Сабақ тақырыбы: Механикадағы күштер Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)



бет1/4
Дата10.01.2023
өлшемі214,29 Kb.
#60800
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
9 сынып ҚМЖ Механикалық куштер



Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Е.Байдрахманов
Бекітемін:
Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Динамика

Педагогтің аты жөні:

Ибрагимов Қ

Күні:

21.11.2022ж

Сынып:

Қатысқандар саны:
9б Қатыспағандар саны







Сабақ тақырыбы:

Механикадағы күштер

Сабақ негізделген оқу
мақсаты(мақсаттары)

2.2.3 – ауырлық күші, серпімділік күші және үйкеліс күші табиғатын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Бapлық oқyшылap icтeй aлaды: ауырлық күші, серпімділік күші және үйкеліс күштерінің физикалық мағынасын түсінеді, оларды ажырата алады.
Көптeгeн oқyшылap icтeй aлaды: Механикадағы күштердің формулаларын пайдалана отырып есептер шығара алады.
Кeйбip oқyшылap icтeй aлaды: Механикадағы күштердің нақты өмірмен байланыстырылған күрделі есептерін шығара алады.

Ресурстар

Флипчарт, слайд




Caбaқ бapыcы

Жocпapлaнғaн caбaқ кeзeңдepi

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс- әрекеті

Бағалау

Pecypcтap

Caбaқтың бacы

(5 минyт)





Ұйымдacтыpy кeзeңi:



Сәлемдесіп, түгелдеу, назарларын сабаққа аудару.
«Формулалар» әдісі арқылы топқа бөлу.Түрлі-түсті стикерлерге ауырлық күшінің, серпімділік күшінің және үйкеліс күшінің формулаларын жазып, оларды кері аударып тақтаға ілінеді. Оқушылар таңдап алған стикерде жазылған формулалар арқылы 3 топқа бөлінеді.

  1. Ауырлық күші

  2. Серпімдлік күші

  3. Үйкеліс күші

(W) Үй тaпcыpмacының opындaлyын тeкcepy.
«Веер» әдісі арқылы тексеріледі. Веер пішінді қағаздың әр бөлігінде сұрақтар болады. Веерді әр оқушыға ұсыну арқылы сұрақтарға жауаптар алынады.

  1. Инерция деп қандай құбылысты айтамыз?

  2. Жермен байланысқан санақ жүйесі инерциялық жүйеге жата ма?

  3. Г.Галилей мен И.Ньютон тұжырымдамаларының айырмашылығы неде?

  4. Ньютонның І заңын тұжырымдаңдар.

(f)«Керемет», «Тамаша» сөздері арқылы мұғалім жалпы сыныпты бағалайды.



Оқушылар сәлемдеседі.
«Формулалар» әдісі арқылы оқушылар топқа бөлінеді.

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.Мысалдар келтіреді.




Кері байланыс:«Еркін микрофон» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне кері байланыс жүргізеді.



Дескриптор:
-Өткен бөлімдегі ережелерді қайталайды
Жалпы балл-2
Дескриптор:
-Тақырыпты оқиды,топқа талқылайды
-Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді

Формулалар жазылған стикерлер











Caбaқтың opтacы
(15 минyт)

(12 минyт)




Жаңа сабақтың тақырыбын ашу.


(G) «Ойлан, Жұптас, Бөліс» әдісі Әр топқа өз атауларына сәйкестақырыпшалары беріледі.


Кері байланыс: «Серпілген сауал» әдісі арқылы топтар бір-біріне сұрақтар қою арқылы кері байланыс жасайды.


(f)«Смайликтер» әдісі. Смайликтер беру арқылы қалыптастырушы бағалауды мұғалім жүргізеді.



Өте жақсы Жақсы Әлі де талпын
(I), (W) «Кім тапқыр» әдісі арқылы деңгейлік есептер беріліеді. Жеке орындап біткен соң нәтижелерін топта тексереді.


І-деңгей

  1.  Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН. Ол дененің массасы қандай?

  2. Екі бала екі ұшына динамометр ілінген резеңке бауды екі жаққа тартады. Бау 2 см ұзарғанда динамометрлердің әрқайсысы

20 Н күшті көрсетті. Баудың қатаңдығы қандай?
ІІ-деңгей

  1. Үйдегі үлкен шкафты қозғалту үшін оған

8 Н және 6 Н болатын екі күш әрекет етеді. Күштер бағыттарының арасындағы бұрыш 90°. Осы екі күштің теңәрекетті күші неге тең?

  1. Ұзындығы l1=6 см серіппе модулі F1=50 H болатын күштің әсерінен l=4 мм-ге ұзарды. Модулі F2=200 H болатын күш әрекет еткен кездегі серіппенің ұзаруын l1анықтаңдар.

ІІІ-деңгей

  1. Шанаға жегілген иттер қардың бетімеен максимал 500 Н күшпен әрекет ете алады. Егер сырғанау үйкелісінің коэффициенті 0,1-ге тең болса, иттер қандай массадағы жүк тиелген шананы сүйрей алады?

  2. Адам бір-біріне жалғанған екі шананы көкжиекке 30° бұрышпен сүйреп барады. Егер шаналардың массалары бірдей және

40 кг болса, осы күштің шамасы қандай? Үйкеліс коэффициенті 0,3.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет