Білім беру ұйымының атауы
|
|
Пәні:
|
Қазақстан тарихы
|
Бөлім:
|
5.2.Сақтар
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Панияз Шолпан, №71 МЛ
|
Күні:
|
|
Сынып: 5
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Сақтар туралы тарихи мәліметтер.
Зерттеу сұрағы: Қандай тарихи дереккөздер сақтар туралы мәлімет береді?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
5.3.1.1 картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;
5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Сақ тайпаларының мекендеген жерлерін картадан көрсете алады.
Сақтар туралы жазған авторлардың пікірін сипаттайды
Сақ тайпаларының қоныстануы туралы дереккөздердің ерекшеліктерін анықтайды
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
|
Ұйымдастыруда оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыру мақсатында "Күн сәулесі" әдісімен оқушылар бір-біріне тілек білдіріп, психологиялық белсенді көңіл-күй тудыру.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сақ тайпалары туралы бейнематериалды көрсету. Жетелеуші сұрақтар:
Бейнематериалда кімдер туралы айтылады?
Сақтар туралы қайдан білеміз?
|
Жаңа тақырыпқа шығу
|
мадақтау
|
Күн суреті
|
Жаңа білім
|
Мәтінмен жұмыс
1тапсырма
«Серпілген сауал» әдісі арқылы
-Сақтар туралы мәліметті қандай топтарға бөлеміз?
-Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылған?
- Герадот дегеніміз кім?
- Страбон дегеніміз кім?
Ежелгі грек және рим авторларын ата?
Грек авторлары сақтарды қалай суреттейді?
Герадот пен басқа да тарихшылар сақ тайпаларын қалай атаған?
Картамен жұмыс:
1-тапсырма.
Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз.
Картаны қолданып, тайпалық одақтардың, сақтардың орналасу аймағын көрсетеді.
2-тапсырма.
Тарихи диктант
Көне парсы жазба деректерінде Персеполь, Накши-Рустем жазбалары, .................. жатады. Оларда сол кезеңде Қазақстан аумағын мекендеген тайпалардың бәріне ортақ атау ретінде .................... сөзі жиі айтылады. Ежелгі парсы сына жазбаларында сақтардың ..........................., ....................,
...................... туралы мәліметтер бар.
|
Мәтінмен жұмыс
Дескриптор
-Сақтар туралы мәліметті қандай топқа бөлгендігін анықтайды
- Герадоттың «Тарих» атты еңбегі қай ғасырда жазылғанын анықтайды
Герадоттың кім екенін анықтайды
-Страбонның кім екенін анықтайды
-Ежелгі грек және рим авторланын атайды
-Грек авторлары сақтарды қалай суреттегенін сипаттайды.
Дескриптор
Сақ тайпаларының орналасу территориясын анықтап кестеге белгілеңіз.
|
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
|
Ақпараттық мәтін
Сақ тайпалары https://www.youtube.com/watch?v =e8pskSiTx2M
Сақ дәуірі картасы https://www.google.kz/search?q= Сақтардың+картасы
Бичурин Н.Я. Собрание сведений о народах, обитавших в Средней Азии в древние времена. (Научное издание) - Т.1. - ТОО «Жалын баспасы», 1998 ж.
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау
Бекіту тапсырмалары.
«Бір айналым сұхбат».
Сабақта мен үшін маңызды болған 1 ақпарат немесе сөйлемді айту.
|
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
|
«Ең үздік жауап»
|
Ақпараттық карточка
|
Кері байланыс
|
Рефлексия.
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды.
Бұл ... қиындық туғызды.
Осы ... мені ойландырды.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
|