|
Узоқ муддатли режа бўлими:
|
Ер ва коинот
|
|
Фан номи: табиатшунослик
|
Мактаб:
|
|
Куни:
|
Муаллимнинг исми:
|
|
Синф:
|
Қатнашганлар:
|
Қатнашмаганлар сони:
|
|
Мавзу:
|
Қуёш ва унинг Ерга таъсири
|
|
Таълимий мақсад:
|
2.4.1.1 – Ер ва Қуёш орасидаги боғланишни тушунтириш;
2.1.1.1 - атрофимиздаги олам ходисалари, жараёнлар билан шаклларини ўрганишга керакли ҳолатини ва тадқиқотчининг шахсий хусусиятларини аниқлаш;
|
|
Дарс мақсади:
|
Барча ўқувчилар: Қуёш ва ой ҳақида билади, қуёшдан иссиқлик ва ёруғлик чиқишини билади.
|
|
Ўқувчиларнинг асосий қисми: Қуёш ва ойсиз ҳаёт бўлмаслигини билади, ўз гипотезаларини илгари сура олади.
|
|
Айрим ўқувчилар: Кратер нималигини билади ва яшашдан завқ ола билади.
|
|
Баҳолаш мезонлари
|
1. Ер ва Қуёш орасидаги боғланишни тушунтира олади
2. Атрофимиздаги олам ходисалари, жараёнлар билан шаклларини ўрганишга керакли ҳолатини ва тадқиқотчининг шахсий хусусиятларини аниқлай олади.
|
|
Луғат бойлиги
|
Асосий терминлар: коинот, манбаа, кратерларметероидлар.
Таянч сўзлар: қуёш, ой, ёруғлик, иссиқлик.
Диалог: -Қуёш ва ой бизга нима учун керак?
-Агар қуёш тугаса нима бўлган бўлар эди?
|
|
Инсоний қадриятларни сингдириш
|
«Мангу эл». 3. Дунёвий давлат ва юксак Маънавият;
Ўзаро муомала маданияти, ўзгаларни фикрига ҳурмат билан қараш қадриятини таркиб топтириш
|
|
Фанлараро боғланиш
|
Қуёш ва ойни чизиш бўйича бадиий меҳнат билан, ребусни ечиш бўйича адабий ўқиш, дунётаниш фанлари билан боғлиқ.
|
|
Соғликни сақлаш ва техника хавфсизлиги
|
Совуқ кунда ташқарига чиқмаслик, эрталаб ва кечқурун юз-қўлларини ювиш қоидаларига риоя қилиш кераклиги тушунади.
|
|
АКТ-дан фойдаланиш
кўникмалари
|
Ноутбук, дам олиш дақиқаси учун видеоролик.
|
|
Ўзлаштирилган билим
|
Қуёш, ой, Ер ҳақида қисқача маълумотга эга.
|
|
Дарснинг бориши
|
|
Режалан-ган вақт
|
Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
|
Ресурслар
|
|
Боши: 6 минут. 6 минут
|
Шодлик давраси қурилади: Дарс «Ҳашар ҳиқоя» усули билан бошланади. «Коинотда» мавзусида деб аталади. Ўқувчилар кетма-кетлигини сақлаган ҳолда ҳар бири бир гапдан коинот ҳақидаги ҳашар ҳикояни давом эттиради.
3та гуруҳга бириктирилиб олинади: Қуёш Ой Ер
Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади белгиланади.
|
Гуруҳлар номларини ёзиш учун А4 қоғози
|
|
Ўртаси: 28 минут
|
Уй вазифаси: Ўтилганларни такрорлаш “Она Ер бойликлари” мавзусида эссе ёзиш ёки расм солиш.
Баҳолаш: смайликлар
“Ақлий ҳужум”:
1- топшириқ. Ребусни ечиш орқали янги мавзуни очиш. Қалам, уй, ёнғоқ, шар расмларининг бош ҳарфларидан.
Мавзумиз нима ҳақида деб ўйлайсиз?
Ўқувчиларнинг жавобларини тинглаш ва рағбатлантирувчи сўзлар билан баҳолаш. Агар Қуёш булмаганида ерда ҳаёт ҳам бўлмаслигини илк одамлар ҳам билишган. Қуёш бўлмаганида, ой бўлмаганида ерда қандай ҳаёт бўлар эди?
2-топшириқ. Гипотеза ёрдамида ҳар бир гуруҳ ўз номларига юқоридаги савол учун маълумот беришади.(3 мин)
Фараз қилайлик...
Айтайлик...
Агар ундай бўлса,...
Балки.........бўлиши ҳам мумкин
Баҳолаш мезони эълон қилинади.
Баҳолаш мезони
|
Дескриптор
|
Ер ва Қуёш орасидаги боғланишни тушунтира олади
|
Қуёш, ой, ер ҳақида билганларини айтади
|
тадқиқотчининг шахсий хусусиятларини аниқлай олади.
|
Ўз гипотезаларини илгари суради
|
Ўз-ўзини баҳолаш: “Кўзгу” усули.
Дам олиш дақиқаси.
“Об-ҳаво ҳодисалари” ўйини бўйича ўтказилади.
3-топшириқ. Видеоролик томоша қилишади.
Видеоролик кўриш давомида ҳар бир гуруҳ давомини ўз тахминлари билан якунлашлари керак.
Баҳолаш мезони
|
Дескриптор
|
Воқеа хотимасини тахминлай олади.
|
Видеолавҳанинг давомини тахмин қилади;
|
фикрини далиллайди
|
-Ой ҳам қуёш каби иссиқлик ва ёруғлик манбаи ҳисобланадими?
-Йўқ, ой тунги осмонда энг ёруғ осмон жисмидир. Бироқ у ўзининг ёруғлиги билан ёритмайди. Ер ва ой қуёшнинг атрофида биргаликда айланади.
Гуруҳлар ўзаро бир-бирига “Менинг сўзим” усули бўйича қайта боғланиш беради.
“Қўл сигнали” орқали баҳолайди.
|
расми
Кўзгу
Иш дафтар
Микрофон
|
|
Якуни: 6 минут.
|
Уйга вазифа: Бизнинг сайёрамизда нималар бор эканлигини такрор билиб келиш. Ой, қуёш, ер расмларини чизиб келиш.
Қайта боғланиш:
«Эркин микрофон» услуби бўйича дарс якунланади. Мавзунинг асосий ғояси нимада? саволига ҳар бир гуруҳ жавоб беради. Ўқитувчи билан бирга хулоса ясалади.
Дарс давомида олган қолиплаштирувчи баҳолари изоҳланиб, ўқувчилар рағбатлантирилади.
|
«Дониш-манд укки»
расми
|
|
Қўшимча ахборот
|
|
Саралаш – Сиз қўшимча ёрдам беришни қандай режалайсиз? Қобилиятли ўқувчиларга топшириқларни қандай мураккаблаштиришни режалаштирдингиз?
Ўқувчилар фикрларини айтади.
Расм чизиб, ҳикоянинг давомини кўрсатиб беради
|
Баҳолаш: Ўқувчиларнинг ўзлаштиришини қандай режалайсиз?
|