Автор:
Жексенбаева Асем Бекетовна
Пән: Қазақ тілі (Т1)
Сынып: 9-сынып
Бөлім: Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Тақырып: Биотехнология және гендік инженерия келешегі. Синтаксис
Оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтемеу):
9.2.7.1. Ғаламтор, энциклопедия,
газет-журналдар, оқулықтар, ғылыми еңбектерден алынған
деректерді дәлел ретінде қолдану, авторына сілтеме жасау.
9.4.4.3. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар орындай алады:
Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерді
дәлел ретінде қолдана алады, авторына
сілтеме жасайды. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады, түрлендіріп
қолданады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерге дәлел келтіреді, өз ойын өмірмен
байланыстыра алады. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің түрлерін ажыратып қолданады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Оқулықтар мен ғылыми еңбектердегі
деректерге талдау жасайды, өзіндік пікірін қалыптастырады.
Сабақтас құрмалас сөйлемнің түрлерін талдай алады.
Тілдік мақсаттар:
Оқушылар орындай алады:
- дәлел келтіреді.
- авторына сілтеме жасайды.
- өзіндік ой тұжырымын білдіреді.
-деректерді талдайды.
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология:
Гендік инженерия, иммунитет, гендік модификация.
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Менің ойымша...
Менің байқауымша...
Ойымды қорыта келе...
Күтілетін нәтиже:
Талқылауға арналған сұрақтар:
* Биотехнология терминін қалай түсінесіңдер?
* Қазіргі Биотехнологияның бағыттары қандай?
Бағалау критерийлері:
Оқулықтар мен ғылыми еңбектерден алынған деректерді дәлел ретінде қолданады.
Авторына сілтеме жасайды.
Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратып, түрлендіріп қолданады.
Құндылықтарды
дарыту:
Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім.
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
Интерактивті
тақта
Пәнаралық байланыс:
Экономика, биология, химия, т.б.
Бастапқы білім:
«Айналмалы бекет» стратегиясы арқылы өткен білімді еске (3-4 мин) түсіру.
Сабақ барысы
Сабақ
кезеңдері
Жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
(Басы (6-7 мин))
Ұйымдастыру сәті. Сабаққа қызығушылықты ояту. Миға шабуыл.«Суреттер
сөйлейді» әдісі. -Суреттерге мұқият қараңдар, не байқадыңдар?Топқа тірек
сөздермен бөлу.
1-топ: Иммунитет
2-топ:
Биотехнология
3-топ: Жасуша Бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты және бағалау
критерийлері таныстырылады.
Сабақтың ортасы
(Ортасы (20-25
мин))
ТЖ 1-тапсырма. Берілген мәтінді түсініп оқыңдар.
А) Мәтінде не айтылған? Ғылыми еңбектің авторы кім?
Ә) Тақтадағы суретпен мәтінді байланыстырып дәлел келтір.
Б) Мәтіндегі академиктің пікірін өмірмен байланыстырып
дәлелде.
«Пікірлер желісі» стратегиясы.
Дескриптор: - Мәтінді түсініп оқиды.
- Өз ойын білдіреді.
- Суретпен байланыстырады.
- Дәлел келтіреді.
- Өмірмен сабақтастырады.
- Өз көзқарасын айтады.
ҚБ: Өзара бағалау. Графиктік(жетондар арқылы)
Ж. 2-тапсырма. Аудиожазбаны тыңдаңдар.
А) Оқылым мен тыңдалым мәтінін салыстырып,
сабақтас құрмалас
сөйлемдердің түрлеріне талдау жаса.
Б) Оқылым мен тыңдалым мәтіні негізінде сабақтас құрмалас
сөйлемдерді қолдана отырып, өзіндік көзқараста монолог құрастыр.
Дескриптор: - Мәтінді түсініп тыңдайды .
- Сабақтас құрмалас сөйлемді қолданады.
-Монолог құрастырады.
ҚБ: Өзара бағалау. Ауызша. «Дұрыс, бұрыс» әдісі
ЖЖ. 3-тапсырма. «Үш ұйғарым» әдісі. Дәптермен жұмыс.
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдана отырып, тұжырым кестесін
толтыр. Тыңдалым мәтініндегі ой
Оқылым мәтініндегі ой
Менің пікірім
Дескриптор: - Ойды тұжырымдайды.
- Сабақтас құрмалас сөйлемдерді
қолданады.
- Өз ой пікірін білдіреді.
ҚБ: Өзара бағалау. Ауызша. (мадақтау сөздер арқылы
«Жарайсың!» )
Дәптермен жұмыс.
Image
not found or type unknown