Бекітемін:
|
Отимова З.Ю.
|
Бөлім:
|
5 – бөлім .Отбасы және демографиялық өзгеріс. Синтаксис
|
Тақырып:
|
4.Қазақстанның демографиялық саясаты
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Аклепесова Ш.Д.
|
Күні:
|
18.09.2023 ж
|
Сынып: 9
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
9.3.3.1 мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазу
9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: мәтін құрылымын сақтай отырып, бірнеше графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректерді салыстыру, маңызды тұстары мен үрдістерді (тенденция) анықтап жазады;
Көптеген оқушылар: құрмалас сөйлем, жасалу жолдарын, түрлерін біледі;
Кейбір оқушылар: қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдап, орта көлемді монолог дайындайды.
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Психологиялық ахуал. Оқушылармен амандасу.Сыныпта жұмыс атмосферасын қалыптастыру.
Видео арқылы сабақтың тақырыбын,мақсатын,бағалау критерийлерін анықтау.
1-тапсырма
|
Кесте бойынша өз ойларын айтады
|
Өзін-өзі бағалау
|
Қазақ тілі оқулық
9-сынып
https://bilimland.kz/kk/courses/geografiya-kk/qazaqstan-xalqy/lesson/qazaqstan-xalqy
|
Сабақтың ортасы
18 мин
|
2-тапсырма.
Топтық жұмыс.
3-тапсырма
|
Әр топ әр жылдардағы халыө санағы бойынша кесте жасайды.
Мәтіннен түсіндірмелі салалас құрмалас сөйлемді табады.
Әр топ бір мәліметті алып, сол бойынша ойларын жазады.
Әр топ бір мәліметті алып, сол бойынша ойларын жазады.
|
Дескриптор:
Әр жылдардағы халық санағы бойынша бағаланады.
- Әр дұрыс жауапқа бір ұпай.
Дескриптор:
Мәтінмен танысады;
Мәтін мазмұнын өз ойларымен жазады;
Салалас құрмалас сөйлемдер түрлерін қолданады;
Әр бағыт бойынша бір ұпайдан беріледі.
Дескриптор:
Мәтінмен танысады;
Мәтін мазмұнын өз ойларымен жазады;
Салалас құрмалас сөйлемдер түрлерін қолданады;
Әр бағыт бойынша бір ұпайдан беріледі.
|
Оқулық
Оқулық, дәптер
http://adilet.zan.kz/kaz/docs/P000001272_
ttp://adilet.zan.kz/kaz/docs/P000001272_
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
Кері байланыс «Шеңбердегі әңгіме» әдісі арқылы орындалады. Допты бір-біріне лақтыру арқылы тақырып бойынша қорытынды ой-тұжырымдарын айтады.
|
|
|
|
Үйге тапсырма
|
7-тапсырма (99-бет)
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
Қорытындылау
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
|
Бірінші жай сөйлемі беріледі де, оқушы ойды жалғап, сөйлемді аяқтайды.Ауызша талдау жасайды.
А) Әр адам туған Отанын көркейтуге міндетті, өйткені .........................(ол – сенің киелі қара шаңырағың, шуақ сыйлар жайлы мекенің.)
Ә) Өз туған тіліңді білу –парыз, себебі ................ (ол –анаң мен атаңның қасиетті мұрасы, аманаты.)
Б) Күнде тер төгіп оқыған білім ғана тиянақты, сондықтан ...................... ( білімді дер кезінде алудан кеш қалма!)
В) Үлкен адамдар туған жердің тарихы мен әдебиетін жетік біледі, сол себепті ....................( оларды көп тыңда, үйрен.)
Г) Үйдегі қарт ата-әжеңді құрметте, себебі.............................( олар – үйдің ырысы мен қазынасы.)
Ғ)Туған жеріңді, туған аулыңды, туған отбасыңды, білім берген ұстаздарыңды әрқашан есіңе ұста, өйткені.................... (сенің адам болуың, азамат болуың –солардың арқасы.) Әр топ өз ойын білдіреді.
Достарыңызбен бөлісу: |