7.2.4.1 шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу ;
7.3.2.1 әдеби жанр түрлерінің даму барысына, жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар: шығарма мазмұнын талдау, сұрақтарға дәлелді жауап беру;
Көпшілігі: шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу;
Кейбір оқушылар: шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу, шығарманың жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға беру.
Жоспар
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
5 мин
Сабақтың ортасы
.
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Жағымды психологиялық ахуал. (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау)
І. Қызығушылықты ояту: Ой қозғау (фильмнен эпизод көрсетіледі) 1 минут
https://www.youtube.com/watch?v=EeU8sXNK7A8
Осы фильм мен шығарма арасында қандай байланыс бар?
Міне, осындай өнер туындыларының бізге айтар ойы, көтерген мәселесі қандай? Біз не ұқтық?
Осы сауалдарға жауап іздеу, ой қозғау – яғни шығармадағы түйінді ой, негізгі проблеманы анықтап, кейіпкерлер әлемін болжау, топ болып бірлесіп талдау жасау – бүгінгі сабағымыздың мақсаты деп білеміз.
Әуезовтен бізге жетті көп дерек,
Тұтқын бопты Құрмашжанға Көксерек.
Шуылдасып ауылдың бар иттері
Жабылыпты Көксерекке көп төбет
Алдыңғы сабақта өткенді қайталау:
Шығарманың жанры:
Тақырыбы:
Идеясы:
Шығарманың жазылуына не себеп болды?
Дескриптор: Шығарма мазмұнын толық түсінеді;
Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау.
ІІ. Мағынаны тану. «Коллаж әңгіме»
1-тапсырма. Түрлі-түсті суреттері бар журналдардан әртүрлі суреттерді қиып алып, жабыстырып, тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырыңыздар.
Шығарманың жаңашылдығы неде? деген сұраққа жауап беріңіздер.
Күшік асырап, ит еттім, Ол балтырымды қанатты. Біреуге мылтық үйреттім, Ол мерген болды, мені атты. (Абай).
Дескриптор: