты жасырамын.
Дәм сезетін жүйрік,
Денесі жұмсақ сүйрік. (Тіл).