Модуль /пән атауы: Информатика
Дайындаған оқытушы: Абдрахманов А. Б. 26 - 30. 12. 2022ж
1. Жалпы мәліметтер: Курс ІІ топ 03, 04, 05, 06, 07 – 22.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгеру
2. Мақсаты, міндеттері:
- студенттерге MySQL – дүние жүзінде ең көп қолданылатын, қайнары тегін және ашық, реляцияланған мәліметтер қоры жүйесі (RDBMS). Серверлік бағдарлама ретінде, бірнеше қолданушыларға бірнеше мәліметтер қорын қолдануды қамтамасыз етеді. MySQL сөзіндегі "My" сөзі, бағдарлама жасаушысы Майкл Видньюс-тың (Michael Widenius) қызының аты - "My" сөзінен алынған. Ал SQL фразасы - Құрылымдасқан Тапсырыс Тілі (Structured Query Language) дегенді білдіреді.ұйымдастыру, теориялық білімін, ой - өрісін, шапшаң ойлау қабілетін дамыту;
- студенттерге жан-жақты болуға, техникалық құрылғыларды пайдалану барысында жүйелілікке тәрбиелеу.
Студенттердің политехникалық дайындығын жүзегеасыру және жаңа материалдар жасау қажеттігі туралы көзқарастарын қалыптастыру;
- сабақ уақытын бағалауға үйрету, еңбекқорлыққа және пәнге қызығушылығын арттыру.
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктіліктердің тізбесі.
Қазақстан білім беру жүйесінде ақпараттандыру бүгінгі күннің негізгі талабына айналып отырғандықтан, оның қыры мен сыры толық меңгере отыра, бұл бағытта өз білімімді бейімдеп, өз үлесімді қосу болып табылады.
- Зерттеудің проблемасы: MySQL, проект қайнарын GNU General Public License (GPL) және әр түрлі жеке меншік лицензияларында шығарды. MySQL-ды кезінде MySQL AP атты Шведттық фирма демеу еткен, ал қазір оны толығымен Oracle корпорациясы сатып алды.қолданысын зерттеу;
- Зерттеудің практикалық маңыздылығы: Информатика сабағында Толық функционалды мәліметтер қорын қажет ететін, қайнары тегін проекттер жиі MySQL-ды қолданады. Серверді коммерциялық проекттерде қолдану үшін, қосымша функциялармен ұсынылатын бірнеше нұсқалары бар. MySQL-ді қолданатын бағдарламаларға TYPO3, Joomla, WordPress, phpBB, MyBB, Drupal және де басқа LAMP бағдарламаларын жатқызуға болады. MySQL сонымен қатар Google, Wikipedia, Facebook және Twitter сияқты дүниежүзілік және кең ауқымды web-бағдарламаларында қолданылады.мүмкіндіктерін және қолданыстарын практикада іске асыру;
кейбір студенттер Тақырыпты толық меңгереді.
3. Сабақты жабдықтау
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
Пайдаланылған әдебиеттер
Е.Қ.Балапанов, Б.Бөрібаев, А.Дәулетқұлов Информатикадан 30 сабақ
«Арман -ПВ» баспасы 2007 жыл
Журнал «Информатика негіздері» 2002 жыл
Журнал «Информатика және физика»
Интернеттен хабар
Білім зертханасы, 2005 ж. В.Ю. Лыскова, Е.А. РакитинаИнформатикадағы логика. - М. «Информатика және білім». 1999 жыл
А.П. БойкоЛогика бойынша семинар. - М. «Баспа орталығы АЗ», 1997 ж
3.2 Техникалық құралдар, материалдар: ПК, интерактивті тақта, слайд
4. Сабақтың барысы, І.Ұйымдастыру
ІІ. Өткен ақпаратты қайталау
ІІІ. Жаңа сабақты баяндау. Мәтінмен жұмыс
ІҮ. Сабақты бекіту
Ү. Компьютермен жұмыс.
ҮІ. Бағалау.
5. Сабақ бойынша рефлексия
6. Үй тапсырмасы
Сабақ жоспарының берілген тармақтары міндетті болып табылады. Оқытушы пән ерекшеліктерін және білім алушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, қосымша элементтерді енгізе алады.