Сабақ топтамасына жазған рефлексивті есебі



Дата03.12.2023
өлшемі319,5 Kb.
#133535
түріСабақ

Lesson Study тізбектелген сабақ топтамасына
жазған рефлексивті есебі

7 сыныпқа математика пәнінен «Көпмүшелерге амалдар қолдану » тақырыбында Lesson Study әдісі бойынша зерттеу сабағын математика пәнінің мұғалімі Ашкенова А.О өткізді. Бақылаушылар: Өкей Маржангүл, Налибекова Фариза, Серікбаева Аружан Аманкелдіқызы. Оқушылардың білім сапасын көтеру мақсатында 3 зерттеу сабағын өттім. Lesson Study дің бірінші кезеңде зерттеуге қатысатын мұғалімдермен бірлесіп, сабақтың мақсаты жоспарланды. Екінші кезеңде сабақ беретін мұғалімдер командасы бірігіп, тізбектелген сабағымтың өтілуін жоспарладық. Ашкенова А.О тізбектелген сабақтарды сын тұрғысынан ойлау стратегияларын пайдаланды және де математика сабағында оқушылардың ойлау қабілетін логикалық ойлау арқылы дамыту бағытында көптеген жұмыстар жасалды. Бақылаушылар сабақ барысында А,В,С, оқушысының жетістіктерімен табыс критерилері, олардан сабақ соңында белгілі бір нәтиже күтетінін бақылады.


Тақырып бойынша Көпмүшелерге амалдар қолдану тақырыбын түсіну, меңгеру. Оқушылар сабақта нені білулері керек? Оқушыларға көпмүшені қосуды және азайтуды үйрету, есептер шығарып амалдарды орындауға дағдыландыру.Сабақта нені үйренулері керек: Қорқыт атаның нақыл сөздерін жатқа білулері керек. Екінші сабақ, Абайдың «он жетінші » қарасөзі, Абайдың өмірі,шығармалары, «он жетінші» қарасөзінің мағынасын түсінеді.Тақырыптағы кейіпкерлердің образын бейнелей алды.Слайдта көрсетілген ұяшықтағы жасырын тұрған сұрақтарға жауап берді.Сөздікпеп жұмыс жасады.Үшінші сабақ,Махамбет өлеңдері.Ақынның өмірін білу.Баяндалған әңгімені оқушы бейнелеп суреттей алды.Өлеңін мәнерлеп жатқа айта алды. Материалдарды түсіндіру мақсатында сын тұрғысынан ойлау стратегиясының сұрақ- жауап, ой қозғау, миға шабуыл, ДЖИГСО әдіс- тәсілдерін пайдаландым.
Сабақ барысында бақылаудағы Аоқушысына арналған табыс критерилері:
1. Әдістердің оқушыны қаншалықты ынтымақтастыққа жетелейтінін бақылау.
2. Қай әдіс оқушынының сабаққа қызығушылығын және белсенділігін арттыратынын байқау
3. Ойлаудың қай деңгейі оқушының көшбасшылық қасиетін танытатынын көру. А оқушыны С. Г. оқушының іс әрекетін бақылап отырды: Оқушы сабақта топпен ынтымақтастықта болды. ДЖИГСО әдісінде белсенділігі артты. Постермен жұмыс жасау кезінде оқушы көшбасшылық қасиетін танытты.Оқушыларды біріктіріп,ұйымдастырды. Жұмыс жасау кезеңінде тақырыпты түсінгенін білдірді, суретті бейнелеп көрсете алды. Постерді қорғау кезінде шебер тілмен жеткізіп, мағынасын ашып нақтылай білді. Қорытынды кезеңінде «крестиктер нөлдіктер» әдісінде оқушы сұраққа дұрыс жауап бере алмады. Оған топтағы басқа оқушылар көмекке келді.
Бақылаудағы В оқушыға арналған табыс критерилері:
1.Оқушының топпен жұмыс барысындағы сенімсіздік танытқан жерлерін жерлерін бақылау.
2.Оқушының сабақтың қай кезеңінде белсенділік танытқанын көру.
3.Оқушының үшін сабақ барысында қандай тапсырма қиын болды. Қорқыт атаның өмірі мен шығармашылығынан толық деректер білмегендіктен сұрақтарға жауап беруге қиналды.
В оқушыны зерттеуші мұғалім Қ.М. сабақ барысындағы оқушының іс әрекетін байқады.Топпен жұмыс жасауда сұрақтарға жауап беру кезеңінде жауаптың нақтылығына өзі сенімсіздік танытып отырады. Постер жасау кезінде оқушы белсенділік танытns. Бір- біріне тапсырма бойынша нақты сұрақ қояды .
Бақылаудағы С оқушысына арналған табыс критерилері.
1. Оқушының ойын ортаға салуға қандай тапсырмалар әсер ететінін көру.
2.Оқушының ынтымақтаса жұмыс істеу кезеңін түртіп алу.
3.Оқушының қалыс қалуы немесе оқшау болуының себебін түсіну.
Оқушының ойын ортаға салуда және ЖДИГСО әдісі арқылы оқулықпен жұмыс жасауда оқушы ойын топтағы оқушыларға өз ойын айтып пікір білдіріп отырды. С оқушы топтық жұмыс барысында белсене араласа алмады. Оқушы миға шабуыл әдісінде сұрақтарға жауап бермеуінің себебі бойында ұяңдығының себебінен өзін оқшау ұстады.
Үш сабақта критериалды бағалау әдісімен бағаланды:

  1. Қорқыт атаның өмірімен шығармашылығын білді.

  2. Нақыл сөздердің мән мағынасын түсінді.

  3. Жырлары мен күйлерін атап айта алды.

  4. Қорқыт туралы аңызды білді.

Сабақта А оқушы: үздік, В оқушы төрт, С оқушы қанағаттанарлық деген баға алды.
Сабақтан кейін бақылаудағы оқушыларға қоюға ұсынылатын сұрақтар:

  1. А оқушыға: Сабақта бәрінен де не ұнады? Топпен жұмыс жасау ұнады.

  2. Сен нені үйрендің? Топтық жұмыс барысында өз ойымды ортаға салуды үйрендім. Ойымды суреттеп жеткізуді бейімделдім.

1.В оқушыға: Сабақты түсінуге сен үшін қандай әдіс тәсіл тиімді болды? 2.Топпен жұмыс істеу ұнады ма? ДЖИГСО әдісі тиімді болды. Бір бірімізге мәтіннің мағынасын түсіндіргеніміз ұнады. Топпен, жұппен жұмыс істеу маған ұнады.
С оқушыға: Топта диологтік оқыту ұнады ма? Әрине топта диалог жүргізген ұнады. Саған сабақ қызықты өтті ме? Үш сабақта қызықты өтті. Әсіресе топта постер жасаған кездеріміз ұнады. Себебі кейбір айтылмай кеткен ойларымызды суреттеп жеткіздік.

Сабақ тақырыбы:





Абайдың « он жетінші » қарасөзі

Мектеп: №41 М.Оразалиев





Күні: 25.10.2016 ж






Мұғалімнің есімі: Ортаева Н





Сынып:8 сынып

Қатысқандар саны:18



Қатыспағандар саны:



1 мин

Сабақтың мақсаты.



Абайдың « он жетінші »қарасөзінің мағынасын түсіндіру.



1 мин
Сабақтың міндеттері.


Мұғалім үшін:


Абайдың « он жетінші» қарасөзінің мағынасын, ерекшелігін түсіндіреді.
Оқушылар үшін: Сөздікпен жұмыс жасайды.

Ұйымдастыру кезеңі.
1 мин

  1. Психологиялық дайындық .

2 мин2. Топқа бөлу.
3. Бағалау парақшасын тарату

Бүгінгі естіген алғашқы жылы сөзі.Оқушылар бір біріне айтып шығады.


Қызыл,жасыл түсті тәттілерді алу арқылы бөліну.

Бағалау критерилері арқылы бағаланады.









5мин
Нені білулері керек.

Абайдың өмір жолы, « он жетінші »қарасөзінің мағынасын білу.







5мин
Нені үйренулері керек.

Адамгершілікті,мейірімділікті,ынтымақтастықты үйренеді.

Жұмысқа қажетті материалдар.

А-4 парағы. Оқулық,дәптер,флевчарт,стикер,маркер.

Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар.

Ноутбук, слайд



7 мин
ДЖИГСО әдісі Материалды түсіндіру.

Абай атаның өмірі, « он жетінші » қарасөзі туралы әңгімелеу.
Оқушылар ғалым, қайрат,ақыл,жүректің сөздерін жатқа айтады.Кейіпкерлерді сомдайды.

5 мин
Сөздікпен жұмыс жасау

Оқулықта берілген сөздіктермен жұмыс жасайды.

10 мин

Тақта алдында жұмыс,өздік жұмыс.





Екі топтан екі оқушы қалауы бойынша тақтаға шығады. Тақырып бойынша салған суреттерінің мағынасын әңгімелеп қорғайды.Постер жасайды.





1мин
Тілдік құзіреттілік.

Абайдың « он жетінші » қарасөзі.17 th word of Abai
Seventeen th



5 мин
Сабақтың қорытындысы.

Абай атаның өмірімен танысады.он жетінші қарасөзінің тәрбиелік мәнін түсінеді.









2 мин
Бағалау кезеңі.

Топтағы бағалаушы оқушы бағалау критерилері арқылы бағалайды.







1мин
Кері байланыс.

Білемін,білгім келеді,білдім.
Бүгінгі сабақ туралы бұрыннан білетіндерін,бүгінгі білген қосымша ақпаратты, тақырып бойынша ізденіп түсінігін кеңейткісі келетіні туралы стикерге жазады.

Дискрипторлар:


Тақырыптың мазмұнын түсінеді.
Он жетінші қарасөздегі ақынның негізгі ойнына мән беріп,мағынасын аша алады.
Әңгіменің басты кейіпкерлері туралы айтады.
Әңгіме бойынша сұрақтарға жауап береді. Сөздікпен жұмыс жасай ал


Сабақ тақырыбы:





Қорқыт ата



Мектеп: №41 М.Оразалиев








Күні: 19.11.2016 ж






Мұғалімнің есімі: Ортаева Н








Сынып:8 сынып

Қатысқандар саны:18



Қатыспағандар саны:






1 мин

Сабақтың мақсаты.



Қорқыт атаның өмірінен танысу.нақыл сөздерінің мағынасын түсіндіру.






1 мин
Сабақтың міндеттері.


Мұғалім үшін: Қорқыттың кім екенін түсіндіреді Қандай қасиетімен ел есінде қалғандығы туралы айтады. Қорқыттың нақыл сөздерінің мағынасын қазіргі мақал мәтелдермен ұқсастығын мысалдар келтіру арқылы түсіндіреді.


Оқушылар үшін: Тақырыпты оқып, 17- беттегі сұрақтарға жауап береді.



Ұйымдастыру кезеңі.


1 мин
1. Психологиялық дайындық
2 мин
2. Топқа бөлу.
3. Бағалау парақшасын тарату

Бір- біріне жақсы көңіл күй тілейді.


Қызыл,жасыл түстер арқылы бөліну.

Бағалау критерилері арқылы бағаланады.






5мин
Нені білулері керек.

Қорқыт ата кім, ол қай ғасырларда өмір сүрген, қай өңірде туылғанын білу.Нақыл сөздерінің тәрбиелік мәнін білу.

5мин
Нені үйренулері керек.

Қорқыт атаның нақыл сөздерін жатқа білу






Жұмысқа қажетті материалдар.

А-4 парағы. Оқулық,дәптер,флевчарт,стикер,маркер,Қорқыттың нақыл сөздері.




Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар.

Ноутбук, слайд






7мин
ДЖИГСО әдісі Материалды түсіндіру.

Қорқыт атаның өмірі, оның бойындағы қасиеті,өлімнен қашып құтыла алмауы туралы әңгімелеу.

15 мин

Тақта алдында жұмыс,өздік жұмыс.





Екі топтан екі оқушы қалауы бойынша тақтаға шығады. Тақырып бойынша салған суреттерінің мағынасын әңгімелеп қорғайды.








1мин
Тілдік құзіреттілік.

Қорқыт ата, Коркыт ата Korkhyt Ata




5 мин
Сабақтың қорытындысы.
Крестиктер- нөлдіктер әдісі

Ұяшықта жасырын тұрған сұрақтарға жауап береді.
Қобыз аспабын алғаш жасап,тартқан адам,өлімнен қашып құтыла алмаған Қорқыт атаның өмірімен танысады.Нақыл сөздерінің тәрбиелік мәнін түсінеді.




3 мин
Бағалау кезеңі.

Топтағы бағалаушы оқушы бағалау критерилері арқылы бағалайды.

1мин
Кері байланыс.

«Бас бармақ» тәсілі.Бүгінгі сабақта болған көңіл- күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.
Барлығын түсіндім.
Енді түсініп келемін.
Түсінбедім.




Бағалау критерилері:Тақырып бойынша, «Әулие» адамның кім екенін табады.
Қорқыт туралы аңызды айтып береді.
Қорқыттың өмір жолын біледі.
Қорқыттың жырлары,күйлерін атап айта алады
Нақыл сөздерінің мағынасын ашады.
Қорқыт атаның өлімнен қашып құтыла алмауын айта алады.
Оқу ісінің меңгерушісі: Қилыбай М


Сабақ тақырыбы:





Махамбет өлеңдері



Мектеп: №41 М.Оразалиев








Күні: 19.11.2016 ж






Мұғалімнің есімі: Ортаева Н








Сынып:8 сынып

Қатысқандар саны:18



Қатыспағандар саны:






1 мин

Сабақтың мақсаты.



Махамбет өлеңдерінің мағынасын түсіндіру.






1 мин
Сабақтың міндеттері.


Мұғалім үшін:Махамбет Өтемісұлының өлеңдеріндегі айтылар ой туралы түсіндіреді. Өлеңдегі күрделі метафоралар қиыннан қиыстырылған шеберлік үлгісі екенін түсіндіру.


Оқушылар үшін: Өлеңнің мағынасын ашады.



Ұйымдастыру кезеңі.


1 мин
1. Психологиялық дайындық
2 мин
2. Топқа бөлу.
3. Бағалау парақшасын тарату

Бір- біріне жақсы көңіл күй тілейді.


Жемістердің атауы арқылы топқа бөлінеді.

Бағалау критерилері арқылы бағаланады.






5мин
Нені білулері керек.

Махамбеттің өмірі туралы білу.Өлеңдерінің тәрбиелік мәнін білу.

5мин
Нені үйренулері керек.

Махамбеттің өлеңдерін жатқа білу






Жұмысқа қажетті материалдар.

А-4 парағы. Оқулық,дәптер,флевчарт,стикер,маркер.




Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар.

Ноутбук, слайд






7мин ДЖИГСМатериалдытүсіндіру.

Оқулықтағы тақырып бойынша Махамбеттің өмірі туралы,оның өлеңдеріндегі айтылар ой туралы әңгімелеу.

15 мин

Тақта алдында жұмыс,өздік жұмыс.





Екі топтан екі оқушы қалауы бойынша тақтаға шығады. Тақырып бойынша салған суреттерінің мағынасын әңгімелеп қорғайды.








1мин
Тілдік құзіреттілік.

Махамбет өлеңдері,стихотворения Махамбета, poem of Makhambet.




5 мин
Сабақтың қорытындысы.



Оқушылар бір -біріне сұрақ қояды.Жауаптарына қарай олардың сабақты түсінгенін білу.




3 мин
Бағалау кезеңі.

Топтағы бағалаушы оқушы бағалау критерилері арқылы бағалайды.

1мин
Кері байланыс.

Бүгінгі алған білімдерін «Бағдаршам » тәсілі арқылы білдіреді.
Барлығын түсіндім.Жасыл түс.
Енді түсініп келемін.Қызыл түс.
Түсінбедім.Сары түс.




Дискриптор: Махамбеттің өмірі туралы біледі.
Өлеңдерін мәнерлеп оқи алады.
Өлеңдерінің мағынасын түсінеді.
Метафора туралы біледі.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет