Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 27 тамыздағы №382 бұйрығы
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Бөлімі: Уақыт
Оқу ісінің меңгерушісі: Оразымбетов Б.
Педагогтің аты жөні:
Мамырова Аширкул Кузеновна
Күні:
12.11.2021
Сынып:
3
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Музыка және уақыт
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
3.1.2.1-көркем образдарды аша отырып, түрлі сипаьтты әндерді орындау.
3.1.3.2-музыкалық форманың құрылымын анықтау, шумақ,шумақ қайырма.Бір бөлімді, екі бөлімді
3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру;
3.1.3.2 – музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ- қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді;
Сабақтың мақсаты:
-көркем образдарды аша отырып, түрлі сипатты әндерді орындайды:
-музыкалық форманың құрылымын анықтайды
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі (уақыты)
Педагог әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
15 мин
5 мин
Сәлемдесу. 1-тапсырма. Ақпарат іздеу. Берілген суреттерге қарап уақыт өлшемдерін ата.
Бөлім музыка мен уақыт тақырыбын
қамтығандықтан, олардың өзара байланысы мен
музыкалық шығармалардағы көрінісін ашуға бағыт-талған. Сабақта жалпы уақыт, оның өлшемдері туралы əңгіме қозғалады.
Оқушылар оқулықтағы берілген суреттерге қарап, уақыт өлшемдерін атайды.
• Мына торкөздердің ішінен ең қысқа жəне ең ұзақ уақыт өлшемдерін көрсет.
(Секунд, минут, сағат, тəулік, апта, ай, жыл). Қысқаша уақыт тақырыбына шолу жасалғаннан кейін
негізгі тақырып музыка мен уақыт арасындағы байланысы қарастырылады.
• Қалай ойлайсың, музыка арқылы уақытты көрсетуге бола ма?
Мына торкөздердің ішінен ең қысқа және ең ұзақ уақыт өлшемдерін көрсет Қалай ойлайсың, музыка арқылы уақытты көрсетуге болама? 2-тапсырма.Музыка тыңдау және талдау.«Время,вперед» музыкасын жазған:Г.Свиридов
Бейнежазбадағы осы мен біргелікте тыңдаймыз.
Өз ойларын білдіруде төмендегідей сұрақтар
қарастырылған:
• Тыңдаған шығармада музыка уақыт жылдамдығын қалай көрсеткен (баяу, тез, өте тез)?
• Музыка қандай көңіл күй тудырды? Алған əсеріңмен бөліс.
• Суретке қарап, уақыт жылдамдығына байланысты əңгіме құрастыр.
(МК, ОТ) Музыкалық шығарма нақты уақыт қозғалысын бейнелі көрсеткендіктен, сабақта бағдарламалы музыка жөнінде əңгіме қозғалады. Оқушылардың өз тəжірибесіне сүйеніп, бағдарлама-
лық музыкаға мысал келтіруін сұрап өту керек. Оқулықта бағдарламалық музыка туралы түйін жасалады.
«Композитор Г. Свиридовтың музыкасы – мəңгі тоқтамайтын уақытқа арнайы жазылған шығарма.
Қандай да бір тақырыпқа арнайы жазылған музыканы бағдарламалық музыка деп атайды».