Бөлім:
|
Өсу және даму
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Маруа Ляззат Бейсенгазыевна
|
Күні:
|
10.04.2023ж.
|
Сыныбы: 8 «В».
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула. Ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануы. Органогенез.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
8.2.3.1 эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау
8.2.3.2 әр түрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар үшін:
Эмбрионалдық даму кезеңдерін түсінеді, әртүрлі ұрық жапырақшаларының қалыптасатын ұлпалар мен мүшелердің дифференциялануын сипаттайды
Көпшілік оқушылар үшін:
Әртүрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелерді атайды
Кейбір оқушылар үшін:
Әртүрлі ұрық жапырақшаларынан қалыптасатын ұлпалар мен мүшелерді ажыратып, ұлпалар мен мүшелер қалыптасатын әртүрлі ұрық жапырақшаларын ажыратады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин.
|
Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, оқушыларды түгендейді.
Психологиялық ахуал.
Радио
|
|
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
3 мин.
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Әр оқушы өз оймен бөліседі.
|
|
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
10 мин.
|
Мұғалімнің түсіндірілуі және оқулықпен жұмыс
|
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады.
|
Дескриптор:
Жалпы-3 балл
|
8 сынып оқулығы, жұмыс дәптері
|
3 мин.
|
Білу және түсіну айдарындағы тапсырмаларды орындатады.
|
1-тапсырма. Сәйкестендіру. Оқушылар топ бойынша отырып, жұмысты топпен орындайды.
Зигота
|
2 қабатты ұрық сатысы
|
Бластула
|
Ұрық мүшелері дамитын заты
|
Гаструла
|
Тірі ағзаның туғаннан өмірінің соңына дейін дамуы
|
Нейрула
|
Ұрықтанған жасуша
|
Эмбриогенез
|
1 қабатты ұрық сатысы
|
Постэмбриогенез
|
Дене жасушаларының бөлінуі
|
Онтогенез
|
Ұрықтың іште дамуы
|
Митоз
|
Ағзаның туылғаннан кейінгі дамуы
|
|
Дескриптор:
Жалпы-2 балл
|
8-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері. Кесте.
|
7 мин.
|
Синтез айдарындағы тапсырманы орындатады.
|
2-тапсырма. Пазл әдісі
1) Суретті құрастырып, эмбриондық сатыны табады.
2) Эмбриондық сатыларды сипаттайды.
|
Дескриптор:
Жалпы -3 балл
1.суретті құрастырады – 1 балл.
2. эмбриондық сатыны сипаттайды – 2 балл.
|
8-сынып оқулығы.
|
5 мин
|
Сұрақтарға жауап беру.
|
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап беру арқылы үйді құрастырады.
1. Митоз дегенімізі не? Зиготаның бөлінуі.
2. Гаструла деген не? Оның сатылары.
3. Гаструланың ерте және кеш сатыларын сипатта.
4. Мүшелер жүйесі мен ұлпалар қайда болады. Қандай ұрық жапырақшалары бар?
5. Ұрық жапырақшалары не үшін керек?
|
Дескриптор:
|
|
7 мин
|
Талдау айдарындағы тапсырманы орындатады.
|
4-тапсырма. Кестені толтырады.
|
Дескриптор:
Жалпы – 3 балл
|
8-сынып оқулығы.
Жұмыс даптері.
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
|
«Бір ауыз сөз» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.
|
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!
Жақсы!
Талпын!
Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|