4.1.3.1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру
Сабақ мақсаты
шығарманың тақырыбы және иллюстрация негізінде сюжеттің дамуын болжайды, оның себебін түсіндіреді.
Бағалау критерийі:
Құндылыққа баулу
Ұжыммен қарым-қатынас жасауға баулу. Адамгершілік, еңбекқорлық
Сабақтың барысы
Уақыты Кезеңдері
Мұғалімнің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
8 минут
2минут
Сабақтың ортасы
15 минут
10 минут
Ынтымақтастық атмосферасынқалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.
Өткен тақырыпқа шолу: -Үй тапсырмасын сұрау.
-Бір-біріңе өткен тақырыпқа байланысты сұрақтар қойып, жауап алыңдар.
Жаңа оқу материалын жариялау «Ой қозғау» әдісі: Өткенді пысықтау
«Құмдағы құпия» мәтінімен жұмыс
Мазмұнын айтқызу
Құстардың ұя салуы туралы әңгімелеу
-Берілген суреттерге қарап, қай құсты білетіндеріңді айтыңдар.
-Бұл құс туралы не айта аласың?
- Олай болса, бүгінгі сабақта табиғатты зерттеп, табиғат құпиялары туралы оқып, тапсырмалар орындайтын боламыз.
Жаттығу жасайды.
Сұрақтар қояды, жауап береді.
«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
«Әде-
биеттік оқу» оқулығы
4 сынып
1-бөлім 2019ж
Құстар үні
аудиожазба
Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісі: А) Кестемен жұмыс.
1. Өсімдіктердің табиғаттағы өсіп-өнуін ретімен оқыңдар.
-Әңгімелеу кезінде жыл маусымын тіркестіріп айтыңдар.
Көктемде алмаағаш отырғызылды. Ол тамырланып, жапырақ жайып көктеді.Содан кейін гүлдеді. Жазда түйін беріп, алма өсіп шықты. Күзде алма жемісі пісті.
Егінші қыста тұқым дайындады. Көктемде жер жыртты, тұқым септі. Күзде егінді орды, дәнін жинап алды. Жиналған дәнді дақылды қамбаға тасыды.
Ә) Еске түсіру.
Б) Тыңдалым.
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалын тыңдап, олардың тіршілігі Жермен, табиғатпен байланысты екенін түсіндіріп көріңдер.
В) Автор туралы мәлімет.
Автор туралы оқып, әңгімелеңдер.
Саралаудың «Дереккөз» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға: -Қандай мысал өлеңдер есіңде?
Дағды: Бірін-бірі тыңдай білу, ұжымдық шешім қабылдау, бір-бірімен байланысқа түсу, талдау, болжай алу, алған ақпаратты жүйелеу дағдысы қалыптасады. ЕББҚ бар оқушы бұл тапсырмада ең бірінші тапсырманы орындаған сыныптасынан қолдау көмек алып, тапсырманы бірге орындайды
Сергіту сәтінде қосылып ән айтады.
(Т) 2-тапсырмада «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісімен
орындалады.
А) Мәтінмен жұмыс.
-Өлеңді тізбектей дауыстап, мәнерлеп оқыңдар.
-Бұл ненің дауысы екенін болжаңдар.
Ә) Сұрақ-жауап.
-Мысал кейіпкерін болжауда сендерге не көмектесті? (тақырып пен сурет)
-Жапырақтың бейнесінен қандай адамды көруге болады?
-Тамырдың сөзіне не қосар едіңдер?
- Жансызды жанды ретінде бейнелеу тәсілі қалай аталатын еді? (кейіптеу)
-Берілген кейіпкерлердің рөліне еніп, Жапырақпен сөйлесіңдер.
Мысалы, «Мен Күнмін,...»
Ә) Қорытындылау.
-Өлең мазмұнынан өздеріңе пайдалы не алдыңдар?
-Тіршілік көзі неліктен табиғат құбылыстарымен тығыз байланысты болатынын түсіндіріңдер
.
- Тапсырма орындайды.
-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді.
Дескриптор: - Өсімдіктердің табиғаттағы өсіп-өнуін жыл маусымын тіркестіріп ретімен айтады-1балл.
Мысалдың анықтамасын еске түсіреді -1балл.
- Шегіртке мен құмырсқаның тіршілігі Жермен, табиғатпен байланысты екенін әңгімелейді - 1балл.
- Автор туралы әңгімелейді-1балл.
Дескриптор: - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл.
Тақырып пен суретке қарап, сюжетті болжайды-1балл.
- Жапырақтың бейнесіндегі адамды сипаттайды-1балл.
Жансызды жанды ретінде бейнелеу тәсілі кейіптеу екенін анықтайды-1балл.
- Берілген кейіпкерлердің рөліне еніп, Жапырақпен диалогке түседі-1балл.
-Өлең мазмұнынан қорытынды шығарады-1балл.
ҚБ қойылады.