Бөлім: Парасат пайымы
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Тасқұл қарттың арманы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.2.2.1 автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
Көпшілігі: автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
Кейбір оқушылар: көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру:
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.
Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді (оқушылар жауабы тыңдалады).
Бұл әңгіме кейіпкері шашы ұзын қыз бала. (жалған);
Мұнда қазақ халқының қиын-қыстау кезеңінің бір көрінісі суреттелген. (шын);
Әңгіменің авторы ХІХ ғасырда өмір сүрген. (жалған);
Әңгіменің оқиғасы Өзбек даласында болған. (жалған);
Басты кейіпкер жылқышы түрікпен шал. (жалған);
Түрікпендерден зардап шеккен екі тұтқын: бірі-қаңлы, бірі-қыпшақ (шын); Кенжебек елге жете алмай жолда қалады.(жалған);
Кенжебекке қашуға үгіттіген тұтқын шал.(шын);
Тұтқын шал Кенжебекпен бірге қашты. (жалған).
Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады.
Оқушылар «Шын - жалған» әдісімен шығарма мазмұнын еске түсіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
|
ҚБ «Одағайлар» әдісі
Оооооо! – тамаша жауап;
Оййййй! – төмен жауап
|
10-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Есіңде сақта! Жинақтау – әдеби тип жасау әрекеті. Көркем шығармадағы жинақтау-тип, даралау-мінез.
«Типтендіру» деген суреткердің іс жүзінде өмір шындығын өз дүниетанымы тұрғысынан белгілі бір уақыт пен кеңістікке, әлеуметтік орта мен дәуірге сай талғап-тануы, таңдап іріктеуі және жинақтауы, сол арқылы өзі жасап отырған көркем бейнені сомдауы, тұлғаландыруы, даралуы болып табылады».
З.Қабдолов
1-тапсырма. «Концептуалдық кесте» стратегиясы
І топ.
Кейіпкер
|
Іс- әрекеті мен мінезі
|
Автордың осы кейіпкерге көзқарасын шығармадағы тілдік қолданысы арқылы дәлелдеу
|
Кенжебек
|
|
|
Тасқұл
|
|
|
Атажан
|
|
|
Дескриптор:
Кейіпкердің іс-әрекеті мен міне-құлықтарын талдайды;
Автордың осы кейіпкерге көзқарасын шығармадағы тілдік қолданысы арқылы дәлелдейді.
ҚБ
2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісі
Дескриптор:
Кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтайды;
Өмірлік мақсаттарын талдайды;
Шығармадағы көтерілген мәселелерді талдайды.
ҚБ
3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтаңыз.
Тасқұл қарт
Дескриптор:
ҚБ
Бекіту. «Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісімен Тасқұл қарттың арманын талдау арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.
|
Оқушылар кейіпкер бейнесіне байланысты әдебиет теориясы бойынша білімдерін еске түсіреді.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды.
1-топ. Кейіпкердің іс-әрекеті мен міне-құлықтарын талдайды.
2-топ. «Үшжақты күнделік» әдісімен Кейіпкерлердің ерекшеліктерін анықтайды.
3-топ. Тасқұл қарттың бейнесін даралайтын қасиеттерді анықтайды.
|
ҚБ
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
Айгүл Кемелбаева «Шашты» әңгімесі
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия
Бүгін мен . . . білдім.
Мен үшін қызықты болды, себебі . . .
Мен үшін қиындық туындады, ол . . .
Мен тапсырманың барлығын орындадым, өйткені . . .
Мен . . . түсіндім.
Мен . . . сезіндім.
Мен үшін . . . сәтті болды.
Мені . . . таң қалдырды.
. . . менің қолымнан келеді.
Сабақ менің өмірім үшін . . . болды.
|