Қисқа муддатли режа Фан номи: Ўқиш 21– дарс



бет1/3
Дата27.11.2023
өлшемі23,07 Kb.
#128635
  1   2   3

Қисқа муддатли режа
Фан номи: Ўқиш
21– дарс

Бўлим:

Вақт



Педагогнинг исми - шарфи:

Хажиева.Б

Куни:

14.11.2023

Синфи: 3-Б

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарснинг мавзуси:

Соат

Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар

3.1.1.1 асарнинг муҳим жиҳатларини аниқлаш учун очиқ ва ёпиқ саволларга жавоб бериш.
3.1.3.1 асардаги қаҳрамонларнинг феъл атвори ва ҳатти-ҳаракатларига, ундаги воқеаларга таянган ҳолда сюжет ривожини тахмин қилиш.
3.1.5.1 ўз фикри ва ҳис-туйғуларини бадиий тасвир воситаларидан фойдаланган ҳолда чиройлиетказиш.

Дарснинг мақсади:

Ҳамма ўқувчилар: Матн мазмунини тушуна олади.
Ўқувчиларнинг асосий қисми: Соат вазифаси ҳақида тушунча бера олади, берилган вазифани бажаради.
Баъзи бир ўқувчилар: Матн ҳақида тўлиқ тушунча бера олади,
кузатув олиб боради, кузатганларини ўртоқлари билан фикрлаша олади.

Дарснинг бориши:

Дарснинг вақти

Педагогнинг ҳаракати

Ўқувчининг харакати

Баҳолаш

Ресурслар

Боши 5-минут

Ўқувчилар диққатини дарсга жалб килиш ва ёдга тушириш қобилиятларини ривожлантириш мақсатида ўқувчиларга квадрат шаклда рангли қоғоз тарқатилади ва ўқитувчи билан биргаликда шу қоғозлардан капалакча шакли ясалади. Капалак ранглари асосида уч гуруҳга бўлинади.
Қизил рангли капалакчалар: Соат гуруҳи Сариқ рангли капалакчалар: Вақт гуруҳи Яшил рангли капалакчалар: Тежамкор гуруҳи.
Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади белгиланади.

Саломлашади
-мақоллар айтишади

Ўқувчлар уйга вазифаларини ёдлайди



Турли усулларда бахоланади.

китоб
расм



Ўртаси 30минут



Ақлий ҳужум” бугунги ўтиладиган мавзуни аниқлаш мақсадида қуйидаги саволлар берилади:
Вақт ўлчов бирликларини айтинг. Соат нима учун керак деб ўйлайсиз?
Ўқувчиларнинг жавобларини тингланади ва рағбатлантирилади
Демак, болалар биз вақт ўлчов бирликларидан соат ҳақида тушунчага эга бўлдик . Бугун ана шу “Соат” ҳақида суҳбат “Ўқиганинг айтиб бер“ усулидан фойдаланиб, ўқувчиларнинг эслаш ва фикрлаш қобилиятлари ўстирилади. “Соат” шеърини тўрт қатордан ўқийди ва ўқиган шеърнинг маъносини айтибберади.
Ўқувчиларнинг жавоблари тингланади ва рағбатлантирилади. 2- топшириқ.Суҳбатлашайлик. Мавзу ҳақида билганларимизни савол - жавоб орқали муҳокама қиламиз.
1.Шеър нима ҳақидаёзилган?
2.Ўз кун тартибингиз айтибберинг
3.Математика фанига асосланиб вақт ўлчов бирликлари ҳақида айтиб беринг.
4.Нима учун “эрта туриш фойдали” дейилади?
5.Шеърнинг охирги тўртлигини ўқиб, ўз сўзларингиз орқали тушунтиринг.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет