САБАҚ: 1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз
Тақырыбы: . «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы. 1-сабақ
|
Мектеп: №72 мектеп-лицейі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Толоухан Д
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Оқу
мақсаттары
|
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау (5.Т/Ж2.)
|
Сабақмақсаттары
|
Барлықоқушыларорындайалады:
| |
Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:
|
Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады
|
Кейбіроқушыларорындайалады:
|
Шығарманың негізгі идеясын ана туралы мақал-мәтелдер арқылы өмірмен байланыстыра біледі
|
Бағалау критерийі
|
шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды
әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде тұжырымдайды
шығарманың негізгі идеясын туған жер туралы мақал-мәтелдермен түйіндейді
|
Оқыту деңгейі
|
Түсіну, талдау
|
Тілдікмақсат
|
Оқушыларорындайалады:
|
әдеби шығарманының тақырыбы мен идеясын анықтай отырып, тақырыпқа байланысты сөз маржанынан синоним сөздерді тауып, сөз тіркестерін құрастыру
|
Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер:
|
желмая, жиһан, жерұйық, шұрайлы, шүйгін, жапан түз, ғаріп – араб сөзі «мүсәпір, бейшара, сорлы» деген мағынада
|
Диалог құруға / шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер:
|
шығарма тақырыбы, идеясы, ұлттық құндылықтар
|
Талқылауғабарысында қолданатын тіркестер
|
Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба? шығарма неліктен «Анасын сағынған бала аталды» аталды?
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңлігік ел
|
Пәнаралық байланыс
|
Тарих
|
Тақырып бойынша алдыңғыбілім:
|
ертегі, батырлар жыры туралы анықтамалар
|
Сабақтың барысы
|
Кезеңдер
уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Ресурстар
|
Қызығушылық ояту
7 минут
|
Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақтың мақсатын, тақырыбын таныстырып, түрлі-түсті қима қағаздар арқылы топқа бөлемін.
Сыныпта сергіту сәтін ұйымдастыру. Жүру барысы. «Қ.Аманжоловтың «Туған жер» әнін тыңдатамын.
Ой тастау:
Бұл әннің бүгінгі сабақпен байланысы қандай болады деп ойлайсыңдар?
|
Жақсы музыканы тыңдап, әсерлерімен бөліседі, тақырыппен байланыстырады
|
http://youtube.com/watch?v=
|
Мағынаны тану кезеңі
28 минут
|
Дамыту тапсырмалары. Кіріспе
Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Тарихта болған адамдардың өмір сорабы, іс-еңбегі халықтың нағыз ертегі болып, тек сол қалыпта ғана ой жадында сақталған адамның бірі – осы Асанқайғы»,- деп М.Әуезов айтып кеткендей Асанқайғы кім? Қалай Асанқайғы атанды?
Ендеше, мына бейнефильмді тыңдап көрелік.
Ой тастау.
Асанқайғы туралы тыңдаған ақпараттары қандай жанр түріне жатқызасыздар?
Оны немен дәлелдейсіздер?
Аңызға айналу себебі неде?
«Шежіре-аңыздардың айтуынша, Асанның әкесі сәбит ұзақ жасаған, 18 мың ғаламның, құстың, жан-жануардың тілін білетін, өзі көріпкел, әулие, атақты саятшы болса керек. Ол асанды да ес білгелі осындай қасиеттерге баулып өсіреді» Ш.Уәлиханов.
Мұғалім аңыз түрлеріне түсініктеме береді
Дескриптор:
Бейнефильмді тыңдайды, мазмұнын түсінеді
Мазмұны арқылы аңыз екенін ажыратып, өзіндік ерекшеліктеріне тоқталады;
Асанқайғы өмірі туралы қысқаша мағлұмат алады, аңызға айналу себебін түсінеді;
Аңыз түрлері және оның ауыз әдебиетінің бір түрі екендігі туралы біледі
|
Өз пікірлерін ортаға салады. Қорытынды шығарады.
F бағалау.Мадақтау
Жарайсың!!!
Тамаша!!!
Ойлан!!!
|
Интербелсенді тақта, слайд, дәптер, хрестома
тия
https://www.youtube.com/watch?v=2rUjRf_kxP8
|
№2 тапсырма. Диалог әдісі арқылы мәтінді талдау
Нұсқаулық:Мәтін тыдалады Тыңдалған мәтін ойынша мына сұрақтарға жауап береді, кестені толтырады
Асанқайғы еліне қандай қоныс іздеді? Себебі неде?
Халық арманынан туған жер қалай аталады?
Асанқайғының мақсаты нені білдерді?
Баға берген жерлері
|
Пайдалы жағы
|
Жағымсыз жағы
|
Маңғыстау
|
|
|
Әулие ата жақтағы Жуалы жері
|
|
|
Қарсақбай (Жезқазған) аймағы
|
|
|
Шыңғырлау өзені
|
|
|
Дескриптор:
Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді
Жырланған жерлердің пайдалы және жағымсыз жақтарын ашып көрсетеді
|
F бағалау.Мадақтау
Жарайсың!!!
Тамаша!!!
Ойлан!!!
|
Бейнефильм,
Оқулық, хрестома
тиядан жерлерді сипаттаған тұстарын тауып талдайды
https://www.youtube.com/watch?v=NnCPbTjCWKQ.
|
|
3-тапсырма. Топтық жұмыс.
Мәтіннің тақырыбы мен идеясын үш сөйлеммен тұжырымдап, мақал-мәтелдермен түйіндеп жазады.
Мақал:
«Туған елдей ел болмас, туған жердей жер болмас»
«Туған жердң күні де ыстық, түні де ыстық»
Дескриптор:
Тақырыбы мен идеясын нақты мысалдармен дәлелдеп ашады;
Тақырыбы мен идеясын нақты мақалдармен түйіндейді
|
F бағалау.Мадақтау
Жарайсың!!!
Тамаша!!!
Ойлан!!!
|
дәптер, хрестоматия
|
Соңы 5 минут
|
Кері байланыс. «Менің баспалдағым» әдісі.
|
|
|
Үйге
|
Асанқайғы өмірі туралы ақпараттарды толықтыру, іздену
Бүгінгі таңда Қазақстанның Жерұйығы қай жерлер? Дәлелдеңіздер
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |