Қысқа мерзімді сабақ жоспар
Мектеп: Көкшетау қаласының «№8 орта мектебі» КММ
|
Күні: 17.10.2019 ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні: Мардушева Марал Куандыковна
|
Сынып: 8 «Б» Т2
|
Қатысқан оқушылар саны: 15
|
Қатыспағандар: 0
|
Сабақтың тарауы
|
Жаһандық энергетикалық проблемалар. Ш. Айтматов «Кассандра таңбасы»
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстан – мұнай мекені
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
8.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау;
8.4.5.1 тақырып бойынша сөздердің маңызды бөліктерін дұрыс жазу (жеке сөздер, бірге, бөлек және дефис арқылы жазылатын сөздер).
|
Сабақтың мақсаттары
|
Оқушылар тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, детальді ақпараттарды анықтай алады.
Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді.
|
Мәңгілік елдің құндылықтары
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы
|
Жетістік критерийлері
|
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, детальді ақпараттарды анықтайды.
Мәтінді тыңдай отырып, ақпараттарды қолданып, жауап береді.
|
Бағалау критерийі
|
тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді;
детальді ақпараттарды анықтайды;
қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді қолданады;
мәтінге өзгеріс енгізеді;
ерекшеліктерді бақылайды.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу және түсіну
|
Тілдік мақсаттар
|
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, детальді ақпараттарды анықтайды.
Оқушылар: көзқарас, пікір, ой, баға беру тағы басқа синонимдік қатарларды түзей отырып, хат мәтінін құрай алады.
Пән лексикасы және терминология:
Жүргізген – проводимый
Бұрғылау – бурить, бурение
Тереңдіктен – из глубины
Бұрқақ – фонтан
Атқарылған – исполненный
Құрал - инструмент
Жұлынады – отрывается
Алдын ала – предварительно, профилактика
Байыт - обогащение
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
2 минут
2 минут
1 минут
3 минут
2 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
«Жүректен-жүрекке» әдісі
Оқушылар бір-біріне жылы тілектер айтады.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы сұрақ-жауап (Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді):
Қазір жылдың қай мезгілі? (күз)
Күз айларын ата? (қыркүйек, қазан, қараша)
Күз айларында қандай түстер жиі кездеседі? (қызыл, сары, қызғылт)
«Сиқырлы сандық» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу (оқушылар сандықтан қызыл, сары, қызғылт түсті ленталарды таңдап алады).
1-топ – қызыл
2-топ – сары
3-топ – қызғылт
«Адасқан әріптер» әдісі арқылы сабақ тақырыбын ашады (оқушыларға әріптер беріледі, сол әріптерден олар сөз шығарулары қажет)
1-топ - Қазақстан – ҚТАҚЗСАН
2-топ - мұнай – йанұм
3-топ - мекені – ікенме
Жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.
Сабақтың мақсаты айтылады.
|
Жүрек түріндегі парақшаларға тілек жазу
Түрлі-түсті ленталар, сандық
Қиылған әріптер
1-слайд
|
Сабақтың ортасы
5 минут
3 минут
2 минут
3 минут
5 минут
3 минут
2 минут
|
Тыңдалым
«Қазақстан – мұнай мекені» тақырыбы бойынша оқушылар бейнежазба тамашалайды.
Тапсырма №1:
«Сандар сөйлейді» әдісі бойынша
1-топ: Берілген сандардың жанына қатысты мәліметтерді жазады;
2-топ: Берліген сөйлемдердің жанына сандарды рет-ретімен қою.
3-топ: Бейнежазбада кездескен қала атауларын жазу.
Оқушылардың жауаптарына қарай мадақтау сөздерін айту.
Дескриптор:
-Бейнежазбаны мұқият тамашалайды
-Бейнежазба бойынша сандарды, сөйлемдерді, қала атауларын дұрыс орналастырады.
Сөздікпен жұмыс (Суретпен жұмыс):
Оқулықта берілген жаңа сөздердің суреттер бойынша орналастырады.
Оқылым
Оқулықта берілген мәтінді іштей мәнерлеп оқу.
Тапсырма №2:
«Сұраққа жетіп ал» әдісі арқылы әр топ 2-сұрақ құрастырады, қарсылас топтарға қояды.
Дескриптор:
-Мәтіннің мазмұнын түсінеді;
- Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады.
Жазылым
Тапсырма №3:
«Баламалы тест».
Оқушылар «Иә», «Жоқ» сөздері арқылы тест тапсырмасын орындайды.
Дескриптор:
- Сөйлемдерді мағынасын түсінеді;
- Сөйлемдердің дұрыс-бұрыстығын анықтайды.
|
Бейнежазба, интерактивті панель
Сандар мен сөйлемдер жазылған қағаздар
Суреттер
Оқулықтағы мәтін
|
Сабақтың соңы
минут
2 минут
1 минут
2 минут
|
«Табыс сатысы» әдісі арқылы оқушылар өз ойларын қорытындылайды.
Кері байланыс:
«Аяқталмаған сөйлем» әдісі
Бағалау.
Оқушылар өзін-өзі бағалайды.
Үйге тапсырма:
64-бет 3-тапсырма. Мәтінді мазмұндау
|
|
Қосымша ақпарат
|
Жалпы баға:
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1: «Сиқырлы сандық» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу;
2: «Адасқан әріптер» әдісі бойынша сөздер мен сөз тіркестерін құрастыру.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1: «Сұраққа жетіп ал» әдісі арқылы оқушыларды сұрақты дұрыс қоя білуге үйрету;
2: Бейнежазбаны қарау барысында оқушылардың түсінігін ауыз екі тілді сөйлеу мәнеріне сай жеткізу білу.
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
Оқушылардың сөздік қорын сабақ сайын дамыту, толықтыру;
Жазба жұмыстарын орындау барысында көркем әдеби сөздерді барынша қолдану.
|
Достарыңызбен бөлісу: |