Білім және ғылым министрі
2021 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 472 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 6 сәуірдегі
№ 130 бұйрығына
2-қосымша
9. Қазақстан және Ұлы Жібек Жолы. Д. Досжанов «Жібек жолы»
Педагогтің аты-жөні:
Жасарова Н.Б.
Күні:
3.02.2022
Сынып: 6 «В»
Қатысушылар саны: 13
Қатыспағандар саны: 0
Сабақтың тақырыбы:
Отырарлық ғалым
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
6.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
Сабақтың мақсаты
Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсініп, мәтін мазмұны бойынша негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды;
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты
Педагогтің іс-әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс тар
40 минут
Ұйымдастырады
Жоспар бойынша орындалатын жұмыстарды қадағалайды, бақылайды.
Сабақ тақырыбын ашады. Мақсаттарын қояды.
Оқушыларға тапсырмалар береді.
Сабақтағы тапсырмалар дискрипторына сай оқушыларды бағалайды.
Суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
«Ой қозғау» әдісі арқылыоқушыларға мына сұрақтар қойылады:
Берілген суреттерді не байланыстырады?
Осы қаладан қандай ғалым шыққан?
Үй тапсырмасын орындайды.
«Нақты сұрақ, дәлелді жауап» әдісі 1.Дүкенбай Досжанұлы деген кім?
2.Д. Досжанұлының қандай романы бар?
3.Отырар қаласында кімнің кітапханасы болған?
Жаңа сөздермен танысу
ғұлама – мудрец
ізгі – добрый
бас пайда – личные интересы
ауызбірлік – единство
негізгі – основной
жалғасу - продолжение
1-тапсырма Тыңдалым мәтіні бойынша берілген сұрақтарға жауап беру. 1.Мәтін кім туралы?
2.Әл-Фараби қандай ғалым?
3.Ол қай қалада дүниеге келген?
4.Ғалым неше тіл білген?
Дескриптор:
Мәтінді тыңдайды;
Мәтінді түсініп,кім туралы екенін анықтайды;
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді;
2-тапсырма «Түртіп алу стратегиясы» Тыңдалған мәтін бойынша негізі және қосымша ақпаратты анықтайды
Мәтінді тыңдап, мазмұнын түсінеді;
Мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды;
Мәтіннен қосымша ақпаратты анықтайды;
3-тапсырма Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны қойып, сөйлемді жаз Мысалы: Ол шығарманы үш рет оқып шыққан.
Бағалау
Бүгінгі тақырып не жайлы?
Әбу Насыр Әл-Фараби кім?
Ғалымның қандай еңбектері бар?
Кері байланыс: «БББ» кестесі
Білгенім
Білдім
Білгім келеді
Үйге 5-тапсырма
«Бағдар-шам» әдісі
«Зымыран сұрақтар» әдісі
Оқулық «Көк
-жиек Горизонт» 2018
31-33 бет
Сабаққа талдау Күні: 3.02.2022ж Сабақ: қазақ тілі мен әдебиет Сыныбы: 6 Тақырып: Отырарлық ғалым
Мақсаты: 6.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, негізгі және қосымша ақпараттарды анықтау;
Бүгінгі сабақта оқу материалының ерекшелігін ескере отырып, оқыту мақсаты қойылды. Қойылған мақсатқа сәйкес оқушылардың білім, білік, дағдыларының сапасын, білімдерінің беріктілігі, тереңдігі, нақтылығын арттыру мақсатында сабаққа «Нақты сұрақ, дәлелді жауап», «Түртіп алу стратегиясы», «Зымыран сұрақтар» әдіс- тәсілдері таңдап алынды. Оқушылар сабақ материалынан негізгі ойды анықтай алды, алған білімдерін түрлі жағдайларда қолдана алды.
Оқушылар бүгінгі сабақта отырарлық ғалым Әл-Фараби туралы мәтінді тыңдап, ғұлама ғалымның еңбектерімен танысты.
Сабақ барысында өзім жоспарлаған мақсатыма жеттім деген сенімдемін. Сабақта ұтымды болған «Түртіп алу стратегиясы» әдістері сабақ мақсатын ашуда, оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттырып, белсенді қатысуына оң әсерін берді.
Сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін ақпарат алдым. Оқушылардан сабаққа кері байланысты «БББ» кестесі арқылы жүргізіп, сабақтан қандай ой түйгенін анықтадым. Кейібр оқушыларға тыңдалым барысында сөздік қорлары аз болғандықтан, сөздердің аудармасын түсінуде мәтінмен жұмыс жасау қиындық туғызды. Әр сабақта сөздік сұрау, сөздікпен жұмыс жасау, сөздік қорларын арттыру сияқты жұмыстар жасау қажет екенін түсіндім.
Білім және ғылым министрі
2021 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 472 Бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 6 сәуірдегі
№ 130 бұйрығына
2-қосымша