Сабақтың тақырыбы: №1 сабақ. Төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктер



бет1/4
Дата31.08.2023
өлшемі5,13 Mb.
#105725
түріСабақ
  1   2   3   4
Байланысты:
4сынып жарат 1-6 сабақтар Ләззат


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Өсімдіктер

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

4 сынып




Сабақтың тақырыбы:

1 сабақ. Төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.1.1 Зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
4.2.1.5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;

Сабақтың мақсаты

Өсімдіктердің қандай топтарға бөлінетінін білетін болады,төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажыратуды үйренеді

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу
Түсіну
Өсімдіктер туралы біледі, білімдерін сабақ барысында қолдана алады

Бағалау критерийлері

Оқушылар жанды және жансыз табиғат құбылыстарын зерттеу арқылы өздерінің танымын кеңейте түседі.
Зерттеу бағытын, әдісін таңдау себебін негіздейді.
Алынған нәтижені өзі таңдаған формада ұсынып үйренеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут

Сабақ
тың ортасы
20 минут


Сабақты қорыту
8минут

Қосымша тапсырма


2минут
Кері байланыс
5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту

Мектеп жанындағы өсімдіктер туралы әңгімелесу


Олардың түрі, ерекшелігі туралы айтқызу
Өткенді пысықтау
Өсімдік мүшелерін еске түсір

Тыныс алады, буландырады


Тыныс алады, буландырады



Өсімдік тынысалады, тамыр арқылы
Қорек жеткізеді
Өсімдікті жерге бекітеді,
Өсімдікке қорек береді


Тақырыпты ашу
«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
Төменгі сатыдағы өсімдіктерге нелер жатады?Жоғары сатыдағы өсімдіктерге ше? Өсімдіктерді неге бұлай топтастырды?
Өз ойыңды түсіндір.

Жаңа тақырып


ФС тапсырмасы. Жеке жұмыс
Өз өлкесіндегі өсімдіктерді зерттеу



Есіңе сақта





«Ажырат» ойыны


Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажырату


Жеке жұмыс
ЕБҚ
Өз үйінде өсіп тұрған ағаштар туралы мәліметтер беру

ЕҚБ
Суретпен жұмыс


Суретте берілген өсімдіктердің қандай мүшеллері жетілген?

Төменгі сатыдағы өсімдіктердің мүшелері болмайды. Бұл топтарға балдырлар жатады.


Жоғары сатыдағы өсімдіктердің мүшелері толық жетіледі. Олардың тамыры, сабағы, жапырағы, гүлі мен жемісі болады.
Қосымша тапсырма
Оқушыларға біреуден өсімдік суреттерін таратып беру. Сол өсімдіктерге сипаттама жаздыру
Үй тапсырмасы
Өз ауласында өсіп тұрған өсімдіктер туралы шығарма жазып келу


Әңгімелесу өткізеді

Өсімдік мүшелері туралы білімдерін пысықтайды


Ж:
Өсімдіктерді топтастыру оларды бір бірінен ажыратады


Оқулықпен жұмыс жасайды


Оқушы өз бетінше бір өсімдікті таңдап алып кесте бойынша сипаттайды

Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажыратады
Өз ойын жинақтау, қорытынды шығару
Өсімдік туралы білетінін жазады

Кері байланыс жазады



Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:


Өсімдік мүшелерін білді-1б
Олардың атауын сабақта қолдана алады-1Б
Дескриптор:
Төменгі сатыдағы өсімдіктерді ажыратты-1б
Жоғарғы сатыдағы өсідіктер атауын білді-1Б

Өзін-өзі бағалау


Кестені толтыру






білемін

Толық түсінбедім

1дескриптор







2 дескриптор







Дескрипторы:
Өсімдіктердің қандай топтарға бөлінетінін біледі-1б
Төменгі және жоғары сатыдағы өсімдіктерді ажыратып үйренеді-1б
ҚБ:
Жарайсың!
Дескриптор:
Өсімдік мүшелерін анықтай алады-1б
Балдырлар туралы біледі-1б
Дескриптор:
Өсімдіктер туралы білетінін қолдана алады-1Б
Өсімдіктерді түрлеріне қарай жіктей алады-1Б

«Ұстазға хат» әдісі



суреттер

Суреттер
«Өсімдік мүшелері»


слайды

оқулық
оқулық


Бейнебаян


https://www.youtube.com/watch?v=oRjzPtOblT4&list=PLvCmmqgsP7Qiom6slCS0L4uiw6CnE8Skr&index=4
оқулық

Кесте

Суреттер
Кесте

Өсімдіктер туралы суреттер


Оқулық




Өсімдіктер туралы суреттер

Оқулық



Парақ салынған конверттер



Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Өсімдік

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

4 сынып




Сабақтың тақырыбы:

2 сабақ. Төменгі сатыдағы өсімдіктер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.2.1 Зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу

Сабақтың мақсаты

Балдырлардың құрылысымен танысады, балдырлардың түрлерін біліп алады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу
Түсіну
Төменгі сатыдағы өсімдіктерді біледі
Өсімдіктер туралы білімдерін қолдана алады

Бағалау критерийлері

Мұғалім көмегімен балдырдың құрылысымен танысады.
балдырдың түрлерін біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
22 минут

Сабақты қорыту
8 минут

Кері байланыс


5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту


Сабаққа дайындықтарын тексеру

Өткенді пысықтау


Үй тапсырмасы


Өз ауласында өсіп тұрған өсімдіктер туралы шығарма жазып келу
Тақырыпты ашу
Кинометафора» әдісі
«Төменгі сатыдағы өсімдіктер» бейнебаянын көрсету
Бейне жазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.
Жаңа тақырып
Балдыр – төменгі сатыдағы су өсімдігі. Балдырдың өсімдікке тән мүшелері жоқ. Оның денесі қатпаршақтан тұрады. Қатпаршақ қоректену, тыныс алу, бөліп шығару, өсу, даму, көбею сияқты тіршілік әрекеттерін орындайды. Балдырлар – оттек көзі. Балдырлардың көпшілігінде хлорофилл болады, сондықтан оларда фотосинтез үдерісі жүріп, оттек бөлінеді. Жер бетіндегі барлық өсімдіктер бөлетін оттектің шамамен жартысын осы балдырлар бөліп шығарады. Жасыл балдыр табиғатта жиі таралған, негізінен, тұщы суда тіршілік етеді. Теңіз бен мұхиттарда қызыл, қоңыр балдырлар кездеседі.
Сұрақтар:
• Балдырлар қай сатыдағы өсімдік тобына жатады?
• Оның денесі неден тұрады?
• Балдырлар ненің көзі?
Жауаптары:
• Балдырлар төменгі сатыдағы су өсімдігіне жатады.
• Балдырлардың денесі қатпаршақтан тұрады.
• Балдырлар-оттек көзі.

Қоңыр балдырлар Жасыл балдырлар





Қызыл бадырлар



ЕБҚ
Балдырлардың суретін салдырту және олар туралы білетінін айтқызу


Зертте
Балдырдың медицина, тамақ және мата өнеркәсібі, ауыл шаруашылығы үшін маңызы зор. Ауыл шаруашылығында табиғи тыңайтқыш, малға жем ретінде пайдаланылады. Суқойма түбіндегі балдыр қалдығынан емдік қасиеті бар балшық түзіледі. Кейбір балдырлардан қағаз да өндіріледі.



Қорыту. ФС тапсырмасы


Сен білесің бе?
Жеуге жарайтын балдырлар минералды
заттарға, әсіресе, йодқа бай. Қоңыр балдырды (ламинария) «теңіз орамжапырағы» деп, ал жасыл балдырды (ульва)
«теңіз салаты» деп атайды. Оларды тағамға пайдаланады.

Балдырдан жасалған заттармен таныстыру


Олардың пайдаланатылатын жерлерін атату

Үй тапсырмасы


Балдырлардың суретін салып, олар туралы айтуға дайындалып келу.




Сұрақтарға жауап береді

Жазған шығармала


рын оқиды

Бейнебаян көреді


Жаңа тақырыпты түсініп алады
Балдырлар туралы айтады

Сұрақтарға жауап береді


Өз өлкеміздегі балдыр түрлерімен танысады

Балдырлардың пайдасы туралы айтады

Балдырдан жасалған заттармен танысады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды


Мақтап, мадақтап отыру

Дескриптор:


Өсімдіктерді түріне қарай ажыратады-1б
Өз үйінде өсетін өсімдіктерге сипаттама бере алады-1б

ҚБ:




Дескриптор:


Балдырдың құрылыcымен танысады-1б
Балдырдың түрлерін біледі.-1б
ҚБ:
Жарасың!
Жақсы жауап бердің!

ҚБ:

Смайлик әдісі

Дескрипторы:
Балдырдың құрылыcымен танысады-1б
Балдырдың түрлерін біледі-1б

ҚБ:
Керемет жұмыс!


ҚБ:

Мен сендерге сенемін!

«Білім ағашы» әдісі



суреттер

Суреттер

Бейнебаян

https:\\youtu.be\OEbjrZzLEaD



оқулық
Суреттер

Суреттер
оқулық


Балдырлар

оқулық
Суреттер
Иод

Теңіз салаты


Теңіз орамжапырағы

Суреттер
Кеспе суреттер


Алманың суреттері







Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет