Бөлім 3
Дизайн және технология.
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:Сопбек Аружан Абдуллақызы
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тоқыма материалдарының жіктемесі мен
сипаттамалары. Материалдардың түрлері
мен ерекшелігін зерттеу.
|
|
|
|
Сынып:5
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Оқу мақсаты
|
5.1.6.3.-Тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын,
құрамы менқарапайым тоқылуәдісін сипаттау жәнебілу.
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар: тоқыма материалдар мен бұйымдарының классификациясын
анықтайды,салыстырады.(білу,түсіну)
Басым бөлігі: Тоқыма материалдары мен бұйымдарының түрлерін жіктейді,
сәйкестендіреді,сипаттайды.
Кейбір оқушылар:Тоқыма материалдарыныңқасиеттерін салыстырады,дәлелдейді.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
-табиғи және химиялық талшықтарды сипаттайды;
-негізгі және арқау жіптерін бағытын анықтайды;
-қарапайым тоқыма өрімін біледі;
-материалдар мен талшықтардың жіктелуін сипаттайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
-Тоқыма материалдары,талшық,табиғи және химиялық талшықтар,мақта,зығыр,
жүн,жібек, мата,тоқыма,талшық,негізгі және арқау жіптер ,жиек,қасиеті,тоқыма
өрімі,оң және теріс беті.
-Мен мына матаны білемін.......
-Мен матаны ......жасайды деп ойлаймын.
-Мен .......матаны ажырата аламын.
-Матаның .....беттерін ажырата аламын.
-Мата қандай жіптерден құралған?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Тоқыма материалдары мен бұйымдарының классификациясын анықтайды.
Құрамы мен қарапайым тоқылу әдісін сипаттайды.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Бейнелеу өнері,математика,қазақ тілі.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Берілген сабақ барсында оқушылар қажетті ақпарат жинау үшін және зерттеу
барысында АКТ дағдыларын қолдана алады.
|
Бастапқы білім
|
Матаның түрі мен қолданылуы .
Зерттеу жүргізе алады.Көркем материалдарды қолдана біледі.
Оқушылар жұмыстарын таныстыра және талдай алады.
|
|
Сабақтың барысы
|
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Сабақтың
жоспарланған
кезендері
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу.
Оқу құралдарын байқау
Психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Жақсылық шеңберін құрау»
Топтастыру.
Оқушылар рет сандарын санау бойынша екі топқа топтасады:
«Табиғи», «Химиялық».
Сабақтың тақырыбымен және мақсаттарымен таныстыру.
Оқушыларға мата қиындыларының жіктемесін көрсете отырып,ой қозғау:
-Қандай мата түрлерін білесіңдер?
- Қандай мата түрлері сендерге таныс?
-Ауа райына байланысты киімдер қандай матадан тігіледі?
-Матаны неден жасайды?
|
|
Сабақтың басы
|
Талшық,текстиль,мата өндірісі ұғымдарына анықтама беру.
1. Талшықтар дегеніміз не?
- Талшық деп ұзындығы көлденең көп есе артық иілгіш, жіңішке, әрі мықты затты айтады.
Талшықтар нешеге бөлінеді?
- Талшықтар «табиғи» және «химиялық» болып екіге бөлінеді.
|