Сабақ тақырыбы: Термодинамикалық параметрлер. Температура және оны өлшеу тәсілдері Сабақ негізделген оқу



Дата09.01.2023
өлшемі32,52 Kb.
#60755
түріСабақ
Байланысты:
10 СЫНЫП ҚМЖ


Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Е.Байдрахманов
Бекітемін:
Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

Жылу физикасы

Педагогтің аты жөні:

Ибрагимов Қ

Күні:

11.11.2022ж

Сынып:

10а Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны







Сабақ тақырыбы:

Термодинамикалық параметрлер. Температура және оны өлшеу тәсілдері

Сабақ негізделген оқу
мақсаты(мақсаттары)

Оқушыларға макроскопиялық денелер, температура, температуралық шамалар туралы түсінік беру. Температура және оны өлшеу тәсілдерін молекулалардың қозғалысының температураға тәуелділігін анықтай білуге үйрету

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Термодинамикалық параметрлер, температураны өлшеу тәсілдерін түсінеді, формулаларды есептер шығаруда қолдана біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды орындайды, белсенділік танытады
Кейбір оқушылар: күрделі тапсырмаларды орындайды

Ресурстар

Флипчарт, слайд







ЖОСПАР

Жоспарланған
кезең

Мұғалімнің іс-әрекеті . Жоспарланған жаттығулар.

Оқушының іс-әрекеті

Қызығушылықты ояту

І.Ұйымдастыру сәлемдесу,түгендеу
Психологиялық ахуал орнату
Топқа бөлу. Түрлі түсті қағаз қиындылары арқылы
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (Екі топ бір біріне сұрақ қою арқылы)
1.«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы
-Диффузия құбылысы дегеніміз не?
-Броундық қозғалыстың анықтамасы қандай?
-Молекулалар арасында қандай күштер әрекет етеді және олардың сипаты қандай?
-Заттың газ күйінің МКТ негізіндегі сипаттамасын беріңдер?
-Заттың сұйық күйіндегі МКТ негізіндегі сипаттамасын беріңдер?
-Заттың қатты күйіндегі фазасына сипаттама беріңдер?
Осы сұрақтар арқылы өтілген тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
2.Есеп шығару
І-топ.Мольдік массасы 4,4*10-2кг/моль, мөлшері 500 моль көмірқышқыл газының массасы неге тең?
ІІ-топ. Массасы 6кг мыс кесекте қанша зат мөлшері бар? Мыстың мольдік массасы 64г/моль.
(Тақтада тұрады)
Бағалау критерийі:
-Есеп шартының дұрыс жазылуы 1
-Өлшем бірліктерінің ескерілуі 1
-Формуланы дұрыс пайдалана алуы 1
-Есеп шешімінің дұрыстығы 1
3.Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Сәйкестендіру тесті» толтыру

р/с

Физикалық шамалар

Белгіленуі

Өлшем бірлігі

1

Зат мөлшері

ν

1моль

2

Заттың мольдік массасы

M

кг/моль

3

Молекула саны

N

-

4

Молекулалар концентрациясы

n

-

5

Молекулалар массасы

m

кг

6

Көлем

V

м3

5-6 дұрыс болса -5ұпай


4 дұрыс болса 4 ұпай
3 дұрыс болса 3ұпай
1-2 дұрыс болса 2ұпай

Оқушылар топқа бөлініп топ басшысын сайлайды, бағалау парақшалары арқылы мүшелерін бағалап отырады. Үй тапсырмасына жауап береді
Екі топтағы оқушылар топтасып есептерді шығарып, бағалау критерийіне сәйкес есептерін алмастырып тексереді

Үлестірмелерге белгілейді



3минут
3минут


6минут


5минут

Мағынаны ашу
5минут
12минут

Бозқараған, көрдіңбе бозқараған,
Сирен исі аңқиды боз даладан
Бозқараған далада жаппай өскен,
Соның аты біздіңше «Бозқараған»
Осы өлең шумақтарынан біздің тақырыбымызға қатысты қандай физикалық құбылысты байқаймыз? Осы диффузия сөзін үш тілде айта аламызба?
Диффузия-diffusion (ди,фюжән)
Мұғалім кіріспе сөзі
Термодинамикалық параметрлер қысым, көлем және температураны үш тілде айта аламызба?
Қысым-давление-pressure (прешә)
Көлем-обьем-volume (волюм)
Температура-temperature (темпричә)
2топқа жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар беріледі.
Ітоп. Температура. Термометрлер және температуралық шкалалар
ІІ топ. Абсолют температуралар шкаласы. Температура және молекулалардың қозғалысы.
(Постер қорғау)
Топ басшысы жоғарғы ұпай 5балдық жүйе бойынша бағалайды



Сабақты өз бетінше оқуға, талдауға мүмкіндік алады.


Оқулықтағы жаңа мәтінмен танысады, берілген тапсырмаға байланысты өз ойларын ашық жеткізу үшін жұмыс атқарады. Постер жасайды, қорғайды

Ой толғаныс
3минут

Жаңа сабақты тест сұрақтары арқылы бекіту
1.Дене мен температураны өлшейтін аспапты қалай атайды?
А.Термометр Ә. Вольтметр Б. Динамометр
2. Жылулық тепе-теңдікте болатын кез-келген екі физикалық дененің қандай физикалық параметрі бірдей болады?
А.Көлем Ә.Температура Б.Қысым
3.Термометрлердің негізгі неше түрлері бар?
А.2 Ә.3 Б.4
4.Абсолют температура шкаласын тұңғыш жасаған физик?
А.Томсон Уилям Ә. Реомюр Б.Фаренгейт
5. Абсолют температура шкаласын қай жылы енгізген?
А.1742ж Ә.1848ж Б.1730ж
6.Термодинамикалық процесс дегеніміз не?
А. Қандай да бір термопараметрдің өзгеру құбылысы немесе жүйенің бір күйден екінші күйге өтуі
Ә. Денелердің температурасымен өлшеуге пайдаланатын заттардағы термометрлік денелер
Б.Микроденелердің күйін сипаттайтын физикалық шама


1.А





5-6дұрыс болса-5
4дұрыс болса-4
3дұрыс болса-3

Тест жұмысының қорытындысын тақтамен салыстыра отырып бағалайды.

Кері байланыс
2минут


Бағалау
1минут

Бүгінгі сабаққа кері байланыс жасау үшін оқиға орнынан ақпарат ұсынатын тілшіміз Сыдық Айжанға сөз береміз
«Кезбе тілші»әдісі
Топ басшысы оқушылар жиған ұпайын жариялап, қорытындылайды
20-22ұпай-«5»
16-19ұпай-«4»
10-15ұпай-«3»
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу, сұрақтарға жауап беру
11,12есеп




Қосымша ақпараттар:

1

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрденлендіруді қалай жоспарлайсыз?

Қосымша логикалық тапсырмалар,
Есептер ,өздік жұмыс

2

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Сұрақ - жауап,

3

Пәнаралық байланыс




4

Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?






5

Сыныптағы ахуал қандай болды?






7

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

.


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет